Mikroprzedsiębiorcy bez obowiązków związanych z PPK. NGO-sy być może też?
Pod koniec października poruszyliśmy problem przepisów o pracowniczych planach kapitałowych, które naszym zdaniem zostały skonstruowane w sposób krzywdzący dla najmniejszych organizacji pozarządowych, jeśli nie mają one zarejestrowanej działalności gospodarczej.
Zauważyliśmy wówczas, że:
Mikroprzedsiębiorcy mają możliwość uniknięcia obowiązków związanych z PPK. Bo są mali i należy im się specjalne traktowanie. Dlatego mikroprzedsiębiorca z – przykładowo – 8 pracownikami nie musi stosować przepisów ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Jednocześnie organizacja pozarządowa, dajmy na to – stowarzyszenie zwykłe, zatrudniające – znów przykładowo – JEDNEGO pracownika nie będzie uprawniona do podobnego zwolnienia.
Czy to celowy i przemyślany zabieg ustawodawcy?
Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego: postulat jest zasadny
Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego. Poniżej odpowiedź p. Michała Rulskiego, zastępcy dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM.
Szanowni Państwo,
W odpowiedzi na wcześniejszą korespondencję dotyczącą podjęcia przez Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego działań zmierzających do zmiany ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1342, dalej: „ustawa o PPK”), uprzejmie informuję, iż Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego zwrócił się do Ministra Finansów z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do objęcia art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o PPK organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057). W ww. piśmie Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego poinformował, iż ze strony organizacji pozarządowych i podmiotów działających na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie kierowane są zasadne postulaty dotyczące zmiany przepisów ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych.
Przepisy ustawy o PPK pozwalają na wyłączenie z wymogów prowadzenia pracowniczych planów kapitałowych przez pracodawców, którzy są mikroprzedsiębiorcami, w rozumieniu przepisów art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r., poz. 1292, z późn. zm.). Organizacja pozarządowa lub inny podmiot nieprowadzący działalności gospodarczej i nie wpisany do rejestru przedsiębiorców, ale spełniający warunki co do wielkości zatrudnienia, rocznego obrotu lub wysokości aktywów, określone w art. art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, nie jest w świetle przepisów ustawy o PPK traktowany na równi z mikroprzedsiębiorcą, a co za tym idzie, nie ma możliwości stosowania przepisu art. 13 ust 1 pkt 1 ustawy o PPK.
Należy zauważyć, iż art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o PPK dotyczy tylko i wyłącznie podmiotów, które spełniają cechy definicyjne mikroprzedsiębiorcy opisane w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. W świetle art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników, oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Ponadto, z dyspozycji ww. przepisu wynika, że warunkiem koniecznym uznania danego podmiotu za mikroprzedsiębiorcę jest posiadanie przez niego statusu przedsiębiorcy. Przedsiębiorcą jest – o czym stanowi art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców – osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.
W związku z powyższym, podmioty, które nie wykonują działalności gospodarczej, nie posiadają statusu przedsiębiorcy, a więc nie mogą być uznane za mikroprzedsiębiorcę, nawet w sytuacji, gdy spełniają one warunki dotyczące zatrudnienia i osiąganego obrotu, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt lit. a) i b) ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Tym samym w odniesieniu do organizacji nieprowadzących działalności gospodarczej (w tym organizacji pozarządowych) nie znajdzie zastosowania wyjątek wskazany w art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o PPK co oznacza, że – o ile organizacje te są podmiotem zatrudniającym co najmniej jedną osobę zatrudnioną – powinny utworzyć pracowniczy plan kapitałowy.
Mając powyższe na uwadze, Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, uznając za zasadny ww. postulat i propozycję zmiany ustawy o PPK, zwrócił się do Ministra Finansów z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do objęcia art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o PPK organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Organem właściwym w sprawach ustawy o PPK jest Minister Finansów i w jego kompetencji pozostaje przeprowadzenie nowelizacji przepisów tej ustawy.
Źródło: DSO KPRM