Korzyści migracji do chmury, które przekonają liderów organizacji do podjęcia decyzji
Pracę w chmurze rekomendujemy już dłuższego czasu, ale nadal duża część organizacji nie jest przekonana do tej infrastruktury. W rzeczywistości przynosi ona wiele korzyści, z których może skorzystać organizacja pozarządowa. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze korzyści, które powinny zbić często występujące argumenty zespołu lub osoby decyzyjnej.
1. Oszczędność kosztów operacyjnych
Pokutuje mit, że rozwiązania chmurowe są kosztowne, ale to nieprawda. Jednym z większych atutów jest to, że dostawca usług bierze na siebie odpowiedzialność za przechowywanie oprogramowania i serwerów oraz ich utrzymywanie i aktualizowanie.
W praktyce oznacza to, że organizacje korzystające z rozwiązań chmurowych nie ponoszą takich kosztów, jak:
· Konserwacja sprzętu serwerowego,
· Aktualizacje oprogramowania, poprawki i uaktualnienia,
· Utrzymanie bezpieczeństwa,
· Roboczogodziny personelu IT, który musiałby wykonać powyższe zadania,
· Koszty hostingu dla serwerów.
Dostawcy zapewniają powyższe usługi, pobierając w zamian opłatę miesięczną lub roczną od organizacji. Organizacje pozarządowe często mogą uzyskać preferencyjną ofertę, które pozwalają na jeszcze większe oszczędności.
Co więcej, opcja „pay-as-you-go” (czyli opłata za faktycznie wykorzystywane licencje i przestrzeń) pozwala na elastyczne zarządzanie kosztami i planowanie działań. Organizacje mogą aktywować lub anulować licencje w zależności od potrzeb, co jest szczególnie pomocne dla organizacji, które okresowo mogą mieć większy napływ wolontariuszy.
2. Więcej czasu na strategiczne myślenie
Rozwiązania chmurowe mogą przynieść wiele korzyści również dla codziennej pracy pracowników i zwiększyć produktywność organizacji jako całości.
Systemy oparte na chmurze są bardziej niezawodne, zwłaszcza przy starzejącym się sprzęcie. Dostawcy chmury często posiadają również dedykowane zespoły wsparcia, które mogą pomóc rozwiązać występujące problemy szybciej niż byłoby to zrobione we własnym zakresie. Dzięki temu zespoły IT mogą skoncentrować się na kluczowych zadaniach, które wpływają na rozwój organizacji, a nie tracić czas na bieżące problemy techniczne. Zyskany czas może zostać poświęcony na np. strategiczne planowanie techniczne i bardziej złożone kwestie systemowe.
3. Elastyczność miejsca pracy i zdalny dostęp do systemów
Dzięki chmurze praca zdalna staje się łatwiejsza i elastyczniejsza. Dotyczy to nie tylko pracowników zdalnych, ale tych, co pracują na zmiany lub często podróżują służbowo. Mogą oni uzyskać dostęp do systemów z dowolnego miejsca na świecie, a ich praca nie zostanie zakłócona. Ponadto, praca w chmurze umożliwia łatwiejszą współpracę i koordynację projektów w czasie rzeczywistym między zespołami.
Warto też zauważyć, że wspomniana elastyczność miejsca pracy i zdalny dostęp do systemów nie przyczyniają się do zwiększenia produktywności organizacji, ale także poprawiają jakość życia pracowników. Dzięki pracy zdalnej mogą pracować z domu lub innego miejsca, które uznają za wygodne, zwiększa się ich poczucie swobody i kontroli nad swoim czasem (co przyczynia się do większego zadowolenia z pracy).
4. Kopie zapasowe
Kolejną korzyścią jest automatyczne tworzenie kopii zapasowych danych przechowywanych w chmurze. Dzięki temu organizacja ma zapewnioną ochronę przed przypadkowym usunięciem, utratą lub uszkodzeniem danych. O ile w przypadku tradycyjnych systemów zwykle to pracownicy IT muszą ręcznie wykonywać regularne kopie zapasowe, o tyle w przypadku chmur danych jest to zautomatyzowane i wykonywane na bieżąco.
5. Lepsza współpraca zespołu
Korzystanie z dysku w chmurze umożliwia pracownikom dostęp do plików i danych w każdej chwili i z dowolnego miejsca. To ułatwia współpracę, ponieważ pracownicy zdalni, terenowi i wolontariusze mają dostęp do ważnych materiałów, gdy nie są w biurze.
Technologia chmury umożliwia wygodniejszą i bardziej efektywną komunikację zespołową. Chmura oferuje nowe sposoby pracy na odległość, umożliwiając członkom zespołu pracę w czasie rzeczywistym i jednoczesne współtworzenie plików. Dzięki synchronizacji plików, każdy ma dostęp do najnowszej wersji, niezależnie od tego, gdzie się znajduje. Funkcja dysku pozwala na przechowywanie dużych plików w jednym miejscu.
Współpraca zespołu może odbywać się w czasie rzeczywistym, pliki może współtworzyć kilku użytkowników naraz. Synchronizacja plików sprawi, że każdy będzie miał dostęp do najbardziej aktualnej wersji – nie zostanie ona na komputerze kolegi, który pojechał na dłuższy urlop. Funkcja dysku pozwoli na przechowywanie dużych plików – wszystko w jednym miejscu.
Odchodzą również koszty i problem związany z przesyłaniem sobie wzajemnie dużych plików za pomocą poczty elektronicznej lub dysków zewnętrznych.
6. Elastyczność w planowaniu działań
Usługi chmurowe oferują łatwą i przystępną skalowalność, czyli możliwość zwiększenia lub zmniejszenia wynajmu systemów w zależności od aktualnych potrzeb. Dzięki temu Twoja organizacja może skalować IT w górę (zwiększając liczbę licencji) lub w dół (zmniejszając), kiedy tylko jest to potrzebne.
Wdrażanie przestrzeni chmurowych jest szybkie i proste, a koszty są niższe. Ta elastyczność pozwala organizacjom pozarządowym na reagowanie na zmieniającą się sytuację w trakcie projektów. Dodatkową zaletą jest brak konieczności zakupu kolejnych serwerów lub innych urządzeń.
7. Aktualizacja oprogramowania
Praca w chmurze oznacza również dostęp do najnowszych aktualizacji oprogramowania i nowinek technicznych.
Aktualizacje często dzieją się automatycznie, bez przerw. Nie musisz się obawiać o przestój w pracy. Zespoły uzyskają szybsze i bardziej efektywne funkcje z zakresu produktywności i wspólnej pracy. Dla przykładu, firma Microsoft regularnie dodaje nowe możliwości w środowisku Office i Teams.
8. Bezpieczeństwo danych przede wszystkim
Jednym z kolejnym mitów, które można usłyszeć, jest mniejsze bezpieczeństwo od tradycyjnych rozwiązań. To przekonanie wynika z tego, że organizacje nie kontrolują i nie zabezpieczają serwerów, na których dane się znajdują. Jednak kontrola nie zawsze jest równoznaczna z dobrym zabezpieczeniem. W rzeczywistości, dostawcy rozwiązań chmurowych często posiadają o wiele bardziej rygorystyczne zasady i systemy bezpieczeństwa niż jest to robione przez organizacje.
Normą stały się już zabezpieczenia fizyczne, jak kontrola dostępu do centrów danych, monitorowanie obciążenia, awarii zasilania i klimatyzacji, jak i zabezpieczenia logiczne, takie jak szyfrowanie danych, identyfikacja użytkowników czy monitorowanie logów systemowych.
Rozwiązania chmurowe oferują wiele różnych poziomów konfiguracji i zabezpieczeń, które pozwolą Ci upewnić się, że nadal możesz kontrolować swoje dane. Możesz również tworzyć alerty i ostrzeżenia, aby pomóc w płynniejszym monitorowaniu sytuacji.
Pomoc w przejściu do chmury
Migracja do chmurowych może być trudna dla niektórych organizacji z różnych przyczyn, takich jak brak wiedzy technicznej, czy brak specjalisty IT w zespole. Dlatego oferujemy wsparcie organizacjom pozarządowym w kwestiach technicznych związanych z przechodzeniem do chmury.
Jeśli potrzebujesz pomocy w migracji do chmury, możesz skorzystać z naszych bezpłatnych 15-minutowych konsultacji, w czasie których udzielimy Ci porad na temat najlepszych rozwiązań chmurowych dla Twojej organizacji oraz podpowiemy, jakie korzyści z nich wynikają.
Ponadto, oferujemy także usługi wsparcia technicznego i dedykowane szkolenia, które pomogą Twojemu zespołowi wdrożyć i wykorzystać chmurę w sposób jak najbardziej efektywny.
Jak możemy Ci pomóc:
· Webinary, podczas których dowiesz się, jak skonfigurować i przeprowadzić migrację do chmury Microsoft
· W razie dodatkowej pomocy napisz na rozwiazania@techsoup.pl.
Dowiedz się więcej:
· Cyberbezpieczeństwo: o czym należy pamiętać, przechodząc do chmury
· Jak przejść skuteczną transformację technologiczną – wideo.
Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Źródło: Techsoup Polska