Współpraca pozafinansowa to również partnerstwo. Niekoniecznie to formalne, z umowami i podpisami. To bardziej świadomość, że urząd i organizacje mogą na siebie liczyć w chwilach szczególnie wymagających zaangażowania.
Biuro Polityki Zdrowotnej chętnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi, które realizują zadania z zakresu zdrowia – począwszy od udziału w akcjach profilaktycznych, promocyjnych i edukacyjnych aż po prowadzenie hospicjów. Jednak nie wszystkie kontakty z organizacjami opierają się na współpracy finansowej i realizacji zadań publicznych. Dobre relacje między Biurem a organizacjami to podstawa do wzajemnej pomocy w różnych sytuacjach. Na przykład tych nieprzewidzianych i nagłych.
NGO-sy są dla nas olbrzymim wsparciem, przede wszystkim w sytuacjach dużego zagrożenia lub konieczności natychmiastowych działań. Zawsze stawiają się do pracy.
Olga Pilarska-Siennicka – p.o. dyrektora Biura Polityki Zdrowotnej
Współpraca na co dzień i w kryzysach
W ostatnich latach sytuacji, które wymagałyby szybkiej reakcji i fachowej pomocy było sporo. Przede wszystkim po wybuchu wojny w Ukrainie. Tworzenie i obsługa punktów pomocy (także medycznej) dla uchodźczyń i uchodźców na warszawskich dworcach i w miejscach pobytowych – nie udałoby się tak szybko tego zorganizować, gdyby do służby nie stawili się ratownicy i ratowniczki z organizacji społecznych: Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Polskiego Czerwonego Krzyża czy Fundacji Pomoc Maltańska. NGO-sy wsparły Miasto zarówno osobowo, jak i zapewniając w pierwszych dniach wojny środki opatrunkowe i leki.
Jednak stołeczne stowarzyszenia i fundacje współpracują z Miastem nie tylko w tak kryzysowych sytuacjach.
Zespoły harcerskich ratowników regularnie zgłaszają się do obsługi ważnych miejskich wydarzeń, np. obchodów kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego. Obecność wielu starszych osób na tych wydarzeniach wymaga zapewnienia odpowiedniej obstawy medycznej. Podobnie jest przy innych okazjach: wydarzeniach państwowych, które odbywają się w stolicy, a także kościelnych – podczas pielgrzymek papieży: gdy Jan Paweł II i Benedykt XVI odwiedzali Warszawę, harcerze byli na miejscu, gotowi do służby.
Służba
Harcerska Grupa Ratownicza „Bemowo” zabezpiecza obchody rocznic Powstania Warszawskiego od 2005 roku. W Grupie, liczącej obecnie 16 osób, działają ratownicy po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy, pielęgniarki, położne, a także zawodowi ratownicy medyczni.
– Zazwyczaj przed większymi miejskimi wydarzeniami dostajemy z Biura Polityki Zdrowotnej telefon z pytaniem, czy możemy wysłać ratowników – mówi hm. Marcin Bartosiewicz, szef Grupy i dodaje, że w większości przypadków stawiają się na służbę.
W czasie miejskich wydarzeń służbę mogą pełnić tylko osoby pełnoletnie. Do Grupy zgłasza się wiele osób chętnych do pomocy, także te, które nie mają ukończonych 18 lat. Trafiają one do klubu, gdzie się szkolą. Czasem, razem z Grupą, biorą udział w miejskich wydarzeniach i pomagają ratownikom jako wolontariusze. W ten sposób zdobywają doświadczenie, które może im się przydać w przyszłości. Chociaż prawdziwe „akcje” zdarzają się rzadko.
– Podczas rocznicowych obchodów nie ma zbyt wiele interwencji. Więcej zdarza się przy okazji wydarzeń sportowych, np. biegów czy maratonów. Cieszymy się, że nie mamy zbyt dużo pracy. Na tym polega nasza służba: jesteśmy na miejscu na wszelki wypadek, gdyby coś się zdarzyło – przyznaje hm. Bartosiewicz.
Harcerze ratownicy stanowią wsparcie dla ratowników ze służby zdrowia. Podobnie jak inne służby są zaznajomieni z procedurami, uczestniczą w odprawach, mają kontakt z koordynatorami i są z nimi w stałej łączności.
– Bardzo cenimy sobie współpracę z Biurem Polityki Zdrowotnej nie tylko dlatego, że mamy możliwość udziału w tylu ważnych wydarzeniach, ale także dlatego, że dzięki temu mamy kontakty i współpracujemy z zawodowymi ratownikami – mówi Marcin Bartosiewicz.
Razem można więcej
Środowisko organizacji pozarządowych zajmujących się zdrowiem, profilaktyką chorób czy edukacją zdrowotną jest dość dobrze znane urzędnikom i urzędniczkom Biura Polityki Zdrowotnej, dlatego gdy NGO-sy zwracają się z prośbą o wsparcie – zazwyczaj dość szybko otrzymują to, czego potrzebują.
Staramy się być drogowskazem. Nie mówimy, że się nie da, tylko pokazujemy możliwości. Jesteśmy otwarci na współpracę, ponieważ zarówno organizacje potrzebują nas, jak i my potrzebujemy organizacji.
Olga Pilarska-Siennicka – p.o. dyrektora Biura Polityki Zdrowotnej
Obopólne korzyści
Fundacja Kulawa Warszawa od 2019 roku realizuje projekt Dostępna ginekologia, który ma poprawić dostępność usług ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami. M. st. Warszawa z dużym zainteresowaniem przyglądało się temu projektowi.
Dzięki raportowi „Przychodzi baba do lekarza – dostępne usługi ginekologiczne dla kobiet z niepełnosprawnościami”, Biuro Polityki Zdrowotnej podjęło działania, które sprawiły, że w dwóch miejskich szpitalach powstały programy dostępnych usług ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami.
Jednym z elementów projektu była konferencja, podczas której prezentowano wyniki badań oraz rezultaty podejmowanych działań. Biuro Polityki Zdrowotnej było partnerem tego wydarzenia i zaoferowało pomoc w zorganizowaniu miejsca na konferencję.
– Konferencja odbyła się w Centrum Kreatywności Targowa, gdzie Miasto ma zarezerwowaną „pulę” na organizowanie wydarzeń. Biuro Polityki Zdrowotnej odstąpiło nam swoje miejsce – mówi Katarzyna Cimoch z Fundacji Kulawa Warszawa. – To była dla nas znacząca pomoc. Po pierwsze dlatego, że w Warszawie nie łatwo jest o miejsce konferencyjne w pełni dostępne, a Centrum na Targowej takie jest, a po drugie – ze względu na koszty. Wynajęcie takiej przestrzeni na całodzienne wydarzenie to spory wydatek.
Wsparcie informacyjne
Swój wkład w promocję i profilaktykę chorób w Warszawie ma także Branżowa Komisja Dialogu Społecznego, działająca przy Biurze Polityki Zdrowotnej. Przedstawiciele kilkunastu organizacji pozarządowych skupionych w komisji nie mogą się pochwalić spektakularnymi sukcesami, ale podkreślają wartość płynącą z regularnych spotkań.
– Mamy bardzo fajną współpracę między organizacjami, ale też z urzędniczkami – mówi Barbara Cytrynowska ze Stowarzyszenia Amazonek „Żonkil Warszawa”, przewodnicząca BKDS przy Biurze Polityki Zdrowotnej. Podkreśla przy tym, że na każdym spotkaniu komisji jest naczelniczka Wydziału, przychodzi także dyrektorka Biura. – Możemy sobie porównać perspektywy, dostajemy informacje o możliwościach finansowych Biura, rozmawiamy o tym, co w danym okresie się dzieje, na czym Miasto chce się skupić, jeśli chodzi o zdrowie mieszkańców i mieszkanek, w czym możemy pomóc, w jakie akcje profilaktyczne czy informacyjne możemy się włączyć.
Organizacje uczestniczące w pracach BKDS otrzymały ze strony Biura wsparcie informacyjne, gdy został ogłoszony 3-letni konkurs na realizację zadań publicznych.
– Dostaliśmy wiele cennych wskazówek, jak wypełniać wnioski, na co zwrócić uwagę, czego nie robić – opowiada Barbara Cytrynowska.
Biuro włącza się także w akcje informacyjne podejmowane przez organizacje. Tak było np. we wrześniu 2023 roku podczas festynu z okazji Święta Woli na dawnym Kercelaku. Przedstawicielki Biura Polityki Zdrowotnej przyłączyły się do stoiska zorganizowanego przez Stowarzyszenie Amazonek „Żonkil Warszawa” i informowały o programach profilaktyki chorób realizowanych w stolicy. Informacje te cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników i uczestniczek festynu.
Tekst jest fragmentem publikacji "Współpraca pozafinansowa m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych. Dobre praktyki" .
Publikacja ukazała się nakładem Stowarzyszenia Klon/Jawor.
Publikacja powstała w ramach Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO) – bezpłatnego systemu wsparcia dla organizacji prowadzących działania na rzecz mieszkanek i mieszkańców Warszawy, współfinansowanego przez m.st. Warszawę.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23