Organizacji zajmujących się sportem jest w Polsce najwięcej. Również w Warszawie ta część III sektora jest silnie reprezentowana. Do aktywności fizycznej warszawiaków zapraszają jednak także takie stowarzyszenia i fundacje, które na co dzień zajmują się zupełnie innymi dziedzinami. I jedne i drugie mogą liczyć na pozafinansowe wsparcie miejskich instytucji, w tym na przykład miejskich ośrodków sportu.
Akademicki Związek Sportowy to jedna z wielu stołecznych organizacji, których misją jest propagowanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Świetną do tego okazją jest organizowany co roku we wrześniu Międzynarodowy Dzień Sportu Akademickiego.
Miasteczka sportowe
Ogłoszony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Sportu Akademickiego obchodzony jest 20 września. Międzynarodowa Federacji Sportu Studenckiego zachęca do uroczystych, sportowych obchodów tego dnia na całym świecie.
Na apel ten od kilku lat aktywnie odpowiada warszawski oddział Akademickiego Związku Sportowego. W 2019 i 2022 roku 20 września w centrum Warszawy pojawiały się miasteczka sportowe. Dzięki wsparciu Biura Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy organizacja mogła bezpłatnie skorzystać z przestrzeni w Pasażu Wiecha, przed pawilonem ZODIAK oraz przed Pałacem Kultury i Nauki.
Mieszkańcy i mieszkanki Warszawy, którzy pojawiali się w tych miejscach mogli nie tylko przyglądać się sportowym pokazom (np. jazdy figurowej na wrotkach i karate), ale także spróbować swoich sił, np. podczas zajęć fitnessu, zumby, w grze w badmintona czy szachy. Do dyspozycji uczestników imprez był także ergometr wioślarski, drążki do podciągania, rower stacjonarny, stoły do tenisa.
Zmaganiom sportowym towarzyszyła akcja „Recepta na zdrowie”, w ramach której lekarze zachęcali do aktywności fizycznej jako najlepszego sposobu na zapobieganie chorobom i polepszenie jakości życia. Można było się także spotkać z trenerami i zawodnikami stołecznych klubów AZS.
Dobra zabawa i integracja
Imprezy sportowe organizowane dla mieszkańców i mieszkanek Warszawy to dla wielu organizacji, które na co dzień realizują poza sportowe misje, dobry sposób na integrację odbiorców ich działań, zaprezentowanie tych działań innym osobom, pozyskanie funduszy i po prostu dobrą, wspólną zabawę. Wsparcie w tym znajdują między innymi w miejskich ośrodkach sportu.
Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci działa na Pradze Północ w ramach Lokalnego Systemu Wsparcia (LSW). LSW to dziesiątki różnego rodzaju działań podejmowanych po to, aby wyrównać szanse najmłodszych i trochę starszych mieszkańców i mieszkanek rewitalizowanych dzielnic Warszawy. Z zajęć, warsztatów i porad korzystać mogą rodziny z dziećmi w wieku od 0-6 lat, dzieci i młodzież w wieku od 6-18 lat oraz młodzi dorośli w wieku od 15-26 lat. Dla każdej z tych grup przygotowana jest dostosowana do ich potrzeb oferta.
Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci realizuje tę koncepcję między innymi w prowadzonej przy ul. Szwedzkiej świetlicy Nasz Klub – Kub Przyjazny Rodzinom. W godzinach przedpołudniowych młode matki mogą tu przyjść ze swoimi maluszkami, spotkać się z innymi kobietami, skorzystać z zajęć kreatywnych dla swoich pociech lub ze specjalistycznych porad np. logopedy. Po południu świetlica jest otwarta dla dzieci szkolnych. Mają tu zagwarantowaną pomoc w odrabianiu lekcji, ale możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu. Stowarzyszenie ma także ofertę dla młodzieży, która szuka swego miejsca w życiu. Zadania te są realizowane przede wszystkim dzięki dotacjom miejskim i darowiznom, ale organizacja angażuje się także w pozafinansowe formy współpracy z Miastem.
Jednym z przykładów takiego działania jest turniej piłkarski dla dzieci z placówek wsparcia dziennego – Serduszko Cup.
Impreza, organizowana od 2015 r. we współpracy z Dzielnicowym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji Praga Północ, cieszy się wielką popularnością zarówno wśród dzieci, jak i pozostałych mieszkańców dzielnicy. Do pandemii turnieje odbywały się dwa razy do roku. Obecnie to sportowe wydarzenie organizowane jest raz – w czerwcu.
DOSiR na potrzeby turnieju udostępnia organizacji swój obiekt – stadion ze sztuczną trawą przy ul. Kawęczyńskiej. Uczestnicy rozgrywek mogą także korzystać z zaplecza, np. szatni.
Pracownicy ośrodka wraz z wolontariuszami, których rekrutuje stowarzyszenie, zapewniają obsługę techniczną wydarzenia, w tym ustawianie stołów i namiotów, w których mają miejsce około turniejowe atrakcje, wywieszanie banerów na płocie itp. DOSiR bierze na siebie również zaplanowanie przebiegu turnieju: ustalenie harmonogramu i systemu rozgrywek, ułożenie tabeli.
Stowarzyszenie odpowiada za organizację i oprawę całego wydarzenia. Korzysta przy tym z pomocy licznych wolontariuszy, których pozyskuje za pośrednictwem portalu ochotnicy.waw.pl.
Każdy turniej kończy się meczem pokazowym Urzędnicy - Organizacje Pozarządowe i Przyjaciele Serduszka. Na murawę wybiegają wtedy między innymi burmistrz dzielnicy, wiceprezydent Warszawy, stołeczni radni, a nawet posłowie.
Biegi wspierają terapie
Stowarzyszenie Terapeutów to organizacja, która skupia psychologów, psychoterapeutów i pedagogów specjalnych. Prowadzi w Warszawie dwa ośrodki dla dorosłych osób z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną i dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz integracyjny punkt przedszkolny. Dwa razy do roku – zimą i wiosną – stowarzyszenie organizuje biegi charytatywne. Środki pozyskiwane podczas biegu przekazywane są na realizację celów statutowych. Na przykład w 2023 roku z zebranych pieniędzy współfinansowano organizację grup wsparcia dla dzieci i młodzieży, a w następne wakacje (lato 2024) środki te zasilą budżet organizacji turnusów terapeutycznych dla młodzieży.
Bieg zimowy odbywa się w Łazienkach Królewskich. W 2023 roku organizację grudniowego wydarzenia wsparło Warszawskie Centrum Sportu Młodzieżowego „Agrykola”: bezpłatnie udostępniając swój teren oraz pozwalając na wywieszenie banerów reklamowych na ogrodzeniu ośrodka.
Beata Ponikiewska ze Stowarzyszenia Terapeutów przyznaje, że w otwarciu bram „Agrykoli” pomógł patronat Prezydenta m.st. Warszawy nad organizowanym biegiem. Potwierdzają to także pracownicy Centrum, dla których jest to ważny fakt, wpływający na decyzje o bezpłatnym wsparciu wydarzenia. Istotny jest także charytatywny cel imprezy.
Patronat Prezydenta m.st. Warszawy
Prezydent m.st Warszawy obejmuje swym patronatem około 500 wydarzeń rocznie. Wiele z nich organizowanych jest przez stołeczne fundacje i stowarzyszenia.
Aby uzyskać patronat, należy przesłać wniosek do Gabinetu Prezydenta. Nie ma jednolitego formularza. We wniosku należy opisać przedsięwzięcie, nad którym chcemy uzyskać patronat, przedstawić organizatorów, pochwalić się wcześniejszymi doświadczeniami. Jest to ważne, ponieważ informacje zawarte we wniosku będą podstawą do wydania opinii.
Opinia jest wydawana przez biura Urzędu m.st. Warszawy: w zależności od tematu, którego dotyczy wydarzenie – wniosek trafia do odpowiedniego biura merytorycznego. Pracownicy biur oceniają wniosek, weryfikują także informacje o organizatorach. Ich opinia jest z powrotem przesyłana do Gabinetu Prezydenta, gdzie zapada ostateczna decyzja.
Promowane są imprezy:
- dostępne jak największej grupie mieszkańców i mieszkanek Warszawy,
- nieodpłatne,
- prezentujące pozytywne wartości,
- niekomercyjne,
- dofinansowane przez Urząd m.st. Warszawy.
Nie mogą to być wydarzenia, które zobowiązują Prezydenta m.st. Warszawy do udziału w nich.
Organizacje, które otrzymają patronat Prezydenta nad swoimi wydarzeniami – mogą w materiałach promocyjnych zamieszczać informację o tym oraz oficjalne logo Miasta.
Patronat Prezydenta m.st. Warszawy podnosi prestiż wydarzenia, ale wiąże się także z wymiernymi korzyściami. Ułatwia na przykład kontakty z potencjalnymi sponsorami lub pomaga w otrzymaniu zniżek przy wynajmie miejskich przestrzeni lub terenów.
Tekst jest fragmentem publikacji "Współpraca pozafinansowa m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych. Dobre praktyki" .
Publikacja ukazała się nakładem Stowarzyszenia Klon/Jawor.
Publikacja powstała w ramach Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO) – bezpłatnego systemu wsparcia dla organizacji prowadzących działania na rzecz mieszkanek i mieszkańców Warszawy, współfinansowanego przez m.st. Warszawę.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23