Organizacje pozarządowe mają liczne obowiązki związane z zatrudnieniem. Przypominamy o nich w maju przy okazji cyklu "Praca, misja, presja”. Stosunkowo nowym obowiązkiem tych NGO, które opłacają pracę pracowników i współpracowników są obowiązki związane z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Ważne informacje na ten temat zbieramy w PORADNIK.NGO.PL i w artykułach poradniczych.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program długoterminowego oszczędzania środków pochodzących z trzech źródeł – od pracownika, od pracodawcy i z budżetu państwa.
Program dotyczy osób zatrudnionych, ale ustawa o PPK definiuje takie osoby szeroko: są to więc zarówno pracownicy na etacie jak i osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, jeśli z tego tytułu podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu.
Stosuj na bieżąco przepisy o PPK
Większość organizacji musiało rozpocząć realizację obowiązków związanych z PPK na początku 2021 roku. To był pierwszy okres - okres "wchodzenia" w program i realizacji określonych działań we wskazanych przez ustawę terminach. Teraz sytuacja wygląda nieco inaczej i obowiązki pojawiają się wraz z pojawieniem się pracowników lub zmianą ich decyzji dotyczących PPK.
OD TEGO ZACZNIJ!
Przeczytaj koniecznie: Pracownicze Plany Kapitałowe. Przypominamy o obowiązkach organizacji pozarządowych
Obserwuj wątek „PPK Pracownicze Plany Kapitałowe”
Informacji o Pracowniczych Planach Kapitałowych, różnych aspektach stosowania przepisów i kalendarzu wprowadzania obowiązków gromadzimy w wątku „PPK Pracownicze Plany Kapitałowe”. Warto śledzić!
PPK Pracownicze Plany Kapitałowe, wątek w publicystyka.ngo.pl
Autozapis 2023
Na przełomie lutego i marca 2023 roku mieliśmy kolejny ważny okres (po okresie wchodzenia w życie nowych przepisów w 2021 r.) - okres autozapisów i ponownego zbierania oświadczeń od pracowników i współpracowników. W tym momencie organizacje, które już wcześniej realizowały swoje obowiązki, musiały uważać na dodatkowe procedury i działania. Opisaliśmy je w specjalnie przygotowanych artykułach.
Więcej o zatrudnianiu
zobacz DZIAŁ w PORADNIK: Zatrudnianie w NGO i wolontariat
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23