Wolontariat daje wiele możliwości pozafinansowej współpracy
Solą działalności organizacji społecznych są wolontariusze. M.st. Warszawa aktywnie wspiera organizacje pozarządowe nie tylko w tym, aby osoby chętne pomagać trafiały do stołecznych stowarzyszeń i fundacji, ale także w tym, aby organizacje umiały mądrze z wolontariuszami i wolontariuszkami współpracować.
W 2016 roku m.st. Warszawa przejęło od Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” prowadzenie serwisu łączącego organizacje poszukujące wolontariuszy z osobami chętnymi, aby się zaangażować w działania na rzecz organizacji społecznych czy swoich społeczności. Od tego czasu systematycznie trwały prace nad tym, aby portal stał się fundamentem miejskiego programu wspierania wolontariatu w Warszawie. Fundament ten opiera się na informacji i szkoleniach.
Z portalu ochotnicy.waw.pl korzysta rocznie około 160 tys. użytkowników i użytkowniczek. Codziennie dostępnych jest tam 70-100 ogłoszeń, z których większość pochodzi od stołecznych organizacji pozarządowych. Portal jest administrowany przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.
Poszukiwania się opłacają
Stołeczne organizacje zamieszczają w portalu bezpłatnie ogłoszenia o poszukiwaniu wolontariuszy i wolontariuszek do różnorodnych miejskich działań. A mieszkańcy i mieszkanki Warszawy poszukują tu ofert, aby móc się zaangażować.
Jeśli ogłoszenie jest poprawnie wypełnione i odpowiednio wcześnie zamieszczone, a oferta dobrze opisana, to gwarantujemy, że znajdą się chętni na dany wolontariat.
Antoni Morawski – kierownik projektu Ochotnicy warszawscy
Dobre sformułowanie ogłoszenia jest kluczowe
Organizacją, która często zamieszcza ogłoszenia w portalu ochotnicy.waw.pl jest warszawski oddział Stowarzyszenia Mary i Max. Stowarzyszenie prowadzi innowacyjny program wspierający dla osób w spektrum autyzmu i z zespołem Aspergera: pomagają swoim podopiecznym w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami poprzez wolontariat koleżeński.
Stowarzyszenie regularnie zamieszcza w portalu ogłoszenia o naborze kandydatów i kandydatek, którzy chcieliby spędzać czas razem z uczestnikami i uczestniczkami programu.
– Przy każdej rekrutacji zgłasza się do nas bardzo dużo osób, które o naszych działaniach i naborze dowiadują się właśnie z portalu ochotnicy.waw.pl. Wiemy to, bo pytamy skąd do nas trafili – mówi Iza Pawłowska, pracowniczka terenowa stowarzyszenia w Warszawie.
W pozyskiwaniu wolontariuszy poprzez portal bardzo ważne jest odpowiednie sformułowanie ogłoszenia – aby znalazły się w nim wszystkie informacje, które mogą być ważne dla osób zainteresowanych takim rodzajem wolontariatu i potrzebne do podjęcia decyzji o zgłoszeniu się. Administratorzy portalu chętnie udzielają wskazówek przy redagowaniu ogłoszeń. Stowarzyszenie Mary i Max na początku korzystało z tych podpowiedzi, ale obecnie ma już wypracowaną swoją formułę ogłoszenia.
– Jesteśmy nawet wyróżniani przez administratorów za te ogłoszenia, ale nadal możemy liczyć na ich wsparcie, gdy nam się zdarzy np. zaznaczyć złą datę – dodaje Iza Pawłowska.
Oferta szkoleniowa
Miasto odpowiada za bezpieczeństwo danych, utrzymanie portalu, jego promocję oraz rozwój. W przyszłości portal ma się wzbogacić o funkcjonalności, które dadzą koordynatorom narzędzia do zarządzania wolontariatem w swoich organizacjach.
Jednak miejski program wspierania wolontariatu to nie tylko portal z ogłoszeniami. Miasto oferuje także szkolenia. Jest to oferta skierowana zarówno do organizacji, jak i do wolontariuszy.
Organizacje mają do wyboru paletę szkoleń podstawowych i specjalistycznych. Szkolenia prowadzone są przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu i Fundację Growspace, a ich adresatami są przede wszystkim osoby koordynujące wolontariat w danej organizacji lub przygotowujące się do tego zadania.
Szkolenia są „szyte” pod organizacje i instytucje. Regularnie badane są ich potrzeby. Mamy stałe tematy, ale reagujemy też na pojawiające się szczególne potrzeby. Cyklicznie organizowane są szkolenia np. z pierwszej pomocy medycznej, wystąpień publicznych, animacji młodzieży i dzieci. Organizowaliśmy także bardzo specjalistyczne kursy dla wychowawców kolonijnych czy wychowawców wypoczynku dzieci i młodzieży.
Antoni Morawski – kierownik projektu Ochotnicy warszawscy
Integracja
Szkolenia, oprócz niewątpliwego waloru merytorycznego, mają także dodatkową wartość – integrują środowisko warszawskiego wolontariatu: zarówno organizatorów wolontariatu (koordynatorów w organizacjach), jak i samych wolontariuszy.
Ci ostatni mogą także korzystać z oferty przygotowanej specjalnie dla nich, np. ze wsparcia psychologicznego, szczególnie potrzebnego wolontariuszom, którzy zajmują się pomocą osobom starszym czy z niepełnosprawnościami.
Z możliwości, jakie daje portal ochotnicy.waw.pl korzysta, działająca w Warszawie, Armia Zbawienia. Armia potrzebuje wolontariuszy do dwóch rodzajów swojej działalności: do punktu pomocy oraz do świetlicy. W punkcie zawsze jest potrzebna pomoc przy przyjmowaniu i wydawaniu darów: ubrań i żywności. W świetlicy wolontariusze pracują z dziećmi: odrabiają z nimi lekcje i organizują zajęcia w wolnym czasie.
– Ostatnio poszukiwaliśmy także wolontariuszy na kolonie. Poprzez portal zgłosiło się do nas kilka bardzo ciekawych osób, które były w stanie zaproponować dzieciom zajęcia sportowe – mówi Oleg Samoilenko z Armii Zbawienia.
Zarówno koordynatorzy wolontariatu w organizacji, jak i wolontariusze korzystają również ze szkoleń oferowanych przez portal.
– Mniej więcej raz na kwartał dostajemy informacje o szkoleniach planowanych przez Ochotników i możemy się zgłaszać na te, które nas interesują – mówi Oleg Samoilenko. – Wolontariusze mogą się zgłaszać sami, podają tylko z jaką organizacją współpracują. Czasem, gdy widzę, że szkolenia dotyczą tematów, które mogą zaciekawić naszych wolontariuszy, podsyłam im te zaproszenia.
Wolontariusze współpracujący z Armią Zbawienia korzystali m.in. ze szkoleń z asertywności, o pracy zespołowej, czy o pozyskiwaniu funduszy. Zdaniem Olega tematy poruszane podczas szkoleń są ważne i dobrze dobrane do potrzeb organizacji, a prowadzący – profesjonalni i świetnie przygotowani.
Gala, czyli docenienie
Jest też czas na docenianie. To dzieje się podczas miejskiej Gali Wolontariatu, w grudniu, gdy obchodzony jest Dzień Wolontariusza.
Początkowo takie uroczystości odbywały się w niektórych dzielnicach Warszawy. W 2022 r. zorganizowano pierwszą imprezę ogólnomiejską. Wzięli w niej udział ochotnicy z wielu miejskich instytucji oraz organizacji pozarządowych. Celem wydarzenia jest docenienie i wyróżnienie mieszkańców i mieszkanek Warszawy za ich zaangażowanie w wolontariat, tak cenny szczególnie w ostatnich latach kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 i wojną w Ukrainie.
Tekst jest fragmentem publikacji "Współpraca pozafinansowa m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych. Dobre praktyki" .
Publikacja ukazała się nakładem Stowarzyszenia Klon/Jawor.
Publikacja powstała w ramach Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO) – bezpłatnego systemu wsparcia dla organizacji prowadzących działania na rzecz mieszkanek i mieszkańców Warszawy, współfinansowanego przez m.st. Warszawę.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23