Mikroprzedsiębiorcy bez obowiązków związanych z PPK. A dlaczego nie NGO-sy?
Przepisy wprowadzające obowiązki związane z pracowniczymi planami kapitałowymi wchodzą w życie stopniowo od początku roku. W 2021 obejmą już wszystkie podmioty, nawet takie, które zatrudniają jedną osobę. Wyjątkiem są mikroprzedsiębiorcy – im ustawodawca dał możliwość uniknięcia obowiązków związanych z PPK. Pytamy: dlaczego podobnej możliwości nie mają organizacje pozarządowe?
Mikroprzedsiębiorcy mają możliwość uniknięcia obowiązków związanych z PPK. Bo są mali i należy im się specjalne traktowanie. Dlatego mikroprzedsiębiorca z – przykładowo – 8 pracownikami nie musi stosować przepisów ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Jednocześnie organizacja pozarządowa, dajmy na to – stowarzyszenie zwykłe, zatrudniające – znów przykładowo – JEDNEGO pracownika nie będzie uprawniona do podobnego zwolnienia.
Czy to celowy i przemyślany zabieg ustawodawcy?
Mikroprzedsiębiorcy nie stosują ustawy
O stopniowym wprowadzaniu PPK pisaliśmy niedawno w informacji: Pracownicze Plany Kapitałowe w NGO. Kto i co musi mieć do 27 października 2020 roku. Ustawa wprowadzająca przepisy o PPK, nakłada na podmioty szereg obowiązków. Dla najmniejszych pracodawców (i osób fizycznych) przewidziano jednak zwolnienia. Zawiera je artykuł 13 ustęp 1 ustawy.
art. 13
Przepisów ustawy nie stosuje się do:
1) mikroprzedsiębiorcy, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 424 i 1086), jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą podmiotowi zatrudniającemu deklarację, o której mowa w art. 23 ust. 2 – przepisy art. 23 ust. 5 i 6 stosuje się odpowiednio;
2) podmiotu zatrudniającego będącego osobą fizyczną, który zatrudnia, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tego podmiotu, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby.
Warunkiem zwolnienia mikroprzedsiębiorcy z obowiązków związanych z PPK jest deklaracja jego pracowników – o rezygnacji z uczestnictwa w PPK.
Czy artykuł 13 dotyczy też organizacji pozarządowych?
Przepis zwalniający z PPK zawiera odesłanie do definicji mikroprzedsiębiorcy z ustawy – Prawo przedsiębiorców. Ta definicja dotyczy tylko podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Może być więc stosowany z pewnością do NGO-sów, które taką działalność prowadzą. Wiemy jednak, że procentowo takich organizacji jest zdecydowanie mniej – ostatnie badania wskazują na 11 proc. Co z pozostałymi blisko 90 procentami polskich organizacji pozarządowych? Przepis ten nie będzie ich dotyczył.
Dla pewności spytaliśmy o to Komisję Nadzoru Finansowego. Odpowiedź KNF jest jednoznaczna (podobną w wymowie odpowiedź dostaliśmy od Ministerstwa Finansów). Mikroprzedsiębiorcą może być tylko podmiot prowadzący działalność gospodarczą.
Wykładnia Departamentu Funduszy Inwestycyjnych i Funduszy Emerytalnych w UKNF
W odpowiedzi na zapytanie otrzymane drogą elektroniczną w dniu 20 października br. dotyczące wyłączenia stosowania ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1342), zwanej dalej: „ustawą o PPK”, wobec organizacji nie prowadzących działalności gospodarczej (w tym organizacji pozarządowych), które spełniają wymogi dla mikroprzedsiębiorców określone w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2020 r., poz. 1086 ze zm.), Departament Funduszy Inwestycyjnych i Funduszy Emerytalnych w UKNF (dalej: "DFF") wyraża następujące stanowisko w sprawie.
(…)
Odnosząc się do wyjątku, o którym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o PPK należy podkreślić, że dotyczy on tylko i wyłącznie podmiotów, które spełniają cechy definicyjne mikroprzedsiębiorcy opisane w art. 7 ust. 1 pkt 1 Prawo przedsiębiorców.
W świetle art. 7 ust. 1 pkt 1 Prawo przedsiębiorców, mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników, oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Z dyspozycji ww. przepisu wynika, że warunkiem koniecznym uznania danego podmiotu za mikroprzedsiębiorcę jest posiadanie przez niego statusu przedsiębiorcy. Przedsiębiorcą jest – o czym stanowi art. 4 ust. 1 Prawo przedsiębiorców – osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.
W związku z powyższym, podmioty, które nie wykonują działalności gospodarczej, nie posiadają statusu przedsiębiorcy, a więc nie mogą być uznane za mikroprzedsiębiorcę, nawet w sytuacji, gdy spełniają one warunki dotyczące zatrudnienia i osiąganego obrotu, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt lit. a) i b) Prawa przedsiębiorców. Tym samym w odniesieniu do organizacji nie prowadzących działalności gospodarczej (w tym organizacji pozarządowych) nie znajdzie zastosowania wyjątek wskazany w art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o PPK co oznacza, że – o ile organizacje te są podmiotem zatrudniającym co najmniej jedną osobę zatrudnioną – powinny utworzyć pracowniczy plan kapitałowy.
Tworząc przepisy, znowu zapominano o organizacjach pozarządowych?
Interpretacja przepisu nie budzi wątpliwości. Skoro ustawa o PPK odwołuje się do definicji mikroprzedsiębiorcy z ustawy – Prawo przedsiębiorców to zwolnienie dotyczy tylko podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.
Do czego doprowadzi taki kształt i taka interpretacja przepisów? Np. do sytuacji, że mała organizacja z 2-3 umowami zatrudnieniowymi (nie muszą to być umowy o pracę – zobacz tu), w pierwszej połowie 2021 r. będzie musiała realizować komplet obowiązków związanych z PPK. Za to mikroprzedsiębiorca z 7 czy 9 pracownikami – albo również organizacja pozarządowa z taką ilością pracowników, ale mająca zarejestrowaną działalność gospodarczą – obowiązków związanych z PPK może uniknąć.
Taki kształt przepisów jest oczywiście nie do przyjęcia. Oznacza nierówne traktowanie podmiotów. Przy tworzeniu nowego prawa po raz kolejny zapomniano o organizacjach pozarządowych. Co więcej: po raz kolejny zapomniano o tych najmniejszych, które – jak często deklarują rządzący – znajdują się pod ich szczególną opieką! Zauważono i wyróżniono mikroprzedsiębiorców (i słusznie), ale zrównano nawet najmniejsze i najsłabsze organizacje nie prowadzące działalności gospodarczej ze znacznie większymi podmiotami, które muszą stosować PPK.
Oczekujemy od Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku publicznego interwencji i zmiany przepisów, które pozwolą korzystać mniejszym organizacjom ze zwolnienia, jakim w tej chwili objęci są mikroprzedsiębiorcy. Jest jeszcze kilka miesięcy na zmianę ustawy!
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl