Aktywizm generacji Z. Czy młodzi widzą siebie w organizacjach społecznych? [podsumowanie debaty]
Jesteśmy ogromnie wdzięczni społeczniczkom i społecznikom, którzy wzięli udział w debacie " Aktywizm generacji Z. Czy młodzi widzą siebie w organizacjach społecznych?". Podzielili się z czytelniczkami i czytelnikami portalu często bardzo osobistymi opowieściami o wyborze drogi zaangażowania społecznego oraz niebanalnymi obserwacjami III sektora.
Dlaczego młodzi działają w fundacjach i stowarzyszeniach albo zostają aktywistami i aktywistkami? Jak postrzegają swoje miejsce w III sektorze i III sektor w ogóle? W kwietniu i maju oddaliśmy portalową przestrzeń młodym aktywistkom i aktywistom, wolontariuszom i wolontariuszkom, a także pracownikom i pracowniczkom NGO, zapraszając ich do debaty: "Aktywizm generacji Z. Czy młodzi widzą siebie w organizacjach społecznych?".
Emilia Kaczmarek, Akcja Menstruacja: Dać nam szansę, nie gasić hasłami „Co Ty wiesz o życiu…”
"Kluczowe jest jednak, by uwierzyć, że pomimo młodego wieku, moje pokolenie jest w stanie coś zdziałać. Dać nam szansę, nie gasić hasłami «Co Ty wiesz o życiu…». Mam poczucie, że najwięcej jesteśmy w stanie osiągnąć, kiedy nie znamy jeszcze ograniczeń. Nasza energia jest największym atutem" – debatę otworzyła Emilia Kaczmarek, feministka, prezeska i założycielka fundacji Akcja Menstruacja, studentka Uniwersytetu Gdańskiego.
„Intymny luksus”: rozmowa z Emilią Kaczmarek, prezeską fundacji Akcja Menstruacja
Kacper Nowicki, Green REV Institute i Koalicja Future Food 4: Myśląc o pokoleniu Z, widzę szansę na uratowanie naszej planety
Swoimi obserwacjami podzielił się z portalem kolejny uczestnik debaty, Kacper Nowicki, aktywista, student oraz rzecznik i Koordynator Mediów Green REV Institute i Koalicji Future Food 4 Climate: "Pokolenie Z odegra kluczową rolę w tworzeniu społecznej masy krytycznej dla systemowej zmiany systemu żywności, transportu i energetyki. Jest to generacja internetowa, zdolna do weryfikacji słów decydentów i polityczek w ciągu sekund oraz korygowania kłamstw i manipulacji. Swoje działania sieciują dzięki nowym technologiom, tworzy niespotykane dotąd wspólnoty oparte na wspólnych celach. Na całym świecie pokolenie Z stanowi fundament społeczeństwa obywatelskiego na froncie zmian klimatu, praw zwierząt pozaludzkich, równości i sprawiedliwości społecznej"
Weronika Chmielewska: Generacja Z ma w sobie wiele chęci do działania na rzecz innych, ale szkoła systemowa nas ogranicza
"Nie dawałam rady pogodzić wszystkiego ze szkołą. Musiałam wybrać swój priorytet – dobre oceny i wzorowa frekwencja, bądź dalsze kontynuowanie wielu aktywności pozaszkolnych. Postawiłam na to drugie" – Weronika Chmielewska, mentorka w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, harcerska drużynowa, koordynatorka projektu „Graj w Zielone” wyróżnionego jako najlepszy projekt społeczny w Polsce, opowiedziała czytelnikom i czytelniczkom ngo.pl o tym, dlaczego zaangażowała się społecznie i czego zabrakło jej w szkole.
Gabriela Olejarz: Nasze pokolenie zaczyna wierzyć, że może coś zmienić, a wiek nie ma znaczenia
"Wierzę, że edukacja jest kluczem do zrozumienia mądrości, ale doświadczenia nie nabierzemy dzięki przeczytaniu podręcznika. Akcjami społecznymi jesteśmy w stanie sprawdzić się w praktyce. To wolontariat i wszelkie aktywności dają nam siłę oraz pokazują, że na świecie są naprawdę dobrzy ludzie" – temat podjęła Gabriela Olejarz, mentorka olimpiady Zwolnieni z Teorii, koordynatorka projektu na temat pracy w grupie "Better Together - Razem Raźniej".
Młodzi działają. Ngo.pl pisze o młodych społecznikach i społeczniczkach
Łukasz Korzeniowski, Stowarzyszenie Umarłych Statutów: Zmiany w szkołach zadzieją się, jeśli będziemy budować silne społeczeństwo obywatelskie młodych
"Szalenie mi zależy na tym, aby budować ruch zaangażowanych młodych ludzi. Od początku powtarzam, że zmiany w szkołach zadzieją się, jeśli będziemy budować silne społeczeństwo obywatelskie młodych. Chodzi nam o to, żeby uczniowie nie byli biernymi uczestnikami życia społecznego, ale by się w nie intensywnie angażowali – w szczególności w szkołach, które są przecież istotnym elementem ich życia" – cele Stowarzyszenia Umarłych Statutów przybliżył Łukasz Korzeniowski, prezes i założyciel organizacji oraz student III roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Kira Sukhoboichenko, Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków: Nigdy w życiu nie zmieniłabym pewnej rzeczy – założenia fundacji
"Od tamtego momentu dużo rzeczy się zmieniło, w wielu sytuacjach postąpiłabym inaczej, jednak nigdy w życiu nie zmieniłabym pewnej rzeczy: założenia fundacji" – a dlaczego, o tym więcej w tekście, którego autorką jest kolejna uczestniczka debaty Kira Sukhoboichenko (czyt. Suhobojczenko), 16-latka, założycielka Międzynarodowego Ruchu Latających Plecaczków, pomysłodawca Święta – Międzynarodowego Dnia Plecaka i koordynatorka akcji “Nastolatki Nastolatkom”.
Jak działają młodzi z generacji Z? Jakie mają pomysły i jak je realizują? W ramach projektu Gen Z #todziała zbieramy przykłady działań społecznych młodych aktywistów i aktywistek i zachęcamy innych do realizacji podobnych projektów w swoich społecznościach.
Źródło: własna
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.