W maju w serwisie warszawa.ngo.pl skupimy się na pozafinansowych formach współpracy, czyli na tych wspólnych działaniach przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz Urzędu m.st. Warszawy i miejskich instytucji, w których nie mamy do czynienia z bezpośrednim przepływem pieniędzy. Pokażemy, na przykładach, w jaki sposób organizacje i Miasto wspierają się nawzajem w realizacji inicjatyw służących dobru mieszkanek i mieszkańców Warszawy oraz rozwojowi naszego miasta.
Współpraca Urzędu m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych realizowana jest w dwóch formach: finansowej i pozafinansowej. Obie formy opisane są zarówno w wieloletnim Programie Rozwoju Współpracy (obecnie obowiązujący do 2025 r.), jak i w przyjmowanym co roku Programie współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Współpraca finansowa
Współpraca finansowa polega przede wszystkim na zlecaniu (w formie powierzenia lub wsparcia) przez biura lub dzielnice m.st. Warszawy zadań publicznych do realizacji organizacjom pozarządowym, jednak nie tylko. Ta forma współpracy obejmuje także oddawanie organizacjom w najem na preferencyjnych warunkach lokali użytkowych należących do Miasta, dzierżawę na preferencyjnych warunkach nieruchomości należących do Miasta oraz udzielanie poręczeń organizacjom pozarządowym starającym się o przyznanie kredytu lub pożyczki na realizację zadań publicznych skierowanych do mieszkańców.
Współpraca pozafinansowa
W maju w serwisie warszawa,ngo.pl skupimy się na pozafinansowych formach współpracy, czyli na tych wspólnych działaniach przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz Urzędu m.st. Warszawy i miejskich instytucji, w których nie mamy do czynienia z bezpośrednim przepływem pieniędzy. Pokażemy, na przykładach, w jaki sposób organizacje i Miasto wspierają się nawzajem w realizacji inicjatyw służących dobru mieszkanek i mieszkańców Warszawy oraz rozwojowi naszego miasta.
W rocznych programach współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych wymieniony jest szereg możliwych formy współpracy pozafinansowej. Opisujemy wybrane z nich: przykłady dobrych praktyk.
Liczymy, że zebrane przykłady zainspirują zarówno przedstawicieli organizacji pozarządowych, jak i Urzędu m.st Warszawy do korzystania z tych sprawdzonych, jak i mniej popularnych możliwości współpracy.
Formy współpracy pozafinansowej (na podstawie Programu współpracy m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie):
- zasięganie opinii ciał dialogu,
- współpraca przy tworzeniu dokumentów strategicznych,
- udział w pracach zespołów wspólnych,
- partnerstwa,
- inicjatywa lokalna,
- wsparcie techniczne, szkoleniowe i informacyjne,
- wolontariat,
- nagrody,
- patronaty honorowe,
- kontakty z innymi miastami, instytucjami, organizacjami.
Tekst jest fragmentem publikacji "Współpraca pozafinansowa m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych. Dobre praktyki" .
Publikacja ukazała się nakładem Stowarzyszenia Klon/Jawor.
Publikacja powstała w ramach Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO) – bezpłatnego systemu wsparcia dla organizacji prowadzących działania na rzecz mieszkanek i mieszkańców Warszawy, współfinansowanego przez m.st. Warszawę.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23