Z założenia najprostsza forma działalności społecznej też może sprawić kłopoty. Zastanawiacie się, czy nie założyć stowarzyszenia zwykłego? Zbieramy dla Was informacje w PORADNIK.NGO.PL.
Do połowy 2016 roku stowarzyszenia zwykłe były dość enigmatycznym tworem. Nowelizacja ustawy – Prawo o stowarzyszeniach sporo zmieniła. Jednak nowe przypisy to nie tylko otwarte nowe ścieżki i możliwości, ale również nowe znaki zapytania. Zanim więc przystąpicie do zakładania stowarzyszenia zwykłego, warto poważnie zgłębić temat.
Wybór między zwykłym a rejestrowym
Stowarzyszenia w ustawie – Prawo o stowarzyszeniach mamy dwa: zwykłe i rejestrowe. Jak dokonać właściwego wyboru? Często decyduje za nas to, jak dużo osób uda się zebrać do wspólnego działania, wokół jakiejś idei. Dlaczego tak jest? Odpowiedź znajdziecie, poznając podstawowe różnice między stowarzyszeniem zwykłym a rejestrowym.
Nie wszyscy lubimy ruchome obrazki, niektórym łatwiej będzie przyswoić wiedzę w bardziej statyczny sposób. Polecamy więc infografikę: "Stowarzyszenie rejestrowe a zwykłe. Różnice i podobieństwa".
Pamiętajcie, że wybór formy aktywności społecznej nie jest ograniczony tylko do stowarzyszeń. Być może przydadzą się Wam szersze informacje o tym, jak zacząć – co wybrać? Zachęcamy do zobaczenia nagrania z #ngoplLIVE "Rozpoczynanie działalności społecznej".
Bez osobowości, ale ma możliwości!
Trzy osoby wystarczą, by założyć stowarzyszenie zwykłe. Nie muszą tworzyć statutu – ich działania są prowadzone na podstawie regulaminu. Rejestrują się w ewidencji stowarzyszeń zwykłych (w urzędzie). Stowarzyszenie zwykłe nie ma osobowości prawnej – jest tzw. "ułomną osobą prawną". Może zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane. Źródła finansowania to m.in. składki członkowskie czy dotacje, ale nie może prowadzić działalności ekonomicznej (odpłatnej albo gospodarczej). Ma też sporo obowiązków.
W poradnik.ngo.pl znajdziesz odpowiedzi na pytania o to:
- kto może zakładać stowarzyszenia zwykłe
- jak to robić i gdzie je rejestrować
- co powinno znaleźć się w regulaminie stowarzyszenia zwykłego
- co może robić, a czego nie może robić stowarzyszenie zwykłe
przeczytaj koniecznie: Co to są i jak powoływać do życia STOWARZYSZENIA ZWYKŁE
Odpowiedzialność w stowarzyszeniu zwykłym
Kto "rządzi" i kto odpowiada w stowarzyszeniu zwykłym. Odpowiedzialność członków stowarzyszenia zwykłego to jedna z podstawowych cech, która decyduje o odmienności tej formy aktywności społecznej. Ma też dominujący wpływ na to, jak powinno być ukształtowane stowarzyszenie zwykłe, jak powinno podejmować decyzje, jakie powinno powołać organy (czy w ogóle?), co powinno mieć w regulaminie.
Jedno jest pewne: stowarzyszenie zwykłe tworzy kilka osób, które ściśle ze sobą współpracują, wszystkie są zaangażowane i zainteresowane tym, co się w stowarzyszeniu dzieje – nie warto rozbudowywać stowarzyszenia zwykłego ponad miarę i poszerzać liczbę członków do wielkości wymaganych od stowarzyszeń rejestrowych.
Skąd brać środki na działania stowarzyszenia zwykłego
Od kilku lat stowarzyszenia zwykłe mają dostęp niemal do takiego samego katalogu źródeł finansowania działalności, co pozostałe organizacje pozarządowe (np. stowarzyszenia rejestrowe czy fundacje). Poznajcie podstawowe z nich – dotacje, darowizny i zbiórki publiczne. I korzystajcie!
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23