Przypominamy: Pracownicze plany kapitałowe (PPK) – już niedługo obowiązki obejmą najmniejsze organizacje
Na wiosnę na poważnie zaczniemy stosować przepisy o pracowniczych planach kapitałowych. Dla większości organizacji pozarządowych będą to zupełnie nowe obowiązki. Dlatego już teraz zbieramy informacje, z którymi powinny zapoznać się nawet najmniejsze NGO-sy, jeśli zatrudniają pracowników lub współpracowników. Przygotujcie się dobrze do wdrożenia PPK!
Przepisy wprowadzające Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) dotyczą pracodawców. Dotyczą więc również (podobnie jak wszystkie inne przepisy pracownicze) organizacji pozarządowych. W październiku i listopadzie 2020 r. zaczęły je stosować NGO-sy zatrudniające 20 i więcej osób, a od nowego roku (w praktyce od przełomu kwietnia i maja) będą dotyczyć wszystkich organizacji-pracodawców.
Tak jak w przypadku innych obowiązków wynikających z zatrudnienia prywatnych osób, organizacje pozarządowe podlegają obowiązkom prowadzenia PKK – tak samo jak inni zatrudniający.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program długoterminowego oszczędzania środków pochodzących z trzech źródeł – od pracownika, od pracodawcy i z budżetu państwa. Program jest dobrowolny dla pracowników, ale obowiązkowy dla pracodawców.
Szczegółowe informacje o obowiązkach związanych z PPK w NGO
przeczytaj koniecznie: Pracownicze plany kapitałowe – obowiązki organizacji pozarządowych
PPK w 5 krokach
Co trzeba wiedzieć o Pracowniczych Planach Kapitałowych? Jakie obowiązki ma organizacja pozarządowa jako pracodawca i jak je prawidłowo wypełnić?
Działania, które musi przeprowadzić organizacja, można podzielić na 5 kroków.
W pierwszej kolejności trzeba ustalić czy dotyczą nas przepisy o PPK i czy przypadkiem nie byliśmy zobowiązani do ich wdrożenia już wcześniej. Czyli ustalamy czy mamy pracowników i ilu, posługując się definicją „osoby zatrudnionej” (która obejmuje nie tylko osoby z umową o pracę, ale także osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, jeśli z tego tytułu podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu).
W kroku drugim ustalamy w organizacji regulamin wpłat (zarówno pracownik jak i pracodawca mogą w nim zadeklarować dodatkowe dobrowolne wpłaty na PPK).
W kroku trzecim i czwartym podpisujemy umowy – najpierw z instytucją, która będzie zarządzała PPK naszych pracowników (jej wybór jest bardzo ważny i musi być dokonany w konsultacjach z załogą), a następnie o prowadzenie PPK (po ustaleniu, którzy nasi pracownicy przystępują do programu).
UWAGA NA TERMINY
Te dwa kroki (podpisywanie umów) decydują w praktyce o ostatecznym terminie realizacji obowiązków dla najmniejszych NGO-sów - umowę o zarządzanie będziemy musieli podpisać do 23 kwietnia, a o prowadzenie do 10 maja 2021 r.
Umowy inicjują realizację obowiązków związanych z PPK. Po nich przychodzi krok piąty, czyli bieżące prowadzenie przez NGO programów (np. dołączanie/odłączanie kolejnych pracowników).
Szczegółowe informacje o obowiązkach związanych z PPK w NGO (5 kroków)
przeczytaj koniecznie: Pracownicze plany kapitałowe – obowiązki organizacji pozarządowych
Czy NGO-sy będą traktowane podobnie jak mikroprzedsiębiorcy?
Przepisy o pracowniczych planach kapitałowych zostały skonstruowane w sposób krzywdzący dla najmniejszych organizacji pozarządowych, jeśli nie mają one zarejestrowanej działalności gospodarczej. W przepisach przewidziano, że mikroprzedsiębiorcy będą mieli możliwość uniknięcia obowiązków związanych z PPK. Mikroprzedsiębiorca z – przykładowo – 8 pracownikami nie będzie musiał stosować przepisów ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (jeśli jego pracownicy zadeklarują, że nie chcą do nich przystępować). Jednocześnie organizacja pozarządowa, dajmy na to – stowarzyszenie zwykłe, zatrudniające – znów przykładowo – JEDNEGO pracownika nie będzie uprawniona do podobnego zwolnienia.
Z deklaracją zmiany tak skonstruowanych przepisów wystąpił Piotr Gliński.
"Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, uznając za zasadny ww. postulat i propozycję zmiany ustawy o PPK, zwrócił się do Ministra Finansów z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do objęcia art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o PPK organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie."
(fragment odpowiedzi wysłanej przez Departament Społeczeństwa Obywatelskiego do redakcji portalu, w reakcji na nasz artykuł, który zwracał uwagę na krzywdzące przepisy)
zobacz:
- artykuł redakcyjny, w którym zwracamy uwagę na nierówne traktowanie NGO-sów: Mikroprzedsiębiorcy bez obowiązków związanych z PPK. A dlaczego nie NGO-sy?
- zapowiedź działań Przewodniczącego KPP: Mikroprzedsiębiorcy bez obowiązków związanych z PPK. NGO-sy być może też?
Korzystna dla organizacji zmiana (jeśli nastąpi) zostanie oczywiście przez nas opisana. Jak do tej pory nie mamy na jej temat bardziej konkretnych informacji.
Koszty PPK
Dla organizacji wdrażających PPK, nowe obowiązki będą w pierwszej kolejności oznaczać konkretne koszty, które należy przewidzieć w budżetach NGO (w tym w składanych do sponsorów projektach).
Wysokość wpłat podstawowych (obowiązkowych) kształtuje się następująco:
- Obowiązkowa wpłata pracownika – 2% jego wynagrodzenia
- Obowiązkowa wpłata pracodawcy – 1,5% wynagrodzenia pracownika
Obserwuj wątek „PPK Pracownicze Plany Kapitałowe”
Informacji o pracowniczych planach kapitałowych, różnych aspektach stosowania przepisów i kalendarzu wprowadzania obowiązków gromadzimy w wątku „PPK Pracownicze Plany Kapitałowe”. Warto śledzić!
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23