Warszawska Rada Pożytku: nie tylko opiniuje i konsultuje
31 posiedzeń w ciągu trzech lat, 38 opinii w kluczowych dla Miasta Stołecznego Warszawy uchwałach, zainicjowanie prac nad polityką różnorodności, wystąpienia do władz państwowych w sprawach istotnych dla organizacji społecznych – to tylko część tego, czym zajmowała się Warszawska Rada Pożytku Publicznego IV kadencji.
Na przykładzie prac podejmowanych w IV kadencji Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego można zobaczyć, czym jest to ciało i jak się wpisuje w cały system dialogu społecznego w stolicy.
Opiniuje i konsultuje
Warszawska Rada Pożytku powstała w 2011 r. na mocy nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (art. 41e). Powołała ją prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz na wniosek stołecznych organizacji. Kadencja Rady jest trzyletnia.
Warszawska Rada Pożytku jest przede wszystkim ciałem opiniodawczym i konsultacyjnym. Jej zadania wskazuje art. 41 i Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zgodnie z ustawą do zadań WRP należy:
- opiniowanie projektów strategii rozwoju m.st. Warszawy,
- opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych, o której mowa w art. 4, oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy, w tym programów współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy,
- udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy,
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy,
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy, oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych.
Zapisy ustawowe są podstawą do formułowania bardziej szczegółowych zapisów, regulujących prace Rady. W Warszawie są to:
- Uchwała nr XLIX/1374/2013 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 17 stycznia 2013 roku w sprawie określenia trybu powoływania członków praz organizacji i trybu działania Warszawskiej rady Działalności Pożytku Publicznego
- Regulamin działalności Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (przyjęty w dniu 29 czerwca 2017 roku – przyjmowany na podstawie powyższej uchwały przez Rady kolejnych kadencji.
- Uchwała nr L/1440/2013 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 21 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z Warszawską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
Na posiedzeniach i zdalnie
Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego działa na posiedzeniach. Co oznacza, że to właśnie podczas spotkań, które zazwyczaj odbywają się raz w miesiącu – Rada opiniuje (poprzez konsensus lub głosowanie) dokumenty przekazywane do niej przez Biura lub Dzielnice m.st. Warszawy. W wyjątkowych wypadkach Rada podejmuje decyzje zdalnie – poprzez pocztę elektroniczną lub podczas posiedzeń zwoływanych on-line (tak było już dwukrotnie z powodu epidemii koronawirusa).
Do Rady trafiają zarówno projekty uchwał, jak i programów lub polityk, które są przygotowywane przez poszczególne jednostki Miasta. Podczas prezentacji dokumentów członkinie i członkowie Rady mają okazję wyrazić swoje zdanie na temat opiniowanego dokumentu, zadać pytania, prosić o wyjaśnienia. Nierzadko na posiedzenia zapraszane są osoby odpowiedzialne za tworzenie tych dokumentów i podejmujące decyzje co do ich ostatecznej treści, która trafi pod obrady Rady Warszawy. Opiniowane dokumenty dotyczą bardzo różnych spraw, mogących mieć znaczenie dla stołecznych organizacji: od uchwał o ustanowieniu drzewa pomnikiem przyrody po przesunięcia środków z dotacji dla organizacji na inne cele.
Członkowie i członkinie Rady mogą także zgłaszać sprawy i problemy, którymi ich zdaniem powinni zainteresować się urzędnicy, władze miasta lub inne organizacje. Nierzadko problemy wnoszone pod obrady Warszawskiej Rady Pożytku są podnoszone wcześniej przez komisje dialogu społecznego – branżowe lub dzielnicowe lub bezpośrednio przez stołeczne organizacje, które zgłaszają się do członków i członkin Rady ze swoimi problemami.
Rada ma także możliwość inicjowania pewnych procesów. Tak było np. w czasie IV kadencji Rady: na jej wniosek Prezydent Warszawy uruchomił prace nad stworzeniem polityki różnorodności społecznej.
Dyskusje, opinie, inicjatywy
W ciągu trzech lat Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego IV kadencji odbyła 31 posiedzeń (w 2017 – 6, w 2018 i 2019 – po 10 i w 2020 – 5). W tym czasie m.in.: wypracowała zasady współpracy szkół prowadzonych przez m.st. Warszawa z organizacjami pozarządowymi w zakresie udostępniania bazy szkolnej bez obowiązku pobierania kaucji, zainicjowała prace nad warszawską polityką różnorodności społecznej, zgłosiła pisemne uwagi w ramach ogólnopolskich konsultacji nad zmianą rozporządzenia w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów, wydała 38 opinii w kluczowych dla Miasta Stołecznego Warszawy uchwałach dot. m.in. Strategii #Warszawa2030, Polityki mieszkaniowej Mieszkania 2030, Programu Wspierania Rodzin na lata 2019-2021, Program Przeciwdziałania Zakażeniom HIV i Działań na rzecz Osób Żyjących z HIV na lata 2019-2021, Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w m.st. Warszawie na lata 2019-2021.
Członkowie i członkinie Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego aktywnie uczestniczyli także w procesie wyłaniania laureatów nagród dla najlepszych organizacji pozarządowych w Konkursie S3KTOR.
Wyzwania "covidowe"
WRP IV kadencji musiała się również zmierzyć z wyzwniami, jakie przed organziacjami się pojawiły w związku z epidemią koronawirusa i jej następstwami.
W Radzie został powołany zespół szybkiego reagowania, który wspiera władze miasta w przeciwdziałaniu skutkom koronawirusa, wskazuje na potrzeby zgłaszane przez organziacje, ale także chce wpływać na decyzje podejmowane przez Miasto w kwestiach finansowania zadań dla organizacji w kolejnym roku budżetowym (co ma szczególne znaczenie ze względu na perspektywę kryzysu fiansnów samorzadowych). Zespół wystosował także dwa apele do Przewodniczącego ds. Pożytku Publicznego w związku z sytuacją organizacji społecznych podczas epidemii COVID-19
WRP chce się włączyć w prace nad budżetem miasta na 2021 rok >
WRP w maju o pieniądzach i współpracy z organizacjami w czasie "covidowym" >
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23