Rozwój usług społecznych i zdrowotnych to konieczność! Apel do Prezydenta i Premiera
Od prawie roku organizacje obywatelskie, spółdzielnie i podmioty publiczne pracują nad strategią deinstytucjonalizacji. Ramy prowadzonych na zaproszenie Ministerstwa Rodziny prac okazały się za wąskie, a apele pozostały bez odpowiedzi. Postanowiliśmy zwrócić się do Prezydenta i Premiera z apelem o stworzenie warunków do współpracy strony społecznej z administracją, które dawałyby szansę na wypracowanie dobrych rozwiązań w tej ważnej materii.
List otwarty do Prezydenta RP i Prezesa Rady Ministrów w sprawie wsparcia prac nad strategią rozwoju usług społecznych i zdrowotnych oraz procesu deinstytucjonalizacji w Polsce
Stanęliśmy przed wyzwaniem zaprojektowania zmiany systemowej w obszarze usług publicznych. To dziś wykuwa się kształt wsparcia, jakie państwo zaoferuje nam - obywatelom w kolejnych latach. Możemy i chcemy mieć wpływ na to, jak w przyszłości będzie wyglądać życie osób starszych, osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich, osób w kryzysie zdrowia psychicznego, dzieci i młodzieży pozbawionej opieki rodzicielskiej oraz osób w kryzysie bezdomności i innych obywateli, którzy powinni mieć dostęp do efektywnych usług publicznych, szanujących ich podmiotowość i dających szansę na jak najbardziej niezależne życie. Unia Europejska oczekuje od Polski przygotowania strategii, która będzie odpowiedzą na to wyzwanie.
Szereg organizacji obywatelskich, spółdzielni, osób indywidualnych oraz podmiotów publicznych od blisko roku zaangażowanych jest w pracę nad tą strategią, ale już wiemy, że dotychczasowe ramy prowadzonych na zaproszenie Ministerstwa Rodziny prac, okazały się zbyt wąskie, by ich efekty mogły sprostać wyzwaniom, jakie – jako starzejące się społeczeństwo, ale także ludzie, coraz bardziej świadomi swoich potrzeb – napotkamy w niedalekiej przyszłości. Niestety nasze apele do osób odpowiedzialnych za pracę nad strategią ze strony Ministerstwa Rodziny, pozostały bez odpowiedzi, a sprawa jest i ważna, i pilna, coraz pilniejsza.
Jednocześnie chcemy zdecydowanie powiedzieć, że nie godzimy się na rozwiązania połowiczne, ani utrwalanie istniejącego dziś status quo.
Dlatego postanowiliśmy zwrócić się do Prezydenta RP i Prezesa Rady Ministrów z apelem o stworzenie warunków do współpracy strony społecznej z administracją, które umożliwiłyby dialog i które dawałyby szansę na wypracowanie dobrych rozwiązań w tej ważkiej i delikatnej materii. Dotychczasowe próby zintegrowania działań i wspólnej pracy nie dają zadowalających efektów. Dlatego też formujemy ten apel, który traktujemy jako próbę przeniesienia debaty i prac na poziom ponadresortowy, przedstawiając jednocześnie propozycje postulowanych zmian. Treść listu do Prezydenta RP i Prezesa Rady Ministrów publikujemy poniżej.
Apelujemy do najwyższych władz w Polsce w swoim imieniu, ale też w imieniu wszystkich tych osób, których głos jest mało słyszalny i słuchany. Jako przedstawiciele organizacji obywatelskich oraz instytucji odpowiedzialnych za koordynację polityki społecznej, mamy przywilej i obowiązek, by ten apel dziś sformułować.
Jednocześnie apelujemy do organizacji, instytucji i osób indywidualnych, którym bliski jest nasz sposób myślenia i nasze postulaty o dalsze podpisywanie niniejszego listu, tak aby uświadomić rządzącym, przed jakim wyzwaniem stoimy i z jak istotną zmianą mamy do czynienia.
Treść listu otwartego do Prezydenta RP i Prezesa Rady Ministrów
Warszawa, 9 listopada 2020 r.
Pan Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Pan Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów RP
Trwająca pandemia dowodzi dramatycznych zaniechań w wielu sferach życia społecznego w Polsce. Uwidoczniła ogromną potrzebę zapewnienia ludziom możliwości otrzymywania wsparcia i pomocy społecznej w mieszkaniach, a nie w instytucjach, które stały się istotnymi ogniskami zakażeń COVID-19. Tym pismem wnosimy o podjęcie działań we wskazanym obszarze przedstawiając uzasadnienie osadzone w bieżących realiach.
Sytuacja mieszkańców domów pomocy społecznej, wskazuje jak ważne jest myślenie o dostępie wszystkich obywateli i obywatelek do usług w miejscu zamieszkania lub blisko tego miejsca, dzięki którym nie będą skazani na życie w instytucjach. Instytucja nie powinna być miejscem dorastania żadnego dziecka ani miejscem życia dla żadnego dorosłego człowieka, chyba że sam dokona takiego wyboru. Aktualnie w różnego rodzaju instytucjach całodobowych przebywa ok. 170 tys. dzieci, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, osób z problemami zdrowia psychicznego, osób w kryzysie bezdomności. Dotychczasowy model opieki opierający się o instytucje wyczerpuje się i niezbędne jest zaplanowanie zmian na przyszłość. Dlatego potrzeba nam długofalowego - co najmniej dwudziestoletniego - programu wprowadzającego stopniowo zmiany systemowe potrzebne do rozwoju nowoczesnych usług społecznych i zdrowotnych w miejscu zamieszkania, w rodzinie, w sąsiedztwie, w okolicy.
Olbrzymim wyzwaniem jest stworzenie dla rodzin jak najlepszych możliwości do wspierania swoich bliskich. Dziś w rodzinach – jak się szacuje – przebywa ok. 2,5 do 3 mln osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowania z powodu podeszłego wieku lub niepełnosprawności. System ochrony zdrowia i pomocy społecznej zapewnia wsparcie środowiskowe i instytucjonalne dla zaledwie 400 tys. osób. Opieka nad pozostałymi spoczywa na barkach rodzin. Co więcej liczba osób wymagających kompleksowego wsparcia w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego będzie wzrastała i to w zastraszającym tempie. W najbliższych latach, tj. do 2030 roku, liczba osób w wieku 75+ wzrośnie o 1,4 mln, a w ciągu najbliższych 15 lat ulegnie prawie podwojeniu. Do tego dochodzi coraz bardziej powszechne i w pełni uzasadnione dążenie osób skazanych na bycie przedmiotem opieki a nie podmiotem wsparcia, do uzyskania prawa do niezależnego życia i godnej starości, prawa gwarantowanego choćby Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
Bez całościowego planu obejmującego horyzont co najmniej 2040 roku, bez zintegrowania działań wielu resortów nie będziemy w stanie jako społeczeństwo – a to nasza wspólna odpowiedzialność - odpowiedzieć na wyzwania związane z rozwojem usług społecznych i zdrowotnych oraz procesem deinstytucjonaliacji usług. Proces ten rozumie się jako przejście od opieki świadczonej w instytucjach do usług świadczonych w rodzinie i środowisku. Co więcej brak całościowej wizji rozwoju usług w tym kierunku naraża Polskę na utratę środków z budżetu Unii Europejskiej. Brak spełnienia warunków podstawowych w postaci ram strategicznych procesu deinstytucjonalizacji może również skutkować zablokowaniem lub trwałą utratą ok. 25 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego na najbliższą perspektywę finansową 2021-2027.
Ramy strategiczne rozwoju usług społecznych i zdrowotnych, powinny obejmować:
1. Zbudowanie systemu wsparcia rodzin z osobami wymagającymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym osób starszych i z niepełnosprawnościami umożliwiając tym osobom godzenie życia rodzinnego z życiem zawodowym. Blisko 2,5 mln osób i rodzin nie wie do kogo się zwrócić oraz jakie może otrzymać wsparcie. A wystarczy stworzyć w oparciu o Centra Usług Społecznych sieć usług wspierających w konkretnych sytuacjach obejmujących doradztwo, szkolenia, wypożyczalnie sprzętu czy też wsparcie wytchnieniowe. Istotnym elementem jest rozwój wsparcia dziennego. Potrzebne jest również przyjazne prawo pracy dla osób opiekujących się swoimi rodzicami, dziećmi i innymi osobami bliskimi. Taki całościowy system wsparcia praktycznie nie istnieje.
2. Rozwój systemu wsparcia osób w środowisku, który obecnie dostępny jest zaledwie 160 tys. osób, obejmujący zintegrowane usługi opiekuńcze i opiekę długoterminową ochrony zdrowia, w sposób dogodny dla obywatela, nowe formy wsparcia, oraz reformę rodzinnych domów pomocy, przy zapewnieniu sieci współpracy osób i instytucji. Brak wsparcia środowiskowego nie może być główną przesłanką do kierowania do domu pomocy społecznej. Brak współpracy ochrony zdrowia i pomocy społecznej nie może być złożony na barki obywateli, którzy muszą sami rozwiązać swoje problemy. Ważnym elementem jest uregulowanie prawnych i finansowych działań gwarantujących finansowanie i rozwój instytucji realizujących usługi specjalistycznego wsparcia dla seniorów w obszarze geriatrii, rehabilitacji i innych chorób wieku starczego. Dziś to już potrzeba chwili, a nie dywagacje na przyszłość.
3. Zapewnienie wszystkim potrzebującym osobom z niepełnosprawnością asystentury osobistej. Wsparcie w codziennym funkcjonowaniu jest główną przesłanką umożliwiającą niezależne życie w swojej społeczności lokalnej. Asystent osobisty wspiera osobę z niepełnosprawnością w zakresie spraw społecznych, zawodowych, w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego czy też edukacyjnych. Dziś asystentura dostępna jest w dużych miastach, ale osoby z niepełnosprawnością mieszkają na obszarze całej Polski również poza nielicznymi zasobnymi gminami.
4. Wspieranie samodzielnego życia poprzez zamieszkiwanie we własnym mieszkaniu lub mieszkaniu wspomaganym - jako realnej alternatywy do pobytu w instytucji całodobowej. Niezbędne jest co najmniej 20 tys. mieszkań wspomaganych w 2040 roku oraz system zobowiązujący budujących nowe mieszkania do wyodrębniania mieszkań na cele społeczne jak również środki wspierające adaptowanie dotychczasowych mieszkań do samodzielności. Mieszkania wspomagane mogą być zarówno miejscem odbudowy swoich szans życiowych po bezdomności, opuszczaniu placówek i instytucji, jak również miejscem spędzenia życia w przyjaznym środowisku wspieranym przez specjalistów. W kontekście mieszkalnictwa i innych usług społecznych, istotny jest również kompleksowy system zapobiegania, wsparcia w czasie kryzysu oraz wychodzenia z kryzysu bezdomności obejmujący nie tylko adekwatne zasoby mieszkań wspomaganych i przystępnych cenowo, ale również intensyfikację działań w obszarze zapobiegania bezdomności i wykluczeniu mieszkaniowemu.
5. Rozbudowie systemu wsparcia rodzin, skoncentrowaniu tego systemu na zapobieganiu kryzysom w rodzinie, ale też reagowaniu przy pojawianiu się pierwszych symptomów kryzysu. Wymaga to zwiększenia skali usług już realizowanych, ale też zmiany sposobu ich organizacji. Przede wszystkim konieczne jest zwiększenie liczby asystentów rodziny, ale też innych specjalistów pracujących z dziećmi i rodzinami. Niezbędne jest wprowadzenie wielu zmian w systemie, które będą służyły zwiększeniu liczby rodzin zastępczych oraz liczby rodzin adopcyjnych, zwłaszcza dla dzieci starszych, z niepełnosprawnościami, licznych rodzeństw. Usługi dla dzieci i rodzin trzeba budować z wykorzystaniem potencjału ludzkiego i infrastrukturalnego istniejących obecnie instytucji. Kluczowe jest jednak zmiana funkcji tych instytucji – z długookresowej opieki całodobowej na usługi świadczone w formule środowiskowej.
6. Jednym z elementów przypisanych dzisiaj wyłącznie do systemu ochrony zdrowia jest kwestia wsparcia osób z problemem w zakresie zdrowia psychicznego. Obecnie zbyt późno osoby te otrzymują pomoc, bo dopiero na etapie poważnego kryzysu psychicznego. W rezultacie następuje nasilenie objawów, ludzie przerywają naukę, tracą pracę, wypadają z ról społecznych i niejednokrotnie stają się niepełnosprawni. Dzieje się tak dlatego, że cały system oparty jest na izolacji i leczeniu pacjenta w szpitalu psychiatrycznym. Tymczasem, jak pokazują dobre europejskie praktyki, niezbędne jest przekształcenie tego systemu w sieć środowiskowych centrów zdrowia psychicznego opartych na trzech filarach: profilaktyka - usługi zdrowotne - usługi społeczne. Takie rozwiązania zostały już w Polsce przetestowane w ramach projektów pilotażowych i należy teraz zaplanować ich szeroki rozwój w całym kraju. Należy również rozwinąć formy zdalnych działań profilaktycznych i leczniczych najlepiej przy wykorzystaniu już działających i sprawdzonych portali prowadzonych przez organizacje pozarządowe gwarantujących największy stopień jakości i dbałości o pacjenta. Proces ten wymaga współpracy resortów odpowiedzialnych za ochronę zdrowia, pomoc społeczną oraz za edukację.
7. Należy dokonać przeglądu instytucji i placówek całodobowych pod względem ilościowym i jakościowym, powodów pobytu tam osób oraz warunków jakie oferują te placówki. Dla wdrożenia skutecznych reform niezbędne jest zbadanie przyczyn, które leżą u podstaw przebywania osób w instytucjach. Niezbędne jest również moratorium na powstawanie nowych instytucji. Konieczne jest zastanowienie się, jak zacząć je ograniczać poprzez indywidualne plany usamodzielniania z instytucji zwłaszcza w przypadku osób z niepełnosprawnością, czy w kryzysie psychicznym. Konieczne jest zapewnienie praw podmiotowych zapewniających decydowanie o swoim życiu osobom starszym, oraz reforma placówek dla dorosłych i dzieci na rzecz działań o charakterze środowiskowym i interwencyjnym.
8. Żadna zmiana w zakresie usług społecznych nie może odbyć się bez udziału osób, które te usługi organizują – pracowników zawodów pomocowych, inaczej zwanych służbami społecznymi. Bez znaczącego wzmocnienia kadrowego i finansowego tych kategorii zawodowych, grozi nam olbrzymi kryzys w zakresie usług społecznych. Tymczasem grupy te znajdują się na najniższym poziomie płacowym. I jednocześnie powstają coraz większe obszary niedoboru. Bez specjalistów żadne zmiany nie są możliwe.
9. Całość działań publicznych wymaga skoordynowania na poziomie krajowym (pełnomocnik rządu oraz zespół międzyresortowy i międzysektorowy), regionalnym (regionalny ośrodek polityki społecznej i platformy usług społecznych) oraz lokalnym. Istotną rolę w koordynacji działań mogą odegrać tworzone od początku 2020 roku Centra Usług Społecznych, które po okresie pilotażu i ewaluacji powinny stać się rozwiązaniem systemowym, otrzymując publiczne budżetowe wsparcie na koordynację usług społecznych na poziomie lokalnym i ponadlokalnym. Jednym z kluczowych elementów działań jest również sposób realizacji usług. Należy stworzyć realne partnerstwo publiczno-społeczne, w którym powstanie płaszczyzna działań dla sektora publicznego przy wsparciu sektora obywatelskiego.
10. Na usługi społeczne wydatkuje się znaczne środki finansowe, które są jednak nieskoordynowane, niespójne i mają wielu decydentów niewspółpracujących ze sobą. Należy docelowo zwiększyć finansowanie z uwagi na rosnące potrzeby, ale dodatkowo konieczne jest, z jednej strony uporządkowanie dotychczasowych metod finansowania, a z drugiej zaprojektowanie takich propozycji, które umożliwią racjonalny rozwój usług społecznych dostępny dla wszystkich obywateli,a nie tylko mieszkańców dużych miast czy też bardziej prężnych samorządów. Ważne jest przetestowanie nowych formuł przepływu środków, w tym budżety osobiste. Dodatkowym elementem jest zintegrowanie finansowania ze środków europejskich i finansowania krajowego, tak aby nie tworzyć działań, które znikają bezpowrotnie po kilku latach i zakończeniu tzw. okresów trwałości.
To co przedstawiamy, to główna oś proponowanych zmian oparta o szczegółowe i konkretne rozwiązania. Musimy jak najszybciej przedstawić naszą krajową – przemyślaną koncepcję, która zaprojektuje zmiany zgodne z wyzwaniami. Polski nie stać na brak reformy w zakresie usług społecznych i zdrowotnych. Bez jej przygotowania, uczynienia zadaniem wspólnym dla wielu środowisk oraz wdrożenia będziemy ubożsi nie tylko o 25 mld euro, ale jeszcze w tym dziesięcioleciu doprowadzimy do kryzysu społecznego, który bardzo trudno będzie odrobić.
Wiele szczegółowych rozwiązań w powyższym zakresie zostało już wypracowanych przez grupy robocze złożone z przedstawicieli organizacji obywatelskich, samorządów regionalnych i przedstawicieli ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. Jednak potrzebna jest strategia ponadsektorowa i długookresowa. Musi jak najszybciej powstać oparta o porozumienie społeczne polityka publiczna w rozumieniu ustawowym, która zobliguje władze publiczne każdego szczebla do działania w określonych kierunkach przez następne 20 lat, a dodatkowo da możliwość ich finansowania przez najbliższe 10 lat ze środków europejskich. Jesteśmy gotowi do dalszej pracy i dalszych działań, tak aby w 2021 roku rozpocząć długo oczekiwane działania i zmiany dla wszystkich obywateli i mieszkańców Polski.
Pod listem podpisały się osoby reprezentujące następujące organizacje:
Cezary Miżejewski, Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych WRZOS
Anna Bugalska, Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych
Katarzyna Przybylska, Fundacja Habitat for Humanity Poland
dr Krzysztof Kurowski, Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami
Adam Zawisny, Stowarzyszenie Instytut Niezależnego Życia
Izabela Grabowska, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Warszawski
Regina Bisikiewicz, Polski Instytut Otwartego Dialogu
Zenon Matuszko Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej z Wałbrzycha
Justyna Socha Spółdzielnia Socjalna Nasze Wsparcie z Wałbrzycha
Krzysztof Gołosz Spółdzielnia Socjalna Zielony Zakątek z Wałbrzycha
Jakub Wilczek, Ogólnopolska Federacja na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności
dr hab. Ryszard Szarfenberg, Uniwersytet Warszawski, EAPN Polska, ATD Czwarty Świat
Sylwester Pyrka, Spółdzielnia Socjalna Zakład Aktywności Zawodowej, Zielona Góra
dr hab. Bohdan Skrzypczak, Uniwersytet Warszawski, Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w Warszawie
Tomasz Polkowski, Fundacja Dziecko i Rodzina
Joanna Luberadzka-Gruca, Fundacja Polki Mogą Wszystko
Wojciech Dec, Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych
Bohdan Aniszczyk, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta
Przemysław Piechocki, Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych
dr hab. prof. ucz. Izabela Krasiejko, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Rodziny
Damian Wojciech Dudała, Fundacja Instytut Badań i Rozwoju Lokalnego
Anna Czyżewska, Grażyna Nartowska-Kijok Federacja Mazowia
Maria Lewandowska- Mika, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych
Iwona Żukiert, Zachodniopomorskie Forum Organizacji Socjalnych ZAFOS
Jacek Szostakiewicz Polska Akademii Nauk Dom Seniora
Bartłomiej Głuszak, Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa
Mariusz Kwiatkowski, dr hab. prof Uniwersytetu Zielonogórskiego, Fundacja Partycypacja
Piotr Kuźniak, Fundacja Imago
Paweł Jordan, Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS
Piotr Thieme, Spółdzielnia Socjalna WOLA
Remigiusz Okraska, redaktor naczelny pisma Nowy Obywatel
Waldemar Weihs, Fundacja „Merkury”
dr Piotr Nowacki, Fundacja Adventist and Development and Relief Polska
Jerzy Wójtowicz, Iwona Klimowicz, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego
Marzena Gwiazda-Wasiak, Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej
Anna Szubert, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu
dr Agnieszka Dudzińska, Warszawa
Przemysław Jaśkiewicz, Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej, prezes
Barbara Rajkowska, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce
Kuba Wygnański, Fundacja Stocznia
Barbara Sadowska, Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka
dr hab. Magdalena Arczewska, Uniwersytet Warszawski, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych
Przemysław Kozak, Pracownia Rozwoju
Janusz Paszkowski, Joanna Brzozowska-Wabik, Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy
ks. Stanisław Słowik, Caritas Kielce
Łukasz Broniszewski, Fundacja Stabilo
Anna Krawczak, Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji Nasz Bocian
Marcin Dadel, Witaj świecie sp. z o.o. - przedsiębiorstwo społeczne
Piotr Olech, Housing First - Najpierw Mieszkanie, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta
Magdalena Krajewska, Bank Żywności SOS w Warszawie
Magdalena Tokarska, Fundacja na rzecz Collegium Polonicum
Alicja Gawinek, Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych
Tomasz Musielski, Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne "Ja-Ty-My" Łódź
Wiesława Borczyk, Zarząd Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku
Beata Benyskiewicz, Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne
Marcin Tylman Fundacja Aktywizacji i Integracji, Nowe nad Wisłą
dr Rafał Bakalarczyk, Fundacja “Zaczyn”, pismo “Polityka Senioralna”
Elżbieta Ferenc, Fundacja Chrześcijańska “Adullam” Częstochowa
Krzysztof Galiński, Spółdzielnia Socjalna “Belna Darga” Sopot
Magdalena Ruszkowska-Cieślak, Fundacja Habitat for Humanity Poland
Małgorzata Kowalska, CISTOR Stowarzyszenie Partnerstwo Społeczne, Toruń
Waldemar Hyla, Spółdzielnia Socjalna “Poznanianka”
Małgorzata Radziszewska, Stowarzyszenie Kobiet Niepełnosprawnych ONE.pl
Marzena Głogowska-Szukszto, Spółdzielnia Socjalna “Parasol”
Ilona Pietrzak, Instytut Spraw Obywatelskich, Łódź
Aleksandra Taradowska-Kostrzewa, Spółdzielnia Socjalna „Perunica” Byczyna
dr hab. Tomasz Kaźmierczak, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, Uniwersytet Warszawski; Stowarzyszenie Centrum Informacji Społecznej
Piotr Żyłka, Zupa na Plantach / Fundacja ZUPA
dr hab. Katarzyna Roszewska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Centrum Badań nad Niepełnosprawnością
Małgorzata Jaskulska, Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego “Rondo” Zielona Góra
Tomasz Maruszak, Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności
Paweł Lazar, Chrześcijańska Służba Charytatywna
Grażyna Stachowiak, Stowarzyszenie Wspólnota Wolontariuszy Hospicyjnych "Ludzki Gest" im. Jana Pawła II
Robert Lorczyk, Spółdzielnia Socjalna “Uciec Dysforii” Oborniki
Podpisz
Wyniki
Źródło: WRZOS