Ostatnie Pokolenie to ruch, który budzi ogromne emocje. Aktywiści i aktywistki blokujący ulice, oblewający farbą pomniki czy budynki, spotykają się z oburzeniem, wściekłością, a nawet agresją. Konsekwencją ich działań są mandaty, procesy sądowe i kary. W internecie wylewa się na nich morze hejtu. Dlaczego w takim razie decydują się na taką formę działania? Co nimi kieruje i o co walczą?
W cyklu „Aktywizm po bandzie” przyglądamy się działaniom, podejmowanym przez organizacje społeczne (ale nie tylko), które są odbierane i oceniane przez społeczeństwo jako radykalne: dlaczego organizatorzy i organizatorki decydują się na takie formy, jakie mają cele, czy je osiągają, z jakimi ryzykami się to wiąże, czego oczekują od innych organizacji społecznych.
W tym odcinku podkastu #todziała rozmawiamy z Zofią Sobczak, aktywistką wielu inicjatyw społecznych, w tym Ostatniego Pokolenia. Z rozmowy dowiecie się, kto działa w tym ruchu; jak bilet za 50 złotych może pomóc w walce z katastrofą klimatyczną i co łączy aktywistów i aktywistki Ostatniego Pokolenia z wściekłymi kierowcami, tkwiącymi w korkach.
Obejrzyj
Posłuchaj
Źródło: informacja własna ngo.pl