Dziś 23 kwietnia. Twoja organizacja opłaca pracowników i współpracowników? Wiesz już, że musisz z tego powodu wdrożyć w NGO pracownicze plany kapitałowe? Sprawdź, co koniecznie musisz mieć już dziś!
Realizowanie przez organizacje pozarządowe obowiązków związanych z pracowniczymi planami kapitałowymi wiąże się w kwietniu z podpisaniem umowy z firmą zarządzającą PPK (obowiązek zawarcia umowy dotyczy nawet takich NGO, w których nikt do PPK nie chce przystąpić). Na podpisanie umowy jest wyznaczony termin – TEN TERMIN WŁAŚNIE MIJA! Kolejny ważny termin wypada w maju, o czym jeszcze będziemy przypominać.
Do 23 kwietnia 2021 roku organizacje pozarządowe muszą podpisać z wybranymi instytucjami umowy o zarządzanie PPK
Kogo dotyczy PPK (kto musi wprowadzać)
Obowiązki związane z PPK dotyczących NGO, które korzystają z pracy pracowników i współpracowników ("osoby zatrudnione"). Organizacje stosują się tu do takich samych zasadach jak wszyscy inni pracodawcy.
Wystarczy, że w NGO jest jedna osoba zatrudniona, żeby organizacja musiała wprowadzić PPK! (wyjątkiem są NGO z działalnością gospodarczą, do których ma zastosowanie definicja mikroprzedsiębiorcy zob. Mikroprzedsiębiorcy bez obowiązków…).
Osoba zatrudniona – definicja z ustawy o PPK
Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (w art. 2 ust. 1) definiuje jako osobę zatrudnioną każdą osobę, która z tytułu zawartej umowy zatrudnienia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, płaconym przez zatrudniającego. Dlatego jako pracowników traktujemy zarówno osoby zatrudnione na umowę o pracę jak i te, które zatrudniamy np. na umowę zlecenie (jeśli od takiej umowy odprowadzane są składki).
Rodzaje umów
W sprawie PPK zawieramy dwa różne rodzaje umów. Są to umowy:
- o zarządzanie PPK – termin na podpisanie umowy mija 23 kwietnia (to właśnie DZIŚ!)
- o prowadzenie PPK – termin na podpisanie umowy mija 10 maja.
(podane terminy dotyczą najmniejszych pracodawców – pracodawcy, którzy mają co najmniej 20 osób zatrudnionych w rozumieniu ustawy o PPK, umowy podpisywali jeszcze w 2020 r.)
Obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK dotyczy nawet takich NGO, w których nikt do PPK nie chce przystąpić.
Wybór firmy
Listę instytucji finansowych oferujących zarządzanie PPK można znaleźć na oficjalnej stronie programu www.mojeppk.pl (lista: https://www.mojeppk.pl/lista-instytucji-finansowych.html).
O procesie wyboru instytucji rozmawialiśmy podczas #ngoplLIVE Jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) w NGO? [film]. Na spotkaniu przekonywaliśmy, że do wyboru firmy powinniśmy się przygotować i zrobić go wspólnie z załogą. Jeśli zastosowaliście się do tych rad, to świetnie! Musicie tylko pamiętać, żeby dziś sfinalizować umowę. Ale jeżeli nie udało się w Waszej organizacji pozarządowej przeprowadzić spokojnego i włączającego procesu wyboru, to ostatniego dnia trudno będzie to nadrobić. Jednak nie może to wstrzymać podpisania umowy. I tak musicie dokonać wyboru, udokumentować jak to zrobiliście i zawrzeć umowę. Zrealizujcie ten obowiązek!
Jak długo trwa zawieranie umowy o zarządzanie PPK
Każda firma będzie miała prawdopodobnie nieco inne procedury, ale generalnie podpisanie odbywa się szybko i online. Możliwy jest kontakt telefoniczny lub kontakt online. Zawarcie umowy będzie się zwykle sprowadzało do wypełnienia formularz na stronie internetowej i wymiany dokumentów za pośrednictwem maila. Potrzebne będą dane osób reprezentujących organizację – akceptujących umowę oraz osoby do kontaktu i obsługi PPK (np. księgowy).
jeszcze raz: Do 23 kwietnia 2021 roku organizacje pozarządowe muszą podpisać z wybranymi instytucjami umowy o zarządzanie PPK!
Krótkie przypomnienie: Podstawy na animacji "PPK – co trzeba wiedzieć?"
Zobacz koniecznie!
informacje zbierane w WĄTKU: PPK Pracownicze Plany Kapitałowe
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23