Komunikator Slack – pięć rad, które usprawnią pracę twojego zespołu
Slack to komunikator, który stał się centrum łączności dla wielu organizacji społecznych. Zespoły cenią aplikację za możliwość sprawnej wymiany informacji w kontekstach (kanałach tematycznych) i przyjazny interface. Dobre narzędzia to jednak nie wszystko. Zdecydowanie ważniejsze jest to, w jaki sposób z nich korzystamy. Dziś podrzucam kilka praktycznych rad, które pomogą zwiększyć efektywność pracy organizacji na Slacku i zadbać o jej atmosferę.
Co to jest Slack?
Slack to komunikator internetowy przeznaczony do wymiany informacji w zespole. Narzędzie pozwala na rozmowy w kanałach tematycznych, czatach oraz wymianę plików. Ponieważ jego budowa bazuje na aplikacjach, takich jak dobrze znany Skype, Messenger, czy Telegram, możesz szybko rozpocząć sprawną komunikację i wdrożyć Slacka w zespole.
W ramach bezpłatnego konta użytkownicy otrzymują dostęp do większości funkcji. Najważniejsze ograniczenie dotyczy archiwum, które zawiera tylko 10 tysięcy ostatnich wiadomości. Slack wspiera jednak organizacje społeczne bezpłatnym dostępem do swojej podstawowej płatnej wersji – warto z tego skorzystać.
Slack i prosty mechanizm działania, który za nim stoi, stał się wzorem dla kolejnych aplikacji, takich jak Microsoft Teams czy Google Chat. Użytkownicy i użytkowniczki, którzy spędzają na Slacku dużą część swojej pracy, z chęcią wymieniają się także dobrymi praktykami. A skoro o praktykach mowa, oto kilka przydatnych rad do wdrożenia od zaraz.
1. Ogranicz rozpraszacze – powiadomienia i przegląd kanałów Slacka
Jak radzisz sobie ze skupieniem na wykonywanym zadaniu? Czy potrafisz skutecznie odizolować się od przychodzących wiadomości i pracy, która nieustannie dzieje się w tle? Podstawowym atutem komunikacji w kanałach na Slacku jest możliwość uczestniczenia tylko w wybranych wątkach i otrzymywania powiadomień tylko o tych sprawach, w których rzeczywiście jesteśmy potrzebni.
By w trudnym środowisku pracy zdalnej znaleźć spokój, spróbuj:
- wyłączyć większość powiadomień z wyjątkiem tych z oznaczeniem oraz
- podejść krytycznie do listy kanałów, które subskrybujesz.
Jeśli boisz się, że ominą cię ważne dla ciebie tematy, możesz dodatkowo dołożyć kilka fraz w polu na dole. Slack wyśle ci specjalne powiadomienie, jeśli ktoś użyje danego słowa.
2. Uporządkuj komunikację na Slacku z pomocą wątków (threads)
Wykorzystanie dedykowanych kanałów i czatów to podstawowe sposoby organizacji komunikacji na Slacku. Dzięki nim możemy znacznie zawęzić i doprecyzować adresatów i adresatki naszych wiadomości. Wątki (threads) pozwalają nam dodatkowo odpowiedzieć na daną wiadomość tylko osobom zainteresowanym bez konieczności powiadamiania o sprawie wszystkich obecnych w kanale/czacie.
Warto wyrobić w sobie nawyk klikania w charakterystyczny dymek po prawej stronie wiadomości i odpowiadać w wątku tak często, jak to możliwe. Inni członkowie i członkinie zespołu będą wdzięczni, obiecuję!
3. Spersonalizuj przestrzeń do pracy zespołu – rytuały, własne emoji i motywy
Dla wielu zespołów rozproszonych Slack stanowi substytut biura, miejsca spotkań. Warto zastanowić się, jak sprawić, by wirtualna przestrzeń była jak najbardziej przyjazna dla osób pracujących w teamie i odzwierciedlała jego ducha. Co może ci w tym pomóc? Postaw na:
- zespołowe rytuały,
- własne emoji
- i motyw kolorystyczny.
Oto kilka emotikon, które stworzyliśmy w zespole Sektor 3.0. Możesz dodać swoje emoji w łatwy sposób w ustawieniach. Kliknij w nazwę Workspace'a > Settings & administration > Workspace settings, a następnie po przejściu do przeglądarki otwórz zakładkę Customize.
W preferencjach aplikacji możesz także zmienić kolorystykę Slacka (zakładka Theme) i podzielić się motywem z resztą zespołu, wklejając w wiadomości zbiór nazw kolorów.
Poniżej niebieski motyw Sektor 3.0, który możesz skopiować: #005BC5,#2D9EE0,#2D9EE0,#FFFFFF,#2D9EE0,#FFFFFF,#60D156,#DC5960,#005BC5,#FFFFFF
4. Połącz Slack z innymi narzędziami, których używacie w zespole
Mocną stroną komunikatora Slack jest możliwość integrowania go z innymi popularnymi aplikacjami i serwisami. W ten sposób zespół jest w stanie oszczędzić trochę cennego czasu, który zazwyczaj przeznaczał na przeskakiwanie pomiędzy narzędziami. Slack udostępnia cały zbiór możliwych połączeń. Inną opcją jest skorzystanie z aplikacji Zapier czy IFTTT. W zespole Sektor 3.0 korzystamy np. z integracji Slacka z Brand24, dzięki której możemy śledzić w aplikacji publiczne wzmianki dotyczące programu.
Skoro mowa o integracjach i połączeniu Slacka z innymi narzędziami, nie można ominąć poczty e-mail. Slack jest w stanie z powodzeniem wyeliminować maile w komunikacji wewnętrznej. Opcji na przekazanie treści e-maila wewnątrz Slacka mamy kilka. Możemy po prostu wkleić zrzut ekranu e-maila lub zacytować konkretną treść.
Do dyspozycji mamy także wbudowane w aplikację narzędzie, które generuje adres e-mail kanału, na który możemy przesłać wiadomość wraz z komentarzem. Kliknij na nazwę kanału > Integrations > Send emails to this channel, pobierz adres i gotowe. Raz pobrany adres zostaje w naszej skrzynce, co ułatwia pracę w przyszłości.
Jeśli w zespole korzystacie ze Slacka i Google Workspace dla NGO, możecie także skorzystać z integracji Slack for Gmail, która pozwala postować e-maile do wybranych kanałów bezpośrednio ze skrzynki.
5. Włącz turbo – Slack i skróty klawiaturowe
Ctrl + K lub Cmd + K to pierwszy i najważniejszy skrót, który warto znać i używać. Z jego pomocą rozpoczniesz konwersację, sprawdzisz nieprzeczytane wiadomości i wskoczysz do wybranego kanału. Do zestawu startowego dorzuciłbym jeszcze Ctrl + Shift + T lub Cmd + Shift + T, czyli wyświetlanie listy aktualnych wątków, w których uczestniczysz i strzałkę w górę, która pozwala szybko wrócić z poziomu edytora do edycji ostatniej wysłanej wiadomości. W ustawieniach możesz określić dokładnie, jak to ma działać. Kliknij w Preferences > Accessibility > Keyboard.
Listę wszystkich skrótów klawiaturowych dostępnych w komunikatorze Slack znajdziesz tutaj.
Komunikator Slack w pracy zespołu – podsumowanie
W poszukiwaniu narzędzi wspierających pracę, bardzo często skupiamy się na funkcjach i możliwościach, które nam oferują. Znacznie rzadziej myślimy o tym, jak możemy mądrze i efektywnie z nich korzystać. Mam nadzieję, że te kilka prostych rad nt. organizacji pracy w aplikacji Slack pomogą ci działać sprawniej i otworzą głowę na kolejne pomysły i usprawnienia. A może w twoim zespole wypracowaliście ciekawe i warte podzielenia się praktyki? Napisz nam o tym koniecznie! Może razem opiszemy je w kolejnym materiale na blogu Sektor 3.0?
Inne poradniki, które mogą cię zainteresować
🗂 Google Workspace dla NGO i edukacji – wersje darmowe i płatne
🎥 Jak działa Google Meet? Najważniejsze funkcje
↗️ Czym jest Telegram, komunikator popularny wśród Ukrainek i Ukraińców?
🇺🇦 Jak tłumaczyć rozmowy ukraińsko-polskie?
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektora 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych tekstów. Zapraszamy!
Źródło: Sektor 3.0