Czy i jak można wyliczyć wartość pracy wolontariusza? Wyjaśniamy
Praca wolontariuszy ma nie tylko symboliczną, ale i wymierną wartość. Czy można ją uwzględnić w przychodach organizacji? Czy może stanowić darowiznę wolontariusza na rzecz organizacji? Czy można ją traktować jak wkład własny w projekcie? Wyjaśniamy!
Przede wszystkim na początku należy podkreślić, że godzin pracy wolontariuszy (świadczeń) się nie wycenia: nie są one przychodem organizacji, a w żadnym razie nie mogą być uznawane za koszty organizacji.
Mówi o tym art. 50. Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zgodnie z nim wartość świadczenia wolontariusza "nie stanowi darowizny na rzecz korzystającego w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego oraz przepisów podatkowych”.
Wartość świadczeń wolontariuszy nie jest wskazywana w rachunkowości organizacji oraz sprawozdaniach określonych w prawie podatkowym i związanym z rachunkowością.
Oznacza to też, że wolontariusz nie może „przeliczać” na pieniądze wartości świadczenia, które wykonał i traktować tego jako darowiznę na rzecz organizacji.
Wkład pracy jako wkład własny
Jednak wkład pracy wolontariuszy może być wyceniony we wnioskach projektowych i sprawozdaniach z realizacji projektów – według zasad określonych przez donatora. Zazwyczaj zasady te są opisane w umowie na realizację danego projektu.
WIĘCEJ: Jak zaangażować wolontariusza do działań swojej organizacji? >
Jak wycenić pracę wolontariuszy na potrzeby wniosku, projektu?
Znów na początku należy podkreślić, że nie ma żadnych narzuconych stawek. Wszytko zależy od oceny samej organizacji i/lub wymogów projektu.
Określając koszty pracy wolontariusza można oczywiście sobie pomóc i:
- skorzystać ze stawki godzinowej dla pracownika wykonującego podobne zadanie w naszej organizacji i zastosować ją do pracy wolontariusza;
- posłużyć się wskaźnikami Głównego Urzędu Statystycznego, w których określane są stawki godzinowe w tzw. gospodarce uspołecznionej i stawkę tę odnieść do godziny pracy wolontariusza.
PRZYKŁAD:
Tłumacz, wolontariusz, przetłumaczył dokumenty na potrzeby stowarzyszenia. Czy może traktować swoją pracę jako darowiznę na rzecz tej organizacji?
Nie może i nie może także wartości swojej pracy odliczyć jako darowizny w rocznym zeznaniu podatkowym.
Wartość tłumaczenia można jednak przedstawić jako wkład własny niefinansowy, np. w budżecie projektu przygotowanego dla sponsora (tyle, ile stowarzyszenie musiałoby zapłacić, gdyby nie pomógł im zaprzyjaźniony tłumacz).
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23