Społecznicy, którzy chcą powołać do życia klub sportowy mają wiele możliwości formalnych. Ale wiele możliwości to jednocześnie wiele znaków zapytania. Nie zawsze i nie na wszystkie uda nam się znaleźć jednoznaczną odpowiedź.
Statystycznie najczęstszym miejscem rejestracji klubów sportowych, szczególnie tych małych, lokalnych, tworzonych przez społeczników, będzie ewidencja starosty. Formalnie jednak kluby mogą powstawać w wielu formach i rejestrować się w różnych miejscach.
Mogą także w momencie powstania zadecydować, że będą prowadzić działalność gospodarczą lub też nie będą.
Poniżej wyróżniliśmy jedną z możliwych sytuacji. Klub sportowy postanawia działać jako stowarzyszenie i ma powody, żeby chcieć zarejestrować się w KRS. Takie wymaganie może np. stawiać branżowa federacja, do której klub chce należeć. Klub nie chce jednak prowadzić działalności gospodarczej - nie widzi potrzeby. Klub składa wniosek o rejestrację do KRS. Czy KRS zarejestruje taki klub?
Rozważamy więc przypadek klubu sportowego, który postanawia działać jak stowarzyszenie, nie chce jednak prowadzić działalności gospodarczej (nie widzi potrzeby), ale decyduje się na rejestrację w KRS.
Kluby sportowe w ustawie o sporcie
Klub sportowy to pojęcie określone w ustawie o sporcie. Z ustawy tej wynika, że klub sportowy musi mieć osobowość prawną (art. 3 ust. 2). Jako szczególny rodzaj klubu wskazano kluby sportowe działające w formie stowarzyszenia:
- uczniowski klub sportowy, działający w formie stowarzyszenia (art. 4 ust. 1-6) oraz
- inne niż uczniowski klub sportowy w formie stowarzyszenia nieprowadzący działalności gospodarczej (art. 4 ust. 7-8).
Stowarzyszenia (w odróżnieniu od stowarzyszeń zwykłych) mają osobowość prawną i "normalnie" stowarzyszenia są rejestrowane w KRS. Natomiast dla stowarzyszeń o charakterze sportowym, które nie zamierzają prowadzić działalności gospodarczej, umożliwiono rejestrację w ewidencji starosty. Jest to specjalna ewidencja klubów sportowych i zapewne ze względu na to inne miejsce rejestracji zostały one wskazane jako specjalne formy klubów sportowych.
(zobacz poniżej, w podstawach prawnych, wybrane artykuły z ustawy o sporcie)
Niedawno zwracaliśmy uwagę, że kluby sportowe działają często jak stowarzyszenia i opisywaliśmy różnice między nimi, a stowarzyszeniami zwykłymi (zobacz: Klub sportowy a stowarzyszenie zwykłe. Różnice). Stowarzyszenia zwykłe również zgłaszają się do ewidencji starosty (choć nie tej samej ewidencji co kluby sportowe), za to pozostałe stowarzyszenia (tzw. rejestrowe) swoje powstanie potwierdzają w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Stowarzyszenie jako podmiot posiadający osobowość prawną, to tylko jedna z możliwych form prowadzenia klubu sportowego. Możliwe są też inne formy prowadzenia klubów sportowych, ważne jest, aby dany podmiot posiadał osobowość prawną. Przykładowo klub sportowy może być prowadzony też przez spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielnie czy fundacje. I tak fundacje, które zamierzają realizować głównie cele sportowe (czyli prowadzić klub sportowy) i jednocześnie nie zamierzają prowadzić działalności gospodarczej, mogą być zarejestrowane tylko w KRS.
Nie ma możliwości zgłoszenia do ewidencji starosty innych podmiotów, prowadzących kluby sportowe, niż stowarzyszenia.
Kluby sportowe z działalnością gospodarczą rejestrujemy w KRS. A bez gospodarczej?
Wracając do pytania, które postawiliśmy na początku tekstu.
Kluby z działalnością gospodarczą. Wątpliwości nie będziemy mieć w przypadku klubów sportowych, które powstając zaplanują sobie, że od samego początku chcą prowadzić działalność gospodarczą. Taki klub musi zgłosić się do KRS. Nie ma dla niego innej ścieżki.
Klub sportowy bez działalności gospodarczej. Jeśli chodzi o klub sportowy działający w formie stowarzyszenia nieprowadzącego działalności gospodarczej, w przepisach nie jest wprost napisane, że takie stowarzyszenie nie może być wpisane do KRS. Jednak jako miejsce rejestracji jest wskazana ewidencja starosty.
W praktyce spotykamy się z tym, że niektóre KRS uznają, że stowarzyszenie mające cele sportowe, jeśli nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej, to właściwym dla niego miejscem rejestracji jest ewidencja starosty (powołują się na art. 4 ust. 7 ustawy o sporcie).
Może być więc tak, że bez problemu uda się zarejestrować takie stowarzyszenie w KRS, ale możemy też spotkać się z odmową i wskazaniem, że rejestracja powinna nastąpić w ewidencji starosty. W takiej sytuacji można się odwoływać od postanowienia sądu (nie przewidzimy skutku odwołania, ale przynajmniej będzie szansa na stworzenie orzecznictwa, które może być wskazówką dla kolejnych postępowań rejestracyjnych).
Pamiętajcie: jeśli tworzycie klub sportowy w formie uczniowskiego klubu sportowego, w ogóle nie możecie prowadzić działalności gospodarczej.
Jak zwiększyć szansę na rejestrację w KRS
Podpowiedź pierwsza
Jednym z rozwiązań, które można zastosować starając się uniknąć odmowy rejestracji w KRS, jest zaplanowanie i zapisanie w statucie, że stowarzyszenie będzie realizowało nie tylko cele sportowe, ale też inne. Wydaje się, że wtedy tym właściwym miejscem do rejestracji jest właśnie KRS. Będzie to więc stowarzyszenie, którego głównym działaniem jest prowadzenie klubu sportowego, ale nie jest to jedyny obszar jego aktywności.
Podpowiedź druga
Innym rozwiązaniem jest zapisanie w statucie, na przyszłość, miękkiej możliwości rozpoczęcia działalności gospodarczej - niekoniecznie, że stowarzyszenie będzie czy nie będzie prowadzić działalności, ale np. że prowadzenie działalności gospodarczej przez stowarzyszenie jest możliwe, jeśli Walne podejmie taką uchwałę i wymaga to zmiany statutu.
W ten sposób nasz statut "przewidzi" możliwość prowadzenia działalności. Będzie to korespondowało z regulacją, która mówi, że "Przepisy ust. 2 i 4-6 stosuje się odpowiednio do innych niż uczniowskie klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej" (zobacz też podstawy prawne poniżej).
Zacytowany tu fragment ustawy o sporcie (art. 4 ust. 7) wskazuje kiedy kluby sportowe zgłaszają się do ewidencji starosty. Zgłaszają się do ewidencji kiedy ich statuty NIE przewidują możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. Można wnioskować, że jeśli taką możliwość przewidują (co nie znaczy, że od razu chcą działalność prowadzić) to powinny się rejestrować gdzie indziej niż w ewidencji starosty - czyli w KRS.
Przejście klubu z ewidencji do KRS
Przy okazji warto też zwrócić uwagę na problem powstający wtedy, kiedy klub sportowy zgłoszony pierwotnie do ewidencji starosty, działający w formie stowarzyszenia nieprowadzącego działalności gospodarczej, podejmie decyzje o jej prowadzeniu. Nie ma przepisów regulujących wprost "przejście" takiego klubu do KRS. I w tym przypadku również spotkamy się z rozbieżnymi postanowieniami sądów rejestrowych - w jednym nie będzie z tym problemu, inny każe najpierw wyrejestrować klub z ewidencji (co formalnie oznacza jego zamknięcie).
Opis tego problemu i postulaty zmian znajdziecie m.in. w informacji: Trzeci.org o oczekiwanej zmianie zasad rejestracji klubów sportowych.
Zobacz w PORADNIK.NGO.PL
dział: Organizacje sportowe
Podstawy prawne. Wybrane artykuły ustawy o sporcie
Art. 3.
1. Działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubu sportowego.
2. Klub sportowy działa jako osoba prawna.
Art. 4.
1. Szczególnym rodzajem klubu sportowego jest uczniowski klub sportowy.
2. Uczniowski klub sportowy działa na zasadach przewidzianych w przepisach ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 713 oraz z 2020 r. poz. 695), z wyłączeniem przepisów dotyczących rejestracji.
3. Członkami uczniowskiego klubu sportowego mogą być w szczególności uczniowie, rodzice i nauczyciele.
4. Uczniowski klub sportowy podlega wpisowi do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu. Wpisu i wykreślenia wpisu z ewidencji dokonuje się na podstawie wniosku. Wpis, odmowa wpisu do ewidencji i wykreślenie wpisu z ewidencji następuje w drodze decyzji.
4a. Do wpisu do ewidencji uczniowskich klubów sportowych stosuje się przepisy działu II rozdziału 14 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256 i 695).
4b. Sprawę wpisu uznaje się za załatwioną milcząco w sposób w całości uwzględniający żądanie strony występującej z wnioskiem o wpis, jeżeli w terminie 30 dni od daty doręczenia wniosku właściwemu terytorialnie staroście, organ ten nie wyda decyzji o wpisie, albo decyzji o odmowie wpisu.
5. Do wniosku o wpis do ewidencji, o którym mowa w ust. 4, dołącza się:
1) statut;
2) listę założycieli, zawierającą ich imiona i nazwiska, daty i miejsca urodzenia, miejsca zamieszkania oraz własnoręczne podpisy;
3) informację o adresie siedziby klubu sportowego.
6. Uczniowski klub sportowy uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do ewidencji, o której mowa w ust. 4.
7. Przepisy ust. 2 i 4-6 stosuje się odpowiednio do innych niż uczniowskie klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej.
8. Minister właściwy do spraw kultury fizycznej określi, w drodze rozporządzenia, sposób prowadzenia ewidencji uczniowskich klubów sportowych i klubów sportowych, o których mowa w ust. 7, oraz dane podlegające wpisowi do ewidencji, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia jednolitego sposobu prowadzenia ewidencji.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23