29 Branżowych Komisji Dialogu Społecznego (BKDS), 18 Dzielnicowych Komisji Dialogu Społecznego (DKDS), Forum Komisji Dialogu Społecznego (FKDS) oraz Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego. Sporo, prawda? W wakacje będziemy pisać o tym, czym zajmują się te wszystkie gremia i jaki mają wpływ na decyzje podejmowane przez władze miasta.
W Warszawie działa 29 Branżowych Komisji Dialogu Społecznego (BKDS) i 18 Dzielnicowych Komisji Dialogu Społecznego (DKDS). Jest też Forum Komisji Dialogu Społecznego (FKDS) oraz Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego.
Kto pracuje w tych gremiach? Czym się one zajmują? Czy i jaki mają realnie wpływ na decyzje podejmowane przez władze Warszawy?
W serwisie warszawa.ngo.pl często piszemy o różnych działaniach podejmowanych przez poszczególne ciała dialogu obywatelskiego. Tym razem chcemy się przyjrzeć ich kompetencjom: czym w rzeczywistości zajmują się osoby biorące udział w pracach komisji, forum i Rady. Będzie więc o pracach w komisjach konkursowych, o opiniowaniu uchwał, a nawet o pracach nad budżetem Miasta na kolejny rok.
Na początek krótkie przypomnienie
"Organizacje pozarządowe są kluczowym partnerem m.st. Warszawa w prowadzeniu działań zmierzających do rozwoju Miasta i poprawy jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie swojego udziału w tworzeniu polityk publicznych, wprowadzaniu nowych rozwiązań i realizacji zadań publicznych” – tak stanowi Program rozwoju współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do roku 2020.
Praktycznym wyrazem tych założeń są warszawskie ciała dialogu społecznego: Warszawska Rada Pożytku, Branżowe Komisje Dialogu Społecznego, Dzielnicowe Komisje Dialogu Społecznego oraz Forum Komisji Dialogu Społecznego. Uczestnicząc w spotkaniach i pracach tych ciał przedstawiciele organizacji pozarządowych współuczestniczą w kształtowaniu polityki Miasta.
Ciała dialogu w Warszawie [film]
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23