Kilkaset organizacji pozarządowych z Warszawy bierze udział w pracach niemal 50 komisji dialogu społecznego. Czym są komisje nazywane KDS-ami, jak pracują i co udział w ich spotkaniach może dać warszawskim organizacjom pozarządowym?
Branżowe Komisje Dialogu Społecznego (BKDS)
Pracują przy biurach Urzędu m.st Warszawy. W skład BKDS wchodzą przedstawiciele NGO oraz przynajmniej jeden urzędnik biura, przy którym działa komisja. W pracach BKDS, z głosem doradczym, mogą brać udział przedstawiciele różnych jednostek organizacyjnych, np. teatrów miejskich, urzędu pracy lub Zarządu Transportu Miejskiego. BKDS zajmuje się współtworzeniem i konsultowaniem polityki Miasta w dziedzinie, w której działa, np. w dziedzinie kultury. Głównie jest to praca nad dokumentami i aktami prawnymi Urzędu.
Obecnie w Warszawie przy 14 biurach działa 29 Branżowych Komisji Dialogu Społecznego.
CZYTAJ WIĘCEJ o Branżowych Komisjach Dialogu Społecznego (BKDS)
Dzielnicowe Komisje Dialogu Społecznego (DKDS)
Na bardziej lokalnym poziomie, w dzielnicach Warszawy, działają Dzielnicowe Komisje Dialogu Społecznego (DKDS). DKDS składają się z przedstawicieli NGO oraz z przynajmniej jednego przedstawiciela Miasta, delegowanego przez urząd danej dzielnicy. Z głosem doradczym, w skład DKDS mogą wchodzić przedstawiciele jednostek organizacyjnych, działających w zakresie zadań publicznych i należących do Dzielnicy, przy której działa komisja, np. dzielnicowy dom kultury, ośrodek pomocy społecznej, szkoła. Głównym zadaniem komisji dzielnicowych jest współtworzenie i konsultowanie polityki Dzielnicy w dziedzinach związanych z działalnością organizacji pozarządowych.
CZYTAJ WIĘCEJ o Dzielnicowych Komisjach Dialogu Społecznego (DKDS)
Forum Komisji Dialogu Społecznego (FKDS)
Wszystkie ciała dialogu łączy Forum Komisji Dialogu Społecznego (FKDS). Głównym celem Forum jest wymiana informacji i doświadczeń między wszystkimi komisjami, Warszawską Radą Działalności Pożytku Publicznego i Pełnomocnikiem.
Najważniejsze terminy i działania związane z pracami KDS-ów oraz przykłady dokumentów
Do 31 stycznia KDS-y (branżowe i dzielnicowe) przedstawiają sprawozdania z prac KDS-ów za rok poprzedni rok oraz przesyłają go na adres ngo@um.warszawa.pl.
Do 14 lutego danego roku powinno się odbyć pierwsze w danym roku spotkanie KDS-ów zwołane przez przewodniczącego.
W przypadku nowo utworzonych KDS-ów dokumenty muszą powstać najpóźniej do trzeciego posiedzenia.
KDS-y sporządzają i przesyłają do zamieszczenia na stronie internetowej Miasta na adres ngo@um.warszawa.pl:
1) regulamin pracy oraz zarys rocznego planu pracy;
2) aktualną informację o przewodniczącym i prezydium wraz z danymi kontaktowymi oraz aktualną listę organizacji pozarządowych i jednostek organizacyjnych. Listę można aktualizować także w ciągu roku kalendarzowego;
3) ogłoszenia o miejscu i terminie posiedzeń (na co najmniej siedem dni przed terminem spotkania);
4) roczne sprawozdanie z pracy KDS-ów.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23