Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej podjął działania niemal pierwszego dnia narodowej kwarantanny. Przez cały czas – we współpracy z licznymi wolontariuszami z organizacji i spoza niej – niesie pomoc potrzebującym mieszkańcom i mieszkankom Warszawy. Tak szybkie podjęcie i rozwijanie działań w czasie kryzysu było możliwe dzięki wcześniejszemu przygotowaniu do zarządzania i prowadzenia bieżącej współpracy z wolontariuszami.
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej udowadnia, że czas epidemii stwarza duże pole działania dla organizacji pozarządowych.
– Zakupy dla seniorów, dostarczanie ciepłych posiłków potrzebującym lub szycie maseczek to zadania, w których kluczową rolę odgrywają wolontariusze, koordynowani przez doświadczonych harcerzy i harcerki – mówi koordynatorka Mazowieckiej Chorągwi Harcerek, koordynatorka m. st. Warszawy hm. Melania Karaś- Tęcza.
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to organizacja non-profit, która podjęła działa od samego początku pandemii. – Już 12 marca utworzyliśmy Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR, w celu udzielania pomocy osobom jej potrzebującym oraz wsparcia działań władz i instytucji zwalczających rozprzestrzenianie się COVID -19. W szeregi Pogotowia mogły od początku wstępować również osoby z zewnątrz organizacji. Obecnie na Mazowszu w ramach tego Pogotowia działa około 500 osób .
Kluczowy koordynator
Kluczową rolę w działaniach wolontariuszy odgrywają koordynatorzy.
– W Warszawie wytyczyliśmy cztery obszary, którymi zajmują się konkretne osoby. Każdy obszar znajduje się pod opieką jednego koordynatora. Od początku przyjęliśmy taką zasadę, że koordynatorami będą osoby z naszej organizacji. Powód jest dość oczywisty: znamy ich i wiemy, kto ma jakie możliwości i na kogo w czym możemy liczyć. Nowych ludzi trzeba byłoby dodatkowo przeszkolić. Współpraca z osobami, z którymi mamy kontakt na co dzień, znacznie ułatwia nam organizację działań – podkreśla koordynatorka Mazowieckiej Chorągwi Harcerek.
W pierwszym okresie pandemii odprawy z koordynatorami odbywały się trzy razy w tygodniu, potem dwa razy, a obecnie, po wielu tygodniach działań, wystarczy takie spotkanie raz na tydzień. Oczywiście online.
Z troską o bezpieczeństwo
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej ściśle współpracuje ze strukturami Miasta stołecznego Warszawy.
– To była nasza kluczowa decyzja, że chcemy działać we współpracy ze służbami państwowymi. Uznaliśmy, że przywiązują one dużą wagę do spraw bezpieczeństwa, a nam bardzo zależało na zagwarantowaniu go naszym wolontariuszom. Stąd przyjęliśmy zasadę, że wspieramy podmioty państwowe lub samorządowe – mówi koordynatorka Mazowieckiej Chorągwi Harcerek.
Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR rekrutuje osoby z zewnątrz, które chciałyby zostać wolontariuszami.
– Ponieważ harcerze wykonują zadania w parach, na ogół taki nowy wolontariusz pracuje z kimś bardziej doświadczonym. Wolontariusze współpracują z nami na podstawie umowy wolontariackiej. Umowa ta zawiera szczegóły dotyczące ubezpieczenia – opieki zdrowotnej i ewentualnego odszkodowania. W sytuacji pandemii to szczególnie ważne, żeby nasi wolontariusze mieli zapewnione bezpieczeństwo – podkreśla Melania Karaś-Tęcza. ZHR nie ma specjalnego systemu rekrutacji osób, pragnących zaangażować się w harcerski wolontariat. – Nasze ogłoszenie wisi na przykład na stronie internetowej Ochotników Warszawskich i chętni mogą się po prostu zgłaszać.
Z partnerami łatwiej
Dużą modyfikacją w działaniach Okręgu Mazowieckiego ZHR było nawiązanie partnerstwa strategicznego z Legią Warszawa, która 23 kwietnia rozpoczęła akcję pomocową #GOTOWIDOPOMOCY. Wspólne działania zaowocowały między innymi stworzeniem infolinii, zapewniającej pomoc seniorom, a stadion Legii stał się zapleczem działań wolontariuszy Pogotowia ZHR.
– Stadion stał się bazą, w której jest centrum dowodzenia naszego Pogotowia i gdzie spotykają się wolontariusze. Fakt, że mamy do dyspozycji tak dużą przestrzeń, znacznie ułatwia nam organizowanie logistyki w działaniach pomocowych – podkreśla koordynatorka Mazowieckiej Chorągwi Harcerek.
W czasie pandemii ZHR współdziała również ze Skautami Europy, którzy podpisują taką samą umowę wolontaryjną, jak osoby z zewnątrz, które chcą działać z harcerzami.
– Jednak ponieważ naszą główną osią działań są ośrodki pomocy społecznej, współpracujemy głównie z fundacjami i stowarzyszeniami, prowadzącymi schroniska, noclegownie, czy domy opieki. Przykładem jest Caritas, któremu pomagamy w rozwożeniu zup. Bywa też, że gdy dostajemy tonę mięsa, rozdzielamy je między różne organizacje w Warszawie, które zajmują się przygotowywaniem posiłków dla potrzebujących.
Ciepłe posiłki dla seniorów i osób, przebywających na kwarantannie, dostarcza harcerzom między innymi Fundacja Samodzielność od Kuchni i szkoła gotowania Little Chef.
Pogotowie ZHR w czasie epidemii koronawirusa nawiązało współpracę także z siecią carsharingową – innogy go!. Pojazdy tej sieci ułatwiają harcerskim wolontariuszom przemieszczanie się po Warszawie i minimalizowanie konieczności poruszania się środkami komunikacji miejskiej.
Nie tylko szansa na legalne wyjście z domu...
– Działania ZHR na rzecz mieszkańców w czasie pandemii zostały dofinansowane przez Urząd m.st. Warszawy. Otrzymaliśmy też kilka darowizn od różnych stowarzyszeń – to nastąpiło wcześniej niż dofinansowanie od Miasta – wyjaśnia hm. Melania Karaś-Tęcza.
Ścisła współpraca z Urzędem m.st. Warszawa sprawiła, że przez pewien czas wszystkie osoby cywilne, które zgłaszały się do pomocy w okresie pandemii, były odsyłane przez Miasto do ZHR.
– Tak samo robiły ośrodki pomocy społecznej. Obecnie trafia do nas sporo osób, które mają znajomych harcerzy i harcerki i które, obserwując ich działania, chcą też brać udział w niesieniu pomocy potrzebującym. Wyjątkowy przyrost liczby wolontariuszy mieliśmy na początku pandemii, kiedy obostrzenia w poruszaniu się były bardziej restrykcyjne i wiele osób w działaniach wolontariackich widziało po prostu szansę na „legalne” wyjście z domu. Teraz, po złagodzeniu rygorów, ten pretekst już odpada – uśmiecha się koordynatorka Mazowieckiej Chorągwi Harcerek.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23