Wdrożenie PPK przez organizacje pozarządowe w pytaniach i odpowiedziach
W kwietniu zbieramy informacje dotyczące pracowniczych planów kapitałowych (PPK), które pomagają Wam realizować nowe obowiązki. Tym razem opisujemy konkretne sytuacje. Być może podobne zdarząją się w Waszych NGO-sach.
Do 23 kwietnia 2021 roku organizacje pozarządowe muszą podpisać z wybranymi instytucjami umowy o zarządzanie PPK. Przypominamy o nowych obowiązkach dotyczących NGO, które korzystają z pracy pracowników i współpracowników. Pamiętajcie, że przepisy o PPK definiują jako osobę zatrudnioną każdą osobę, która z tytułu zawartej umowy zatrudnienia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, płaconym przez organizację.
Ile umów?
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ: Klub sportowy ma podpisane dwie umowy zlecenia od listopada 2020 r. Czy też musi podpisać umowę o PPK?
To zależy od tego, jakie składki ZUS z tych umów są płacone. Jeśli choćby od jednej z tych umów płacone są składki ubezpieczenia społecznego, to będzie trzeba podpisać umowę o zarządzanie PPK.
Przypomnijmy
Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (w art. 2 ust. 1) definiuje jako osobę zatrudnioną każdą osobę, która z tytułu zawartej umowy zatrudnienia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, płaconym przez zatrudniającego. Dlatego jako pracowników traktujemy zarówno osoby zatrudnione na umowę o pracę jak i te, które zatrudniamy np. na umowę zlecenie (jeśli od takiej umowy odprowadzane są składki). Wystarczy, że w NGO jest jedna osoba zatrudniona, żeby organizacja musiała wprowadzić PPK! (wyjątkiem są NGO z działalnością gospodarczą, do których ma zastosowanie definicja mikroprzedsiębiorcy zob. Mikroprzedsiębiorcy bez obowiązków…).
Umowa z osobą do 26. roku życia
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ: Zatrudniamy osobę na umowę zlecenie i ta osoba nie płaci podatków, ponieważ nie ma jeszcze 26 lat (PIT dla młodych). Czy musimy taką umowę zgłaszać i podpisywać umowy o PPK?
Jeśli umowa zlecenie jest zawarta z osobą uczącą się lub studentem do 26. roku życia i osoba ta nie przekroczyła pierwszego progu podatkowego to:
- nie jest ona objęta podatkiem,
- nie jest ona objęta składkami ZUS (ani społecznymi ani zdrowotnymi).
Umowa taka nie jest nigdzie zgłaszana. Zatem zgodnie z definicją osoby zatrudnionej (zobacz definicja powyżej) nie będzie brana pod uwagę przy realizacji obowiązków związanych z PPK i nie podpisujecie umowy o PPK. Trzeba jednak pamiętać, żeby dla takiej umowy zrobić roczne rozliczeni – PIT-11.
Zwolnienia dla mikroprzedsiębiorców. Czy może z nich korzystać organizacja bez dzialalności gospodarczej?
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ: Czy zostały zmienione przepisy i umożliwiono organizacjom pozarządowym nieprowadzącym działalności gospodarczej korzystanie ze zwolnień z PPK, tak jak wcześniej umożliwiono to mikroprzedsiębiorcom? A jeśli nie, to jak to wygląda w praktyce? Co mamy zrobić, kiedy wiemy, że każdy z pracowników będzie rezygnował z PPK?
W tej chwili nadal nie ma „zwolnienia” z PPK dla organizacji pozarządowych, które nie prowadzą działalności gospodarczej (problem opisywaliśmy tu: Mikroprzedsiębiorcy bez obowiązków…). Jeśli organizacja zatrudnia pracowników lub zleceniobiorców i odprowadza składki do ZUS, musi podpisać umowę na zarządzanie PPK, nawet jeśli nikt nie będzie chętny do skorzystania z programu. Jeśli wszyscy pracownicy i współpracownicy zrezygnują z PPK – złożą deklaracje o rezygnacji – to nie musicie jednak zawierać umowy o prowadzenie PPK.
Przypominamy, że w sprawie PPK zawieramy dwa różne rodzaje umów. Są to umowy:
- o zarządzanie PPK – termin na podpisanie umowy mija 23 kwietnia,
- o prowadzenie PPK – termin na podpisanie umowy mija 10 maja.
(podane terminy dotyczą najmniejszych pracodawców – pracodawcy, którzy mają co najmniej 20 osób zatrudnionych w rozumieniu ustawy o PPK, umowy podpisywali jeszcze w 2020 r.).
o rezygnacjach z PPK pisaliśmy m.in. w informacji: PPK. Jak informować pracowników i zbierać od nich deklaracje
Wybór instytucji zarządzającej PPK
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ: Jak wybrać, mimo rezygnacji wszystkich osób, firmę która obsługuje PPK? Podpisujemy umowę o zarządzaniu PPK i co dalej? Czy generuje to koszty?
Listę instytucji finansowych oferujących zarządzanie PPK można znaleźć na oficjalnej stronie programu www.mojeppk.pl (lista: https://www.mojeppk.pl/lista-instytucji-finansowych.html).
Umowa z firmą zarządzającą PPK generuje koszty. Jednak nie płaci się za samo podpisanie umów, a koszty obsługi i współpracy z firmą, nie obciążają bezpośrednio pracodawcy. Koszty są więc po stronie pracownika tzn. firma pobiera opłaty za powierzone jej środki (te opłaty pobierane są przez firmę z odprowadzonej składki, bez udziału pracodawcy).
Pod podanym wyżej linkiem znajdziecie zestawienie przyjętych przez instytucje opłat za zarządzanie środkami, co jest oczywiście ważnym kryterium w wyborze firmy, ale nie powinno być jedynym. Proces wyboru instytucji zarządzającej należy udokumentować.
O procesie wyboru instytucji rozmawialiśmy podczas #ngoplLIVE Jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) w NGO? [film].
Wybór instytucji a pracownicy organizacji
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ: W wyborze instytucji zarządzającej PPK mają uczestniczyć także pracownicy. Jak wybrać tych, którzy będą ich reprezentowali?
Należy dać pracownikom możliwość samodzielnego wyboru instytucji, ale można też zaproponować, w jaki sposób wybrać reprezentację pracowników, która przeprowadzi wybór. Nie ma jednego sposobu – w dużym stopniu będzie to zależało od organizacji pracy w NGO, sposobu komunikacji z pracownikami i ich zaangażowania w działania organizacji.
Ważne by mieć dokument opisujący proces i sposób wyboru np. notatkę ze spotkania, protokół. Ma to być dokument adekwatny dla wielkości zespołu w organizacji – np. dla 2-3 osób może wystarczy notatka ze spotkania. Zagadnienia te omawialiśmy podczas spotkania #ngoplLIVE (link powyżej).
Warto też proces wyboru poprzedzić wymiana niezbędnych informacji (zwracaliśmy na to uwagę w materiale: PPK. Jak informować pracowników i zbierać od nich deklaracje).
Jedna umowa i rezygnacja pracownika zatrudnionego u innego pracodawcy
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ: Prowadzimy klub sportowy. Nie mamy działalności gospodarczej. Utrzymujemy się ze składek członkowskich. Cały zarząd pracuje charytatywnie (nie pobieramy żadnego wynagrodzenia). Klub zatrudnia jedynie jednego instruktora do prowadzenia zajęć. Instruktor zatrudniony jest na umowę zlecenie. Czy mamy obowiązek wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych? Osoba ta w swoim stałym miejscu pracy zrezygnowała z przystąpienia do PPK. Czy w naszym Klubie też musi napisać oświadczenie o rezygnacji?
Tak, powinniście wdrożyć PPK, czyli zawrzeć umowę na zarządzanie PPK. Pisaliśmy o tym już powyżej, ale przypomnijmy: Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (w art. 2 ust. 1) definiuje jako osobę zatrudnioną każdą osobę, która z tytułu zawartej umowy zatrudnienia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, płaconym przez zatrudniającego. Dlatego jako pracowników traktujemy zarówno osoby zatrudnione na umowę o pracę jak i te, które zatrudniamy np. na umowę zlecenie (jeśli od takiej umowy odprowadzane są składki). Wystarczy, że w NGO jest jedna osoba zatrudniona, żeby organizacja musiała wprowadzić PPK! (wyjątkiem są NGO z działalnością gospodarczą, do których ma zastosowanie definicja mikroprzedsiębiorcy zob. Mikroprzedsiębiorcy bez obowiązków…).
Jeśli osoba zatrudniona w Klubie (na umowę zlecenie) złoży deklarację o rezygnacji, to nie musicie zawierać umowy o prowadzenie. Natomiast umowa o zarządzanie PPK musi zostać podpisana do 23 kwietnia (o dwóch rodzajach umów pisaliśmy powyżej).
Rezygnacja z PPK musi zostać udokumentowana. Osoba ta musi więc napisać oświadczenie o rezygnacji. Nie ma znaczenia, że podobne oświadczenie złożyła u innego pracodawcy.
o oświadczeniach pracowników dot. PPK: Jak informować pracowników i zbierać od nich deklaracje
Organizacja bez umów
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ: Na razie nie mieliśmy jeszcze w naszej organizacji żadnych umów, ale planujemy mieć w drugiej połowie roku zleceniobiorców. Czy musimy teraz zawrzeć umowę na zarządzanie PPK?
Nie. W tej chwili nie ma takiej potrzeby. Dla osób, które zostaną zatrudnione termin zacznie biec z chwilą zatrudnienia. Osoby takie "wchodzą" w PPK po 90 dniach od zatrudnienia, więc będzie jeszcze na zrealizowanie obowiązków związanych z PPK dużo czasu.
Czy zdążymy do 23 kwietnia?
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ: Jest koniec kwietnia i boimy się, że nie damy rady na czas podpisać umowy o zarządzanie PPK. Jak długo może to potrwać?
Każda firma będzie miała prawdopodobnie nieco inne procedury, ale generalnie podpisanie odbywa się szybko i online. Możliwy jest kontakt telefoniczny lub kontakt online. Zawarcie umowy będzie się zwykle sprowadzało do wypełnienia formularz na stronie internetowej i wymiany dokumentów za pośrednictwem maila. Potrzebne będą dane osób reprezentujących organizację – akceptujących umowę oraz osoby do kontaktu i obsługi PPK (np. księgowy).
zobacz koniecznie informacje zbierane w WĄTKU: PPK Pracownicze Plany Kapitałowe
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23