Czy klub sportowy, działający jako fundacja, może ubiegać się o dotacje?
Kluby sportowe powstają w różnych formach. Może to powodować niepewność, z jakim podmiotem w rzeczywistości mamy do czynienia. Kto może tworzyć kluby sportowe? Próbujemy naświetlić sytuację.
Gmina ogłasza konkurs - zapisuje, że mogą w nim startować "kluby i stowarzyszenia sportowe". Do konkursu chce zgłosić się klub sportowy prowadzony w formie fundacji? Czy może to zrobić?
Artykuł 3 ustawy o sporcie
1. Działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubu sportowego.
2. Klub sportowy działa jako osoba prawna.
"Definicja" klubu sportowego
Zgodnie z ustawą o sporcie (zob. cytowany wyżej artykuł) klub sportowy musi łącznie spełniać dwa wymogi:
- przedmiotowy - jest to dosyć oczywisty wymóg prowadzenia działalności sportowej, oraz
- podmiotowy - klub sportowy musi mieć osobowość prawną.
Drugi z podanych wyżej wymogów zawęża więc krąg podmiotów mogących prowadzić kluby sportowe.
Ustawa o sporcie nie precyzuje, jaką formę prawną powinien mieć klub sportowy, nie podaje jego definicji, wskazuje jedynie, że musi posiadać osobowość prawną. Twórcy klubu sportowego mogą sami zdecydować o jego formie prawnej w zależności od swoich potrzeb i możliwości.
Osoby prawne mogą tworzyć klub sportowy
Jako przykład podmiotów posiadających osobowość prawną, a więc mogących prowadzić kluby sportowe można wskazać:
- stowarzyszenia,
- fundacje,
- spółdzielnie,
- ale też spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki akcyjne.
Przy czym pierwsza z wymienionych form - stowarzyszenia, mogą być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w ewidencji starosty. W ewidencji starosty mogą być rejestrowane uczniowskie kluby sportowe lub "inne niż uczniowskie kluby sportowe działające w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej" - to nadal są stowarzyszenia, ale ustawa o sporcie wprowadza inny, mniej sformalizowany sposób ich rejestracji, pod warunkiem spełniania określonych wymagań (np. wspomniany wcześniej wymóg, że statuty tych stowarzyszeń nie mogą przewidywać prowadzenia działalności gospodarczej).
Nie ma osoby prawnej, nie ma klubu
Wymóg posiadania przez klub sportowy osobowości prawnej wskazuje, że podmioty nieposiadające takiej osobowości, jak np. stowarzyszenia zwykłe czy spółki jawne, nie mogą być uznane za klub sportowy w świetle ustawy o sporcie. Podobnie jest z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą - nawet jeśli takie osoby będą prowadziły działalność w zakresie sportu, to w świetle prawa nie będą tworzyć klubu sportowego. Podobnie jak wskazane stowarzyszenia zwykłe - mogą prowadzić działalność sportową, ale nie będą w świetle ustawy o sporcie uznane za kluby sportowe.
Fundacja jako klub sportowy
Klub sportowy działający w formie fundacji (czyli prowadzony przez osobę prawną) nie jest niczym wyjątkowym. Nie ma tu wątpliwości, co do rozumienia przepisów ustawy o sporcie, co znajduje potwierdzenie w komentarzach (np. komentarz do ustawy o sporcie Eligiusza Krześniaka), jak i dostępnych materiałach poradniczych, dotyczących tworzenia klubów sportowych. Poniżej odsyłamy do niektórych źródeł, gdzie można znaleźć potwierdzenie tego faktu.
Czy prowadzić klub sportowy w formie fundacji? serwis PrawoSportowe.pl
Jak założyć klub sportowy? broszura informacyjna Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego
Podobnie tłumaczymy też to zagadnienie w PORADNIK.NGO.PL, zob.: Jak założyć i prowadzić organizację sportową
Wracając do zadanego na początku artykułu pytania: jeśli gmina kieruje konkurs do KLUBÓW SPORTOWYCH, to nie ma najmniejszych wątpliwości, że z formalnego punktu widzenia, mogą w tym konkursie startować kluby sportowe działające w formie fundacji.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23