Ile razy słyszymy „co ja sama/sam mogę?”, „sama/sam świata nie zbawisz”, „przecież to nie ma sensu, jak tylko ja będę tak postępować”. A może to prawda? Może rzeczywiście pojedyncze działania nie mają sensu? A gdyby każdy z nas tak pomyślał?
To, że jesteśmy na skraju katastrofy ekologicznej widzimy niemal na każdym kroku – ekstremalne zjawiska pogodowe, pożary, wyspy śmieci dryfujące po oceanie, wymieranie gatunków. Globalne zagrożenie i w tym wszystkim my ze swoją decyzją, czy użyć plastikowej słomki do napoju – oczywiście przykład jest przerysowany i wręcz śmieszny, ale często właśnie mamy takie poczucie, że działanie jednostki nie ma sensu.
Otóż ma – każde działanie jednostki – Twoje, moje, sąsiada czy sąsiadki – toczy kulę, która może stać się lawiną – lawiną działań ratujących planetę. Nie zapominajmy, że światem niestety rządzi pieniądz – nasz pieniądz. Nadmierny konsumpcjonizm jest głównym powodem powstawania ton odpadów – ale to jednostki decydują, na co wydadzą swoje pieniądze. Dziś, to może tylko Ty w swojej okolicy decydujesz się na zero waste i kupujesz odzież z drugiego obiegu – jutro może przekonasz do tego najbliższych, a za tydzień sąsiadów.
Jak to działa w skali miasta, kraju, świata? Prosto i lawinowo – mniejszy popyt, mniej pieniędzy, mniejsza produkcja, mniej odpadów. Nasze małe kroki i zmiany, które wprowadzamy mogą zainspirować innych – jedna nasza plastikowa słomka (reklamówka czy cokolwiek) pomnożona przez miliony daje ogromny efekt.
Działania jednostki, to także wpływ na działania systemowe – przecież to każdy z nas podejmuje decyzję, na kogo zagłosuje w wyborach, to my możemy wybrać polityków, którzy będą decydować o zmianach systemowych.
Działając ekologicznie, stajemy się edukatorami dla naszych dzieci – to przecież oczywiste, że wyniesione z domu zachowania i przyzwyczajenia zagoszczą w ich życiu dorosłym. Dla nich, to już nie będzie coś nowego, zmiana tylko normalne zachowania dbające o naszą planetę.
Małych kroczków ekologicznych jest mnóstwo – od ograniczenia wytwarzania śmieci, segregacji, zrównoważonego konsumpcjonizmu, oszczędzania zasobów planety, dbania o środowisko naturalne aż do edukacji i propagowania takich zachowań. Nie mamy planety B – nie mamy gdzie się wyprowadzić. Działaniem jednostki możemy wywołać efekt motyla. Gandhi powiedział „Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie”. Każde działanie na rzecz naszej planety ma sens – bądźmy zmianą – działajmy!
Artykuł powstał w ramach projektu pn. Wielkopolska Wiara współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.
Działasz w wielkopolskiej organizacji pozarządowej i starasz się korzystać z ekologicznych rozwiązań? Wspaniale! Może zainspirujemy cię do kolejnych kroków? Zapraszamy na cykl wrześniowych eko spotkań. Harmonogram i szczegóły TUTAJ.
Źródło: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "PISOP"