Ochotnicy warszawscy wspierają rozwój miejskiego wolontariatu. Obecnie, z powodu zagrożenia COVID-19, Warszawa organizuje bezpłatne szkolenia online dla osób, które angażują się w działania na rzecz mieszkańców stolicy i dla organizacji, które je realizują.
– Wielu wolontariuszy chce poszerzać swoje kompetencje nie tylko po to, aby lepiej wykonywać powierzone zadania, ale także dla osobistego rozwoju. W tym celu organizujemy bezpłatne programy szkoleniowe, które obecnie ze względów bezpieczeństwa odbywają się w trybie online – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej m.st. Warszawy.
Na stronie miejskiego portalu ochotnicy.waw.pl znajdują się propozycje wolontariatu oraz tematyka szkoleń i spotkań edukacyjnych, które zostały przygotowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi. W ofercie znajdują się m.in. warsztaty dotyczące skutecznej komunikacji, budowania zaangażowania i osobistej efektywności. W dotychczasowych edycjach szkoleń wzięły udział setki wolontariuszy z całej Warszawy.
Szczegółowy harmonogram i tematyka szkoleń są dostępne na stronie ochotnicy.waw.pl/kalendarz oraz na Facebooku.
Szkolenia dla wolontariuszy medycznych
Ze specjalnej oferty szkoleń mogą korzystać wolontariusze, którzy na co dzień współpracują z placówkami opiekuńczo-leczniczymi i medycznymi.
Opieka nad osobami szczególnie narażonymi na ryzyko rozwinięcia ciężkiej postaci koronawirusa wymaga odpowiedniego przygotowania i kompetencji miękkich. Dlatego dla tej grupy wolontariuszy zaplanowano szkolenia, dotyczące np. specyfiki pracy z osobami starszymi oraz sesje indywidualne i grupowe z psychoterapeutą.
Wsparcie dla organizatorów wolontariatu
W ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” na wsparcie mogą liczyć także organizatorzy wolontariatu. Z myślą o nich powstał program szkoleń, branżowych spotkań i debat oraz konsultacji, z których mogą korzystać koordynatorzy wolontariatu oraz inne osoby, związane z organizacją pracy wolontariuszy. Szczegóły oferty: ochotnicy.waw.pl/szkoleniadlaorganizatorow .
Współpraca z wolontariuszami w miejskich instytucjach
Specjalne działania obejmują także rozwój wolontariatu w instytucjach miejskich: bibliotekach, domach kultury czy pomocy społecznej, gdzie współpraca z wolontariuszami staje się ważną częścią działalności placówek. Programy szkoleniowe są również organizowane dla koordynatorów szkolnych kół wolontariatu.
Źródło: Ochotnicy Warszawscy
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23