Rozpoczynanie działalności społecznej nie jest sprawą prostą. Mnogość przepisów może przytłoczyć nawet najtwardszych aktywistów. Jeśli już założyliście stowarzyszenie lub powołaliście do życia fundację, albo dopiero zastanawiacie się nad formalizacją swoich działań, zajrzyjcie do PORADNIK.NGO.PL. W przewodniku dla początkujących zbieramy najważniejsze informacje, które pomogą zorientować się o czym trzeba pamiętać i co trzeba wiedzieć na starcie.
Niekiedy rozpoczynamy społeczną działalność dobrze przygotowani, mając np. doświadczenia z pracy w NGO, albo po zebraniu niezbędnych wiadomości. Innym razem niesie nas entuzjazm, albo bardzo pilna potrzeba, niecierpiąca zwłoki sprawa do załatwienia. Realia prawne i formalne nie są czułe na takie sytuacje. Podobne wymagania stawiają przed nami wszystkimi. Organizacje pozarządowe nie są wyłączone z systemu prawa, choć zdarza się (niestety nie często), że regulacje im sprzyjają. Musimy je znać - a jest ich niemało - już na samym starcie. Właśnie w tym momencie czeka na nas najwięcej pułapek, ale jednoczenie jest to okazja, żeby dużo się nauczyć i nie popełniać błędów w przyszłości.
W poradnik.ngo.pl zbieramy informacje o prawnych aspektach działania organizacji pozarządowych. Mogą z nich korzystać mniej lub bardziej doświadczone NGO-sy, osoby które zajmują się w organizacjach księgowością czy fundraisingiem, wreszcie zarządzający organizacjami - członkowie zarządów i innych organów stowarzyszeń czy fundacji. Niektóre opisywane przez nas regulacje są dość zawiłe - niektóre wyraźnie dedykowane NGO-som z pewnym stażem (jak np. informacje o statusie pożytku).
Szczególną wagę przywiązujemy jednak do informacji ułatwiających powoływanie do życia organizacji pozarządowych, informacji dla nowopowstających organizacji oraz takich, które właśnie powstały i… trochę nie wiedzą co dalej robić. Dla niech właśnie jest przewodnik.
zobacz w PORADNIK.NGO.PL: Pakiet startowy NGO - przewodnik dla początkujących
Materiał zebrany w poradnik.ngo.pl jest rozległy. Jeśli jednak zaczniecie od "Przewodnika dla początkujących" łatwiej będzie wam systematycznie zapoznać się z najważniejszymi aspektami działania organizacji pozarządowych.
W przewodniku piszemy o obowiązkach organizacji - uczulamy, że każda NGO musi prowadzić księgowość (w mniej lub bardziej skomplikowanej formie) nawet jeśli nie dysponuje wielkimi środkami i nie prowadzi wielu działań. Podobnie jest z rozliczaniem się z fiskusem - będzie dotyczyć wszystkich, małych i dużych, na starcie i w przyszłości.
Wyjaśniamy jakie sprawozdania robią organizacje i kiedy, jakie obowiązki pojawią się w organizacji, która zacznie korzystać z pracy pracowników i współpracowników, tłumaczymy, kto i kiedy kontroluje organizacje.
Staramy się też przedstawić najczęstsze możliwości na zdobycie środków, z których organizacja będzie finansować swoje działania. Podpowiadamy dlaczego współpracować z administracją i innymi sektorami. Zbieramy najważniejsze dla społeczników akty prawne.
Zastanawiamy się wreszcie kto w organizacjach rządzi. NGO-sy to ciała demokratyczne, ale bez podziału ról, organizacji pracy, wreszcie odpowiedzialności, nie da się działać. W tej materia trzeba zebrać wiedzę i zastosować się do określonych regulacji, ale też dokonać przemyśleń i wyborów - dla własnej wygody i bezpieczeństwa.
Zauważyliście zapewne, że już jest tego sporo. Właśnie dlatego potrzebny jest przewodnik 😄 Ten chaos trzeba jakoś ogarnąć. Zapraszamy!
zobacz w PORADNIK.NGO.PL: Pakiet startowy NGO - przewodnik dla początkujących
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23