W kwietniu sporo pisaliśmy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK), ponieważ pod koniec ubiegłego miesiąca wypadał kluczowy termin dla realizacji obowiązków związanych z PPK. Ale te obowiązki z nami zostają, a właśnie dziś mamy drugą ważną datę. Mamy nadzieję, że pamiętacie, ale na wszelki wypadek przypominamy.
Realizowanie przez organizacje pozarządowe obowiązków związanych z pracowniczymi planami kapitałowymi wiązało się w kwietniu z podpisaniem umowy z firmą zarządzającą PPK (obowiązek zawarcia umowy dotyczył nawet takich NGO, w których nikt do PPK nie chciał przystąpić). Część NGO musi zrobić właśnie teraz drugi krok – podpisać kolejną umowę. Jaką?
Dwa rodzaje umów
W sprawie PPK zawieramy dwa różne rodzaje umów.
Pierwszy rodzaj to umowy o zarządzanie PPK – termin na podpisanie umowy minął 23 kwietnia (pisaliśmy o tym w kwietniu).
Obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK dotyczył nawet takich NGO, w których nikt do PPK nie chciał przystąpić.
Drugi rodzaj umów to umowy o prowadzenie PPK – termin na podpisanie tej umowy mija WŁAŚNIE DZIŚ! 10 maja.
(podane terminy dotyczą najmniejszych pracodawców – pracodawcy, którzy mają co najmniej 20 osób zatrudnionych w rozumieniu ustawy o PPK, umowy podpisywali jeszcze w 2020 r.)
Umowa o prowadzenie będzie dotyczyła tych organizacji pozarządowych, w których zatrudnieni zdecydowali się na przystąpienie do programu. Wystarczy, że jeden z naszych pracowników czy współpracowników wyraził taką chęć – wtedy w jego imieniu zawieramy (z tą samą instytucją, z którą wcześniej podpisaliśmy umowę o zarządzanie) umowę o prowadzenie PPK.
Waszej organizacji dotyczą obowiązki związane z PPK (w kwietniu lub wcześniej zawarliście z wybraną instytucją umowę o zarządzanie)? Macie w zespole osobę, która zdecydowała się na przystąpienie do programu? PAMIĘTAJCIE: Do 10 maja MUSICIE zawrzeć umowę o prowadzenie PPK!
Osoba zatrudniona – definicja z ustawy o PPK
Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (w art. 2 ust. 1) definiuje jako osobę zatrudnioną każdą osobę, która z tytułu zawartej umowy zatrudnienia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, płaconym przez zatrudniającego. Dlatego jako pracowników traktujemy zarówno osoby zatrudnione na umowę o pracę jak i te, które zatrudniamy np. na umowę zlecenie (jeśli od takiej umowy odprowadzane są składki).
Bez wpływu na zatrudnionych
Organizacja-pracodawca powinna pamiętać o ważnej zasadzie dotyczącej PPK. Pracodawca powinien być neutralny i nie może wpływać na wybór pracownika. Niedozwolone jest wiec nakłanianie osoby zatrudnionej lub uczestnika PPK do rezygnacji z oszczędzania w programie.
Wybór pracownika/współpracownika organizacji
PPK jest dla osób zatrudnionych wyborem. Mogą do nich przystąpić lub nie. W zależności do jakiej grupy wiekowej należą, zapisywani są do PPK "z automatu" – domyślnie (zatrudnieni w wieku 18-54 lata) lub też muszą zadeklarować swój udział w PPK (zatrudnieni w wieku 55-70 lat).
- Zatrudnieni, którzy ze względu na wiek, zapisani są do PPK domyślnie, jeśli rezygnują z udziału w programie muszą złożyć pracodawcy deklarację rezygnacji. Wzór takiej deklaracji określa rozporządzenie ministra finansów z 12 czerwca 2019 r. w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych. Zobacz wzór: https://www.mojeppk.pl/pliki/repozytorium-plikow/materialy-do-pobrania/pdf/deklaracja_o_rezygnacji_z_dokonywania_wplat_do_ppk.pdf.
Osoby z tej grupy wiekowej, które nie złożyły nam deklaracji rezygnacji, to właśnie te osoby, w imieniu których podpisujemy umowę o prowadzenie PPK. Osoby te nie muszą nam w jakiś specjalny sposób (na piśmie, "oficjalnie") komunikować swojej decyzji. Jeśli nie składają deklaracji rezygnacji, to do PPK trafiają automatycznie. Inaczej jest w przypadku kolejnej grupy.
- Zatrudnieni, którzy ze względu na wiek, nie są domyślnie zapisani do programu, a chcą do niego przystąpić, składają pracodawcy wniosek. Wzór wniosku nie jest określony. Warto, żeby organizacja przygotowała taki wzór, stosując standardowe zasady sporządzania podobnych dokumentów (dokument powinien mieć datę i miejsce sporządzenia, informację do kogo jest adresowany /w tym przypadku nazwę i adres organizacji/, określać czego dotyczy, może mieć w nazwie słowo "wniosek" oraz miejsce na podpis osoby, która będzie go składała).
Art. 15 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych
1. Podmiot zatrudniający nie zawiera umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, która najpóźniej w pierwszym dniu zatrudnienia ukończyła 70. rok życia.
2. Podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, która ukończyła 55. rok życia i nie ukończyła 70. roku życia, wyłącznie na jej wniosek, z zastrzeżeniem ust. 3. Podmiot zatrudniający jest obowiązany do poinformowania osoby zatrudnionej, o której mowa w zdaniu pierwszym, o możliwości złożenia wniosku.
3. Podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, o której mowa w ust. 2, jeżeli w okresie 12 miesięcy poprzedzających pierwszy dzień zatrudnienia, osoba ta była zatrudniona w tym podmiocie zatrudniającym łącznie przez co najmniej 3 miesiące.
Finalizując umowę o prowadzenie PPK należy mieć jeszcze informację o tym, jaki procent wynagrodzenia planują przekazywać zatrudnieni. Mogą to być dobrowolne - obok obowiązkowych - składki zatrudnionych lub obniżona składka obowiązkowa (w przypadku zatrudnionego, którego wynagrodzenie nie przekracza 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę). Decyzje zatrudnionych muszą być potwierdzone ich deklaracjami (udokumentowane).
Organizacja również może dodatkowo zróżnicować wysokość wpłaty (ustalić wpłatę dobrowolną pracodawcy) - tu też będzie potrzebny dokument potwierdzający te decyzję (najczęściej będzie to uchwała odpowiedniego organu NGO).
Więcej o wysokości wpłat (obowiązkowych i dobrowolnych) pisaliśmy w inf. Pracownicze plany kapitałowe – obowiązki organizacji pozarządowych.
Korzystajcie też z informacji zgromadzonych na mojeppk.pl.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23