W życiu prywatnym korzystamy z wielu aplikacji czy programów na naszych komputerach i smartfonach, które wykorzystują model chmurowy, pomimo tego często zwlekamy z wprowadzaniem podobnych rozwiązań w naszych organizacjach, obawiając się zmian. Właśnie dlatego, w tym krótkim artykule, postanowiliśmy rozprawić się z najczęstszymi mitami o chmurze, pokazać, że może to być nie tylko wydajne, ale też bezpieczne rozwiązanie.
W ostatnim czasie wprowadziliśmy do oferty TechSoup pakiet rozwiązań chmurowych dla organizacji non-profit. Zależy nam na tym, by organizacje non-profit miały dostęp do najnowocześniejszych technologii, tak, by mogły zmieniać świat w bardziej efektywny sposób.
Mit 1: Dane w chmurze nie są bezpieczne
Według RapidScale, aż 94% organizacji po przeniesieniu swoich zasobów do chmury zauważyło poprawę w ich bezpieczeństwie.
Mimo tego, obawa o bezpieczeństwo wciąż jest najczęstszym powodem, dla którego organizacje nie decydują się na korzystanie z rozwiązań chmurowych. Kiedy popatrzymy jednak na statystyki, okazuje się, że chmura jest znacznie bezpieczniejsza niż używanie fizycznych serwerów – według raportu Alert Logic, rozwiązania fizyczne (np. serwery) są średnio dwukrotnie bardziej narażone na ataki ze strony hakerów, niż te chmurowe.
Wewnętrzne serwery czy dyski komputerów mają też jeszcze jedną znaczącą wadę – ze względu na swoją fizyczną lokalizację, są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, wynikające np. z nieszczęśliwych wypadków, czy nawet na kradzież.
Ten problem nie istnieje w przypadku chmury – dane są przechowywane w wielu specjalnych, dobrze chronionych centrach na całym świecie. System wykonuje też automatyczne kopie zapasowe, co może być niesamowicie przydatne w przypadku utraty oryginalnych danych.
Mit 2: Migracja do chmury jest skomplikowana
Drugim najczęściej wymienianym powodem powstrzymującym organizacje przed migracją do chmury (nawet 15%) jest obawa o stopień skomplikowania tego procesu.
Chmura może znacząco wpłynąć na uproszczenie części procesów w Waszej organizacji – dużym jej plusem są automatyczne uaktualnienia oprogramowania. Organizacje korzystające z chmury będą zawsze korzystały z najnowszych dostępnych wersji, bez konieczności manualnej instalacji.
Warto zatem poświęcić czas na wybór odpowiedniego rozwiązania i migrację. Zespół TechSoup pomoże Wam w wyborze rozwiązań specjalnie dostosowanych do Waszej organizacji (Office365 czy GSuite) i sprawi, że migracja nie będzie wyzwaniem.
Mit 3: Używanie chmury jest drogie
Według SalesForce nawet 20% organizacji obawia się migracji danych do chmury, ze względu na wysokie koszty tej operacji.Nic bardziej mylnego – często organizacje pozarządowe mogą skorzystać ze specjalnych programów dla NGO i korzystać z rozwiązań chmurowych taniej lub za darmo.
Ponadto, chmura, jak wcześniej wspomnieliśmy, umożliwia łatwiejsze dostosowywanie oprogramowania do potrzeb danej organizacji. Jest znacząco bardziej „elastyczna”, w porównaniu do fizycznych serwerów, co prowadzi do niższych i bardziej przewidywalnych kosztów i ograniczenia kosztów początkowych, np. zakup dodatkowego sprzętu, który jest w tym przypadku zbędny.
Mit 4: Chmurą trudno zarządzać
Rozwiązania chmurowe skupiają wiele potrzebnych programów w jednym miejscu, co ułatwia pracownikom korzystanie z nich. Ze względu na ułatwioną dostępność do systemu, nawet poza biurem, dają większą elastyczność podczas konfiguracji i rozwiązywania problemów.
Warto wspomnieć też, że za stały i niezakłócony dostęp rozwiązań chmurowych odpowiadają po stronie producentów wyspecjalizowane zespoły ds. bezpieczeństwa, więc jest dużo mniejsza szansa awarii systemu, niż w przypadku serwerów tradycyjnych.
Mit 5: Chmura to tylko tymczasowa moda
Niektórzy myślą, że chmura to tylko tymczasowo moda. W rzeczywistości jednak, rozwiązania w chmurze rozwijane są w obecnej formie już od 2000 roku.
Chmura jest używana przez coraz więcej firm i organizacji, raport International Data Group ocenia, że nawet 69% firm wykorzystuje ją w co najmniej jeden sposób, co potwierdza jej przydatność i niezawodność.
A jeśli chcecie posłuchać o możliwościach Gsuite dla NGO, zapraszamy na bezpłatny webinar już w ten czwartek (25.02).
Źródło: TechSoup Polska