Kilkaset organizacji pozarządowych z Warszawy bierze udział w pracach niemal 50 komisji dialogu społecznego. Czym są komisje nazywane KDS-ami, jak pracują i co udział w ich spotkaniach może dać warszawskim organizacjom pozarządowym?
Komisje dialogu społecznego (KDS-y), w których spotykają się przedstawiciele warszawskich organizacji pozarządowych i biur Urzędu Miasta st. Warszawy oraz poszczególnych urzędów dzielnic, działają przede wszystkim po to, aby poprawić efektywność i jakość działań kierowanych do mieszkańców i mieszkanek stolicy. Dziś w Warszawie działa 30 komisji branżowych (nazywanych Branżowymi Komisjami Dialogu Społecznego, w skrócie BKDS) oraz 18 komisji dzielnicowych (nazywanych Dzielnicowymi Komisjami Dialogu Społecznego, w skrócie DKDS).
Jak działają komisje?
Organizacje aktywne w danym obszarze tematycznym inicjują powstanie komisji przy odpowiednim biurze. Na przykład te zajmujące się edukacją, skupiły się w Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Edukacji, działającej przy Biurze Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. W comiesięcznych spotkaniach biorą udział przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz urzędniczki, zajmujące się bezpośrednio współpracą z NGO. Dzięki pracy komisji, organizacje są także w stałym kontakcie z dyrekcją Biura Edukacji i mogą wspólnie podejmować kolejne inicjatywy.
– Mamy do siebie zaufanie i wiemy, że mamy wspólny interes, jakim jest dobro dzieci i młodzieży. Tutaj liczy się całość. Nie zawsze organizacje, które uczestniczą w pracach KDS, otrzymują dotacje. W konkursach są oceniane oferty, a nie organizacje. Ale my współpracujemy ze wszystkimi, którzy chcą z nami współpracować. Jesteśmy otwarci, rozmawiamy. To przynosi rezultaty – mówiła Alicja Krakiewicz, pracowniczka Biura Edukacji w wywiadzie dla warszawa.ngo.pl w grudniu 2017 r.
Spotkania komisji służą poprawie współpracy Urzędu z organizacjami pozarządowymi. Nie chodzi wyłącznie o współpracę finansową (czyli np. opiniowanie tematów konkursowych lub delegowanie członków do komisji oceniających wnioski), ale także o współpracę pozafinansową (konsultowanie różnych dokumentów, dotyczących działań podejmowanych przez organizacje) i kwestie organizacyjne, dlatego w posiedzeniach mogą też uczestniczyć jednostki organizacyjne miasta (np. domy kultury, ośrodki sportu i rekreacji, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej).
Spotkania komisji to także okazja do wzajemnego relacjonowania swoich działań zarówno przez organizacje, jak i przez Urząd Miasta, a w razie potrzeby – do podejmowania pilnych interwencji. Gdy w jednym z biur za mały zespół pracowników nie nadążał z przygotowywaniem umów dla organizacji, komisja wystąpiła do dyrekcji biura z prośbą o powiększenie tego wydziału, aby usprawnić współpracę – odciążyć przepracowanych urzędników i przyśpieszyć proces podpisywania umów czy przygotowywania aneksów do umów. Ostatecznie przyczyniło się to do sprawniejszej współpracy i skuteczniejszego działania organizacji.
Organizacje są także angażowane w opiniowanie dokumentów czy kampanii społecznych, które dotyczą ich działalności, np. BKDS ds. ochrony zwierząt konsultuje m.in. działania związane z opieką nad kotami wolnożyjącymi. Gdy w ostatnich miesiącach konsultacjom poddawany był program „Polityka Mieszkaniowa. Mieszkanie 2030” w dyskusje nad dokumentem były zaangażowane BKDS ds. zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu lokatorów oraz BKDS ds. ochrony praw lokatorów.
Działaj lokalnie
Działania KDS-ów widać także na poziomie dzielnicowym. Przy każdej dzielnicy działa komisja, która skupia organizacje pomocowe, kulturalne, sportowe, edukacyjne, a także sąsiedzkie. Może się wydawać, że tak różne organizacje nie mają wiele wspólnego. To jednak pozory – mogą one wspólnie działać, wspierając wzajemnie swoje postulaty.
W samym 2017 roku Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego Praga Południe nie tylko konsultowała ogłoszenia konkursowe i delegowała przedstawicieli do komisji konkursowych, ale także promowała działania południowo-praskich organizacji. Przygotowała Prasko-południowe Prezentacje, czyli piknik organizacji, przeprowadziła akcję „Jeden procent dla Pragi-Południe”, prowadziła stałą rubrykę dla organizacji na łamach gazety dzielnicowej.
Angażowała się także w poprawę jakości współpracy organizacji z Urzędem Dzielnicy Praga- Południe. Komisja opracowała standardy wynajmu lokali użytkowych z zasobu dzielnicowego organizacjom pozarządowym, skutecznie zabiegała o zwiększenie środków na działania organizacji pozarządowych w zakresie oświaty w ramach otwartych konkursów ofert (z 10 tys. zł do 70 tys. zł) i przyczyniła się do zwiększenia dostępności małych grantów ze środków dzielnicowych. Na jej wspólnej pracy skorzystały więc organizacje działające w różnych obszarach.
Co daje praca w komisji?
– Udział w spotkaniach komisji pozwala współpracować z urzędem i wypracowywać różne rzeczy wspólnie. Daje możliwość nie tylko przedstawiać perspektywę organizacji, ale też poznawać perspektywę urzędu – mówi Magda Szeniawska z BKDS ds. Lokalnych Systemów Wsparcia i Placówek Wsparcia Dziennego. – Prawie 10 lat temu przyszłam na posiedzenie komisji pierwszy raz. Chciałam wtedy dowiedzieć się, jak można współpracować z urzędem, żeby nie tylko odpowiadać na konkursy czy też robić projekty samodzielnie. Uczestniczyłam w spotkaniach KDS ds. edukacji i DKDS Praga Północ, bo tam działa nasza organizacja. Teraz rzadko chodzę na ich posiedzenia, ale jestem na listach mailingowych i wiem, co się dzieje w dzielnicy. W razie potrzeby mogę też zabrać głos w sprawach, które mnie interesują.
Dziś trudno mi uczestniczyć we wszystkich komisjach, dlatego skupiłam się na jednej, czyli BKDS ds. Lokalnych Systemów Wsparcia. Dzięki temu mogę się rzetelnie zaangażować i działać w jej prezydium, ale łączę to ze swoją pracą w organizacji. W naszej komisji widzę przestrzeń do współpracy, zarówno ze strony Biura Pomocy i Projektów Społecznych, jak i organizacji realizujących Lokalne Systemy Wsparcia. Obie strony tego chcą, więc widać rezultaty naszej pracy. To zachęca do angażowania się.
Jak dołączyć?
Znajdź informacje o dotychczasowej działalności komisji, o jej składzie oraz terminie i miejscu jej najbliższego posiedzenia.
Jeśli chcesz wziąć udział spotkaniu, możesz powiadomić o tym Przewodniczącego lub Przewodniczącą. Przyjdź na posiedzenie komisji, zobacz, jak pracuje i dołącz do niej jako organizacja członkowska.
Źródło: Federacja Mazowia