Organizacje pozarządowe korzystają z różnych źródeł finansowania swojej działalności. Większość z nich wybiera realizację zadań publicznych czyli dotacje od administracji. To jednak oznacza procedury i małą elastyczność – nie na czas epidemii. Z jakich źródeł mogą jeszcze korzystać NGO-sy, i które z nich sprawdzą się dziś? Poszukaj informacji w PORADNIK.NGO.PL.
Całkiem niedawno w artykule „Jak pomagać w czasach epidemii” Katarzyna Sadło zebrała skuteczne sposoby na wsparcie organizacji pozarządowych, które mogą stosować osoby prywatne czy firmy, chcące wspierać działania społeczne. Pojawiły się tam podpowiedzi, że możemy przekazać darowiznę, zorganizować zbiórkę czy pozyskiwać fundusze przez internet.
Kontynuujemy ten wątek, ale bardziej z punktu widzenia organizacji pozarządowych. W jaki sposób mogą korzystać z darowizn, organizować zbiórki? To głównie po stronie NGO-sów będzie leżało właściwe, czyli zgodne z prawem, skorzystanie z tych możliwości. Część organizacji korzysta z nich od dawna – z mniejszą lub większą skutecznością. Innym na pewno są znane, ale może wcześniej nie sięgały do nich zbyt często.
Zachęcamy, żeby przyjrzeć się, jakie materiały na temat wspomnianych możliwości zebraliśmy w PORADNIK.NGO.PL.
Darowizna
Darowizna to pieniądze lub rzeczy, które należą do nas i które przekazujemy komuś innemu, nie chcąc nic w zamian. Kodeks cywilny definiuje darowiznę jako „formę umowy, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku”. O darowiźnie mówimy wtedy, kiedy dzielimy się swoją własnością, czyli przekazujemy pieniądze z własnej kieszeni lub sprzęty, które do nas należą.
Darczyńcami mogą być osoby fizyczne i osoby prawne (firmy, spółki itd.). Stowarzyszenia i fundacje korzystają z ofiarności zarówno jednych, jaki i drugich.
Darowiznę może otrzymać każda organizacja, która została zarejestrowana w sądzie (czyli ma osobowość prawną) – stowarzyszenie lub fundacja – ale także widniejące w rejestrach starostów stowarzyszenia zwykłe. Organizacje, żeby zbierać darowizny nie muszą mieć statusu organizacji pożytku publicznego. Trzeba jednak pamiętać, że darowizna może być przeznaczona tylko na określone cele społeczne, które realizuje dana organizacja i ma je zapisane w statucie.
Więcej szczegółowych informacji o darowiznach i związanych z nimi obowiązkach organizacji znajdziesz w poradnik.ngo.pl: DAROWIZNY. Przeczytaj koniecznie!
O darowizny i darczyńców trzeba zabiegać. Nie jest to na pewno działanie proste, ale można się go nauczyć. Najważniejsze jednak, żeby uwierzyć w jego sens. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami, które wprowadzą Was w świat fundraisingu i ułatwią celowe i zaplanowane pozyskiwanie darczyńców.
Zbiórka publiczna
To forma zdobywania środków dostępna nie tylko dla organizacji pozarządowych, ale ogólnie dla obywateli, jednak z praktyce działania NGO-sów obecna od dawna i z powodzeniem wykorzystywana. Zbiórki publiczne zostały uregulowane w 2014 r. w ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.
Zbiórka publiczna:
- dotyczy wyłącznie ofiar w gotówce lub w naturze, czyli: pieniędzy, darów rzeczowych
- zbiórka w miejscach publicznych, zbierający i dający nie znają się (np. na ulicy, w parku, na cmentarzu, w sklepie, „domokrążne zbieranie od domu do domu”) do: puszek, skarbon, koszy,
- na cel pożytku publicznego, np. kulturę, pomoc dobroczynną lub na cel religijny (poza terenem kościołów).
Zbiórki określone jak powyżej muszą być rejestrowane – robi się to zgłaszając je na portalu zbiórek publicznych: ZBIORKI.GOV.PL.
Zbiórkami w rozumieniu ustawy nie są za to takie działania jak: zbieranie pieniędzy na konto czy za pomocą platform crowdfundingowych w internecie (czyli działania po który zostaje "ślad"). Takich zbiórek nie trzeba rejestrować.
Uprawnione do prowadzenia zbiórek publicznych są:
- fundacje, stowarzyszenia, ale też np. związki zawodowe, organizacje pracodawców, spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia zwykłe
- tzw. organizacje kościelne i wyznaniowe
- komitety społeczne powołane w celu przeprowadzenia zbiórki publicznej.
Więcej szczegółowych informacji o zbiórkach publicznych i związanych z nimi obowiązkach organizacji znajdziesz w poradnik.ngo.pl: ZBIÓRKI PUBLICZNE. Przeczytaj koniecznie!
Przeprowadzenie zbiórki oraz to jak zostaną wydane uzyskane w jej wyniku środki musi zostać opisane w sprawozdaniu. To nie tylko wymóg prawny, ale też nasz obowiązek względem darczyńców. Pamiętajmy, że przekazując nam pieniądze lub dary, obdarzają nas zaufaniem, którego nie możemy zawieść!
Skorzystaj z WPŁACAM
Nie zbierasz darowizn w internecie? To skuteczne, efektywne i teraz (w końcu!) proste. Zobacz serwis WPŁACAM.NGO.PL!
Więcej informacji o różnych źródłach finansowania działań organizacji pozarządowych znajdziecie w poradnik.ngo.pl w dziale: Jak finansować NGO.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.