W dobie dążenia do bycia zero waste warto pamiętać, że już nawet niewielkie zmiany w miejscu pracy mogą mieć ogromny wpływ na środowisko. Dlatego przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć bardziej ekologiczne biuro.
Stwórz zielony zespół
Zacznij od utworzenia zielonego zespołu, który będzie odpowiedzialny za promowanie zmian, opracowywanie i wprowadzanie projektów związanych z ochroną środowiska w Waszym otoczeniu. Taki zespół może doprowadzić do pozytywnych zmian.
Warto zacząć od uzyskania zgody od zarządu bądź osoby decyzyjnej. Następnie zrekrutuj członków zespołu, którzy są zainteresowani kwestiami ekologii. Zadbaj, aby reprezentowali różne działy w celu odzwierciedlenia faktycznej struktury organizacji. Dodatkowo, warto włączyć do zespołu kogoś z kadry kierowniczej, co pomoże uzyskać dodatkową motywację oraz pozwoli na szybsze podejmowanie decyzji.
Korzystaj z eko sprzętu
Odnowiony sprzęt to jedna z najlepszych decyzji, jakie można podjąć na drodze do zielonej organizacji. Jest to korzystne nie tylko dla środowiska, ale także dla portfela NGO.
Dzięki skorzystaniu z ofert odnowionego sprzętu, organizacje mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych, które niekorzystnie wpływają na środowisko. Pomaga to również w zachowaniu surowców, które zostałyby wykorzystane do budowy nowych produktów. W TechSoup Polska od wielu lat oferujemy odnowione komputery stacjonarne, laptopy i inne urządzenia w ramach naszego programu. Na naszym blogu możesz przeczytać więcej na temat idei refabrykowanych sprzętów.
Wyłącz lub odłącz elektronikę
Oszczędzaj energię elektryczną poprzez wyłączanie lub odłączanie elektroniki. Urządzenia biurowe zużywają dużo energii, także wtedy gdy pozostają na trybie stand-by. Zmień ustawienia komputera, aby automatycznie wyłączał się po określonym czasie bezczynności. Na noc odłącz monitor, a jeszcze lepiej odłącz wszystkie urządzenia od zasilania, gdy kończysz pracę. W ten sposób unikniesz zużycia energii, nawet gdy urządzenia nie są włączone lub używane, ale są wciąż podłączone do prądu.
Pamiętaj również o wyłączaniu świateł po opuszczeniu biura. Rozważ zainstalowanie przełączników wykrywających ruch, które zrobią to za Ciebie. W przypadku oświetlenia, zmiana tradycyjnych żarówek na bardziej energooszczędne LED-y i świetlówki kompaktowe jest doskonałym sposobem na oszczędzanie energii elektrycznej i jednoczesne dbanie o środowisko.
Drukuj rozsądnie – a może w ogóle?
Jednym z kolejnych kluczowych działań na rzecz środowiska jest idea paperless, czyli prowadzenie działalności bez użycia papieru lub z minimalnym jego wykorzystaniem.
W organizacjach generuje się zwykle duże ilości dokumentów, co ma wpływ na środowisko poprzez emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie wody. Dlatego warto rozważyć sposoby na ograniczenie zużycia papieru w organizacji.
Możliwości jest wiele. Warto przede wszystkim wykorzystać technologie, takie jak chmura, programy do zarządzania dokumentami czy podpisy elektroniczne. Takie opcje posiadają wiele zalet, takich jak skrócenie czasu potrzebnego na podpisanie dokumentów (wysyłka pocztą internetową, a więc natychmiast), łatwiejsze katalogowanie i zmniejszenie kosztów związanych z przechowywaniem dokumentów. Pomocne będą też programy do zarządzania projektami, które pozwalają na podpięcie ważnych dokumentów w danej sekcji.
W naszym ostatnim webinarze na temat podpisów kwalifikowanych pracownicy Autenti zdradzili, że ich firma w nie posiada nawet drukarek!
Idea paperless w organizacji pozarządowej nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska, ale także pozwala na oszczędność kosztów związanych z zakupem papieru, atramentu i drukarek.
Rozważ komunikację zdalną
Pracujecie zdalnie? Choć od kilku lat jest to bardzo popularna forma pracy, wiele organizacji nadal preferuje działanie stacjonarne. Może warto zastanowić się nad pracą w domu chociaż jeden bądź dwa dni w tygodniu? Pozwoli to na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez dojazd samochodem do biura. Jeżeli pracujecie w głównej mierze stacjonarnie, zachęcajcie pracowników do dojazdu komunikacją miejską, rowerem lub do współdzielenia samochodu. To może znacznie zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.
Jeżeli pracujecie zdalnie, to dzięki narzędziom do wirtualnych spotkań, takim jak Microsoft Teams, Google Meet lub Zoom, łatwo jest zorganizować spotkanie online.
Chmura jest zielona?
Rozwiązania chmurowe od lat zyskują na popularności z wielu powodów. A jedną z wielu korzyści jest na pewno zielony efekt. Przede wszystkim organizacje nie muszą już kupować i utrzymywać własnych serwerów, co jest bardzo kosztowne i generuje duże ilości odpadów elektronicznych. Zamiast tego organizacje pozarządowe mogą przechowywać swoje dane w centrach danych zarządzanych przez dostawców usług chmurowych, co pozwala na optymalizację wykorzystania energii, a także zmniejszenie zużycia materiałów i energii potrzebnych do budowy i utrzymania serwerów.
Mamy nadzieję, że wraz ze swoim zespołem powołanym w celu stworzenia zielonego biura przyczynicie się do dbania o planetę. Tak naprawdę każdy krok, który podejmujecie w kierunku stworzenia bardziej ekologicznego miejsca pracy, ma znaczenie. Od przynoszenia kubka z domu, po uważne przestrzeganie zasad segregacji odpadów, możecie pomóc Ziemi oddychać łatwiej każdego dnia przez cały rok.
A więcej o korzyściach przejścia do chmury przeczytasz tutaj.
Dowiedz się więcej:
Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Źródło: TechSoup Polska