WRP chce się włączyć w prace nad budżetem miasta na 2021 rok
Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego chce pomóc Miastu w zaplanowaniu budżetu na 2021 rok tak, aby znalazły się w nim pieniądze na najważniejsze – z punktu widzenia potrzeb społecznych – zadania. Powstał zespół, który ma się tym zająć.
W 2021 roku Warszawa będzie dysponowała znacznie mniejszymi pieniędzmi na realizację swych zadań i inwestycji niż do tej pory. Jest to jeden ze skutków pandemii, ale nie tylko.
Była o tym mowa zarówno podczas majowego posiedzenia WRP, jak i podczas Forum Komisji Dialogu Społecznego – na obu tych spotkaniach wiceprezydent Paweł Rabiej przedstawiał czynniki wpływające na sytuację finansową miasta oraz prognozy na lata następne.
FKDS o finansach miasta. Budżet może być mniejszy nawet o 10 procent >
Solidarnie o budżecie
Mniejszy budżet Miasta – a szacunki miejskiego skarbnika mówią o budżecie nawet o 10% mniejszym od dotychczasowych założeń – oznacza oczywiście także mniej pieniędzy na zadania realizowane przez organizacje pozarządowe.
Póki co nie wiadomo, jaki procent budżetu zostanie przeznaczony na te zadania – urzędnicy powtarzają, że obecnie są na etapie zbierania informacji i zabiegów o zmiany przepisów centralnych, które także mogą wpłynąć na wysokość budżetu.
Jednocześnie jednak toczą się rozmowy o tym, z czego będzie trzeba lub można zrezygnować. Jakie zadania i inwestycje staną się priorytetowe do realizacji i utrzymane, a jakie trzeba będzie zawiesić lub przesunąć w czasie.
W tych rozmowach chce brać udział także strona pozarządowa. Podczas majowego posiedzenia Warszawskiej Rady Pożytku Publicznego przedstawiciele strony pozarządowej wyrazili chęć włączenia się w prace nad budżetem m.st. Warszawy na 2021 r.
WRP w maju o pieniądzach i współpracy z organizacjami w czasie "covidowym" >
– Jestem przekonana, że to jest właśnie moment, aby stanąć ramię w ramię i okazać solidarność. Pokazać, że organizacje to nie kolejne cielę, które chce ssać matkę Warszawę, ale że to silny partner, który chce i może podjąć razem z Miastem działania i wyzwania – zarówno te stare, wzmocnione być może przez COVID, jak i nowe wynikające z pandemii – mówi Marta Lewandowska, członkini WRP, pracująca w zespole. – Często ze strony miasta płynęły do nas głosy, żebyśmy nie skupiali się na pieniądzach – one są wtórne – ale żebyśmy w pierwszej kolejności rozmawiali o potrzebach i zadaniach. Chcemy zatem o tym rozmawiać.
Dlatego jednym z pierwszych zadań zespołu było zebranie w jednym dokumencie nowych potrzeby, jakie się pojawiły w kontekście pandemii.
Stare i nowe potrzeby
– Są to potrzeby, które uznaliśmy za ważne po pandemii – mówi Monika Chrzczonowicz, również członkini tego zespołu.
Przygotowując to zestawienie członkinie i członkowie zespołu posiłkowali się ostatnim raportem Stowarzyszenia Klon/Jawor o sytuacji organizacji w dobie pandemii, ogólnodostępnymi raportami międzynarodowymi (zwłaszcza w kontekście narastających antagonizmów i lęków społecznych) oraz – może przede wszystkim – informacjami zbieranymi od poszczególnych komisji dialogu społecznego, które najlepiej wiedzą, jakie stare i nowe potrzeby mają odbiorcy działań organizacji.
Te potrzeby to m.in. kompetencje w edukacji zdalnej, przeciwdziałanie pandemii, zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkańców stolicy, szczególnie grup wysokiego ryzyka (m.in. zaopatrzenie w leki i żywność), pomoc zatrudnieniowa, wsparcie osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Zespół zaproponował także, które z branżowych komisji dialogu społecznego mogłyby kontynuować myślenie o tych potrzebach i przełożyć je na konkretne zadania.
– Nie rościmy sobie prawa do dokładnego rozpisana kto, co i za ile ma zrobić. Niektóre branżowe komisje dialogu społecznego już podejmują tę pracę. Zależy nam, aby cały proces, a potem decyzje o finansowaniu poszczególnych działań był transparentny, co – w czasie niedoboru pieniędzy – wydaje się szczególnie ważne – zauważa Marta Lewandowska.
– Warto też podkreślić, że dotychczasowy budżet na współpracę finansową m.st. Warszawy z organizacjami nie jest w skali wydatków miasta pozycją znaczącą – dodaje Bartłomiej Włodkowski. – Na posiedzeniu Warszawskiej Rady Pożytku zwrócił na to uwagę sekretarz miasta Marcin Wojdat. Tym bardziej ewentualne zmniejszenia należy zaplanować rozważnie, z namysłem i maksymalnie partycypacyjnie. Poza tym należy mieć na względzie, że ograniczenie współpracy z organizacjami spotęguje negatywne skutki kryzysu i pandemii. I w rezultacie może być dla miasta droższe…
Warszawska tarcza antykryzysowa dla NGO
Zespół chce także wesprzeć władze miejskie i stać się rzecznikiem interesu Warszawy w różnych pracach i gremiach ponadmiejskich, zajmujących się sytuacją wynikającą z pandemii, w których Miasto st. Warszawa nie zawsze ma przebicie. Stąd np. przygotował m.in. uwagi do tarczy 4.0. nad którą pracuje sejm.
– Kiedy na Warszawskiej Radzie Pożytku postawiłem wniosek o powołanie zespołu – precyzuje Włodkowski – wyraźnie wskazywałem, że jego celem jest wypracowanie razem z samorządem i innymi partnerami warszawskiej tarczy antykryzysowej dla NGO, obejmującej szereg narzędzi i mechanizmów od pożyczek po łączenie organizacji z biznesem – tak jak to dzieje się w innych samorządach. Ale oczywiście pierwszym krokiem jest sprawa budżetu.
Dlatego, jako przedstawiciel zespołu, Bartłomiej Włodkowski zwrócił się także do prezydenta Pawła Rabieja, innych urzędników współpracujących z organizacjami oraz radnych z apelem o włączenie w prace nad budżetem miasta na rok 2021 w części dotyczącej współpracy m.st. Warszawy z NGO.
W liście skierowanym do urzędników czytamy m.in. „W przeszłości udawało się tak zorganizować prace nad budżetem, aby grupa robocza WRDPP mogła współuczestniczyć w procesie jego tworzenia – otrzymywała i konsultowała kolejne wersje budżetu. Było to ze wszech miar cenne i dla NGO, i dla miasta, pozwalało lepiej zaplanować wydatki lub – w sytuacji, gdy konieczne były zmniejszenia lub przesunięcia środków – uprzedzić organizacje albo skonsultować z nimi obszary, które mogą być przedmiotem oszczędności.
Wydaje się, że tego rodzaju współpraca jest niezwykle istotna właśnie teraz przy perspektywie "trudnego" budżetu 2021, ograniczenia wpływów do budżetu miasta itd. i perspektywy możliwego również ograniczenia współpracy miasta z NGO w aspekcie finansowym”.
Póki co na list odpowiedziała jedynie Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta ds. współpracy z organizacjami, wskazując, że prace nad budżetem toczą się przede wszystkim w Kolegium Prezydenta. Poszczególne biura są włączane w ten proces na dalszym etapie, gdy Kolegium podejmie już zasadnicze decyzje. Być może dyskusja z przedstawicielami organizacji na temat włączenia ich w te prace odbędzie się podczas ostatniego posiedzenia Warszawskiej Rady Pożytku tej kadencji, które prawdopodobnie odbędzie się 17 czerwca.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23