Stałym punktem rocznego kalendarza stołecznych wydarzeń i uroczystości są obchody kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego. A stałym elementem tych obchodów – oprócz oczywistej obecności powstańców i powstańczyń – jest służba organizacji harcerskich. To także przykład pozafinansowej współpracy Miasta i organizacji pozarządowych.
Trudno sobie wyobrazić uroczystości na Powązkach, pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego, czy w wielu innych miejscach upamiętniających walki powstańcze bez udziału harcerzy i harcerek z różnych organizacji harcerskich, które działają w Warszawie. Młodzi ludzie ze Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, Stowarzyszenia Harcerskiego oraz Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego od lat wspierają władze miasta w sprawnym, bezpiecznym i godnym uczczeniu sierpniowych wydarzeń.
Obecni, widoczni i aktywni
Obecność młodzieży w harcerskich mundurach jest bardzo ważna dla tych, którzy brali udział w powstańczym zrywie 1944 roku. W czasie rozmów, które odbywają się w ramach przygotowań do rocznicowych obchodów, urzędnicy Gabinetu Prezydenta m.st. Warszawy zawsze są pytani przez powstańców i powstańczynie o udział harcerzy: zależy im, aby młodzież była nie tylko obecna, ale także widoczna oraz aby brała czynny udział w uroczystościach. I tak się dzieje.
Przedstawiciele władz organizacji harcerskich są zapraszani do udziału w organizowanych uroczystościach, ale to nie jedyna forma w jakiej biorą udział w tych obchodach.
Harcerze i harcerki pełnią warty honorowe w miejscach pamięci powstańczej, towarzyszą delegacjom składającym kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi Powstanie, rozdają wodę uczestnikom i uczestniczkom uroczystości, a przede wszystkim opiekują się powstańcami i powstańczyniami oraz innymi osobami biorącymi udział w obchodach: doprowadzają ich do miejsc, gdzie odbywają się uroczystości, udzielają informacji.
Całe obchody, w tym również służba harcerzy, są dokładnie planowane. Przygotowania do uroczystości trwają kilka miesięcy. W spotkaniach koordynacyjnych biorą udział również przedstawiciele i przedstawicielki organizacji harcerskich.
Z przyjemnością bierzemy udział zarówno w przygotowaniach, jak i potem w samych uroczystościach. Misją harcerstwa jest wychowanie młodych obywateli, abyśmy umieli być na co dzień tu i teraz w lokalnej społeczności. Trudno o ten związek z lokalnością bez znajomości historii. To jest ważne nie tylko 1 sierpnia. Nigdy nie mamy problemu, aby znaleźć chętnych do służby w czasie obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego.
harcmistrzyni Katarzyna Karolak – komendantka Chorągwi Stołecznej ZHP
Miedzypokoleniowe spotkanie
Udział w obchodach jest zwieńczeniem całorocznej pracy harcerskiej. Do tej służby zgłaszają się dzieci i młodzież, którzy dobrze wiedzą, co się wydarzyło w 1944 roku. Wiedzą także, jak mogą być pomocni i jak mogą się włączać w uroczystości.
Urzędniczki Gabinetu Prezydenta, które odpowiadają za organizację obchodów rocznicowych, podkreślają, że obecność harcerzy i harcerek podczas uroczystości jest nie do przecenienia: ze względów organizacyjnych, ale przede wszystkim dlatego, że powstańcy i powstańczynie mogą się spotkać z otwartymi młodymi ludźmi, gotowymi do służby i zainteresowanymi historią, szczególnie tą powstańczą.
Tekst jest fragmentem publikacji "Współpraca pozafinansowa m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych. Dobre praktyki" .
Publikacja ukazała się nakładem Stowarzyszenia Klon/Jawor.
Publikacja powstała w ramach Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO) – bezpłatnego systemu wsparcia dla organizacji prowadzących działania na rzecz mieszkanek i mieszkańców Warszawy, współfinansowanego przez m.st. Warszawę.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23