Stowarzyszenie rejestrowe a zwykłe. Różnice i podobieństwa [film]
Najpopularniejsze formy organizacji pozarządowych w Polsce to stowarzyszenia i fundacje. Te pierwsze opisuje ustawa - Prawo o stowarzyszeniach. Rozróżnia ona dwa rodzaje stowarzyszeń, które dla ułatwienia nazywane są stowarzyszeniami rejestrowymi i stowarzyszeniami zwykłymi. Jakie są różnice, a jakie podobieństwa między nimi? Wyjaśniamy.
Obejrzyj film
Każde stowarzyszenie to organizacja, w której najwyższą władzę zawsze mają członkowie. Do jego założenia jest potrzebna grupa ludzi (min. 7 osób do utworzenia stowarzyszenia rejestrowego; min. 3 osoby przy stowarzyszeniu zwykłym). Do założenia stowarzyszenia nie jest potrzebny majątek. Tyle na początek.
Jeśli myślisz o założeniu stowarzyszenia i nie do końca wiesz, czy wybrać to "zwykłe", czy od razu rejestrowe obejrzyj animację "NGO pyta, ngo.pl odpowiada" i poznaj wszystkie różnice i podobieństwa między stowarzyszeniami zwykłymi i rejestrowymi.
Zobacz także
- Kto może założyć stowarzyszenie
- Stowarzyszenie zwykłe
- Jak rozpocząć działalność społeczną? [nagranie LIVE ngo.pl]
- Jak prowadzić księgowość w nowej NGO? [nagranie LIVE ngo.pl]
Pakiet startowy. Poradnik dla nowo powstałych organizacji pozarządowych
Zarejestrowaliście stowarzyszenie, fundację w Krajowym Rejestrze Sądowym (lub w ewidencji starosty). Co dalej? O czym powinny wiedzieć kierujący organizacją? Jakie pułapki formalne czyhają na „młode” organizacje? O jakich obowiązkach nie można zapomnieć? Jakie uprawnienia ma organizacja? Tego wszystkiego dowiesz się z „Pakietu startowego” - zamów poradnikowy e-book w sklep.ngo.pl!
„Pakiet startowy. Poradnik dla nowo powstałych organizacji pozarządowych” (format PDF, wydanie 4)
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23