Źródła finansowania działań organizacji pozarządowych dla początkujących
W lipcu koncentrujemy uwagę na organizacjach pozarządowych, które dopiero startują oraz na aktywistach, którzy jeszcze nie założyli, ale planują założyć organizację. Wybieramy dla Was treści z PORADNIK.NGO.PL przydatne na początku działalności. Dziś o pieniądzach.
Dla niektórych pieniądze to temat wstydliwy. Nie dla nas! Zdobywanie środków na działania organizacji pozarządowych to jeden z ważniejszych tematów, zarówno dla tych młodych, jak i dla doświadczonych NGO-sów. Z pewnością spotkacie się jeszcze nie raz z twierdzeniem, że „społecznie” znaczy bez pieniędzy. Ale nie zmieni to faktu, że działania społeczne kosztują – im więcej środków uda nam się pozyskać, tym większa szansa na skuteczne działania i realizację zamierzeń.
Od czego tu zacząć? Jeśli jesteście stowarzyszeniem, nie macie innego wyjścia – od składek. W praktyce niewiele stowarzyszeń bazuje na tym źródle finansowania, ale trzeba pamiętać, że to po prostu dla stowarzyszeń obowiązek. Chcecie, czy nie – musicie je zbierać. Przeczytajcie więc: Składki członkowskie.
Realizacja zadań publicznych
Często mówi się o uzależnieniu organizacji pozarządowych od środków publicznych – o grantozie. Ten termin jest już jednak nieco passé, a ocena, że NGO startujące w konkursach robią źle, jest zbyt prosta i mało sprawiedliwa (zobacz: O (nie)zależności finansowej organizacji). Nie jest problemem to, że korzystamy ze środków publicznych, ale to, jak z nich korzystamy oraz – przede wszystkim – jakie one są (za ten drugi aspekt nie do końca odpowiadają NGO-sy). Oswajajcie się więc z myślą, że środki publiczne są znaczącą częścią budżetu poważnej organizacji.
Zasady realizacji zadań publicznych i zasady konkursów opisuje ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Będzie to dla Was jeden z najważniejszych aktów prawnych, nie tylko jeśli chodzi o konkursy i dotacje.
Przy okazji: warto pamiętać, że realizacja zadań publicznych z wykorzystaniem środków od administracji to nie jedyna forma współpracy z samorządami czy instytucjami centralnymi. Warto więc, żebyście współpracowali z administracją na różnych polach – to zwiększy skuteczność działań organizacji. Zajrzyjcie więc tu: Współpraca organizacji pozarządowych z administracją publiczną.
Darczyńcy indywidualni i nie tylko
Darowizny to jedno z najbardziej "pierwotnych" źródeł finansowania działań społecznych. Niestety nasz młody (bo przecież swobodnie działający dopiero od końca ubiegłego wieku) sektor dopiero na nowo przypomina sobie jak korzystać ze wsparcia darczyńców. Darowizny mogą przekazywać zarówno darczyńcy indywidualni (osoby fizyczne) jak i osoby prawne – zwykle mamy tu na myśli biznes (firmy).
Z darowizną mamy do czynienia kiedy przekazujemy jako darczyńcy pieniądze lub rzeczy, które należą do nas i które przekazujemy komuś innemu, nie chcąc nic w zamian. W tym sensie trzeba odróżnić darowizny od sponsoringu, który jest rodzajem wzajemnego świadczenia sobie określonych usług (wsparcie w formie pieniężnej lub rzeczowej w zamian za reklamę).
Darowizny nie przyjdą do nas same. Warto więc zdobyć informacje, jak o nie zabiegać. Zapraszamy więc do zapoznania się z materiałami filmowymi na ten temat.
Zobacz filmy o fundraisingu w NGO
Fundraising w organizacji pozarządowej
Fundraising w NGO w czasach pandemii
Pobieramy opłaty, a nawet zarabiamy!
To sposób na uniezależnienie budżetu organizacji od rygorów realizacji zadań publicznych oraz od kaprysów i nieprzewidywalności darczyńców. Organizacje mogą pobierać za swoje działania opłaty, a nawet mogą wypracowywać zysk. Ważne jest jednak, żeby robić to na określonych zasadach i z odpowiednim nastawieniem – organizacja społeczna nie może przemienić się w firmę.
Istnieją dwa rodzaje działalności, w ramach której możemy pobierać opłaty. Pierwsza to odpłatna działalność pożytku publicznego – specjalny rodzaj działalności dostępny tylko dla NGO-sów, opisany w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Druga to "poważna" działalność gospodarcza, wymagająca zgłoszenia się do rejestry przedsiębiorców – pozwalająca na wypracowanie zysków, które będziemy przeznaczać na działania statutowe organizacji.
Informacje o działalności odpłatnej pożytku i o działalności gospodarczej NGO:
Zobacz filmy o odpłatności i sprzedaży w NGO
Działalność odpłatna czy gospodarcza: co wybrać?
Sprzedaż i odpłatność w organizacji: formalności
Więdej o źródłach finansowania w PORADNIK.NGO.PL
DZIAŁ: Jak finansować NGO
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23