Google Workspace dla NGO i edukacji – czym się różnią wersje darmowe od płatnych?
Google od lat oferuje zestaw narzędzi biurowych w wersji prywatnej oraz dla firm i instytucji jako Workplace (wcześniej pod nazwą G Suite). Choć dostępne w nich aplikacje prawie się od siebie nie różnią, to ich funkcjonalności już tak. Ile osób możesz zaprosić na telekonferencję w Meet? Jakie opcje moderacji będą dostępne dla prowadzących? Czy spotkanie będzie można nagrać? To wszystko zależy od wersji, którą wybierzesz.
Narzędzia Google – wersji bez liku
Biurowy pakiet od Google można zamówić w jednej z kilkunastu odmian. Jedna to zwykłe konto Gmail, cztery z nich to wersje dedykowane organizacjom społecznym, a dwie to rozwiązania dla firm. Szkoły i instytucje oświatowe mogą aplikować o wersje edukacyjne, z których podstawowa jest również bezpłatna.
Nie jest łatwo się w tym połapać, a dodatkowo w każdej chwili Google może dodać kolejną wersję swoich usług lub zmienić dostępne limity, tak jak zrobiło to na kilka miesięcy w czasie pandemii.
Spróbujmy jednak przyjrzeć się najważniejszym różnicom pomiędzy nimi, które mogą być kluczowe podczas decyzji o zakupie Google Workspace, zwłaszcza dla organizacji społecznej.
Podstawowe funkcje dla wszystkich z kontem Gmail
To wersja dostępna dla wszystkich posiadaczy darmowego konta Gmail. Poza dostępem do kalendarza, dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji online, Google udostępnia nam wirtualny dysk o pojemności 15 gigabajtów.
Google Meet – popularny partner w organizacji spotkań online
Jeśli chodzi o komunikator do spotkań i telekonferencji, czyli Google Meet, to w darmowej wersji umożliwia on prowadzenie spotkań o długości do godziny powyżej trzech osób lub do 24 godzin dla dwóch osób. Maksymalna liczba uczestników i uczestniczek to 100 osób.
Funkcje dostępne w tej wersji:
- udostępnianie ekranu,
- zmiany układu widocznych osób,
- czat,
- efekty tła (rozmazywanie, filtry etc.),
- wbudowana tablica wirtualna (Google Jamboard),
- automatycznie generowane napisy (działają dla kilku najpopularniejszych języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, portugalskiego, niemieckiego).
Spotkania możemy tworzyć przez stronę Google Meet lub bezpośrednio w naszym kalendarzu konta Gmail.
Ta podstawowa i darmowa wersja pakietu biurowego od Google nie posiada żadnych dodatkowych opcji ułatwiających zdalną pracę zespołową, np. moderowanie spotkań online w Meet czy zaawansowane zarządzanie uprawnieniami dostępu do dokumentów online.
Google Workspace w darmowej wersji dla organizacji pozarządowych
Organizacje pozarządowe ucieszy fakt, że profesjonalną wersję narzędzi Google, w tym Meet z dodatkowymi możliwościami, można otrzymać za darmo lub ze zniżką. O konto darmowe lub ze zniżką dla organizacji można aplikować tutaj.
Najpopularniejszą wersją jest darmowa Google Workspace dla organizacji non-profit. W porównaniu do zwykłego Gmaila otrzymujemy większą przestrzeń dyskową (30 gigabajtów na użytkownika) oraz możliwość tworzenia grup na dysku w celu lepszego zarządzania dostępami do plików i bezpieczeństwem.
Zespoły pracujące zdalnie oraz osoby organizujące webinary znajdą dopiero w tej wersji dodatkowe funkcje w Meetcie, pozwalające na efektywną moderację spotkań online. Najważniejszym dodatkiem są zapewne pokoje, czyli możliwość pracy w podgrupach w ramach jednego spotkania.
Poza opcjami dostępnymi w Meet dla darmowego Gmaila, wszystkie wersje Workspace oferują również:
- opcję zgłaszania się do zabrania głosu przez przycisk „podnoszenia ręki”,
- podział na pokoje dla podgrup,
- możliwość tworzenia ankiet do spotkań,
- tryb pytań i odpowiedzi,
- dłuższe spotkania (do 24 godzin) bez limitu osób uczestników,
- większy limit uczestników spotkania (do 100 osób).
Brak możliwości nagrywania spotkań w Meet w darmowej wersji Workspace to poważne ograniczenie dla wielu dla organizacji pozarządowych. W takiej sytuacji możemy skorzystać z konkurencji (np. Zoom lub Jitsi) lub obejść brak tej funkcji za pomocą darmowego programu OBS. Pozwala on na nagrywanie nie tylko ekranu, ale również dźwięku z komputera i trwającego spotkania. Ta ostatnia opcja, choć darmowa, wymaga trochę technicznej pracy i przygotowania, co nie zawsze jest najwygodniejszym rozwiązaniem. W sieci możesz znaleźć poradniki jak to zrobić, na przykład tutaj.
Darmowe wersja Workspace dla organizacji non-profit posiada również dostęp do narzędzia Google Classroom.
Płatne Google Workspace ze zniżką dla NGO
Organizacje, które potrzebują większych przestrzeni dyskowych oraz wyższych limitów liczby osób na spotkaniach w Google Meet, mogą aplikować o jedną z trzech płatnych wersji Workspace.
Kiedy zaczynamy płacić za Workspace dla NGO, otrzymamy również możliwość nagrywania spotkań i automatycznego zapisywania wideo na dysk Google.
- Business Standard (11,50 zł za użytkownika miesięcznie) pozwala na udział do 150 osób na spotkaniu na Meet, a przestrzeń dyskowa to 2 terabajty na osobę.
- Business Plus (19,32 zł za użytkownika miesięcznie) pozwala na udział do 250 osób na spotkaniu Meet. Każdy użytkownik posiada 5 terabajtów przestrzeni dyskowej. Od tej wersji dostępne jest również śledzenie obecności osób uczestniczących w spotkaniu.
- Enterprise wyceniane jest indywidualnie, choć i tutaj Google obiecuje ponad 70% zniżki wobec wyceny komercyjnej. Kluczowe dodatki w tej wersji to możliwość prowadzenia publicznych transmisji z Google Meet, dodatkowe wyciszenie szumów i nieograniczona przestrzeń dyskowa.
Dokładne porównanie wersji darmowej i ze zniżkami dla organizacji non-profit można znaleźć tutaj.
Google Workspace dla instytucji edukacyjnych
Szkoły i uczelnie wyższe mogą skorzystać z darmowej wersji Workspace lub podobnie jak organizacje społeczne, uzyskać wyższy pakiet ze zniżką. Najważniejszą funkcją w wersjach edukacyjnych, której nie posiadają Workspace dla NGO czy firm, to narzędzie Google Classroom. Pozwala ono na zarządzanie klasami, ich pracą oraz wystawianie ocen. Dodatkowo wyższe, płatne wersje oferują:
- pokoje w ramach jednej lekcji (lub spotkania),
- wyższe limity osób na spotkaniu,
- raporty antyplagiatowe,
- możliwość prowadzenia transmisji publicznych*,
- możliwość integracji dodatkowych narzędzi od innych niż Google dostawców oprogramowania.
Na początku pandemii Google dodało tymczasowo w darmowej wersji Workspace dla edukacji możliwość nagrywania spotkań. Funkcja ta ma być dostępna tylko do 9 stycznia 2022 roku. Dokładne porównanie wersji edukacyjnych można znaleźć tutaj.
Pełne zestawienie funkcji w każdej z opcji bezpłatnych i płatnych Google Meet znajdziesz na tej stronie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej nt. narzędzi Google, w tym Google Meet, oraz tego, jak z ich pomocą pracować bardziej efektywnie, dołącz koniecznie do naszego newslettera. W kolejnych tygodniach na blogu Sektor 3.0 pojawi się druga część powyższego artykułu.
Przeczytaj także:
Źródło: Sektor 3.0