W ostatnich tygodniach dużo miejsca poświęciliśmy przypominaniu o podstawowych obowiązkach organizacji pozarządowych w styczniu. Dziś – ostatniego dnia roboczego tego miesiąca – zbieramy w jednym miejscy wszystkie informacje, które poświęciliśmy tym obowiązkom.
Jeszcze raz zbieramy najważniejsze informacje o styczniowych obowiązkach, żebyście nie przegapili rzeczy, które koniecznie trzeba zrobić w pierwszym miesiącu roku. Najważniejsze dla NGO w styczniu to:
- Sprawozdania – przede wszystkim z realizacji zadań publicznych
- Roczne deklaracje PIT – dla NGO-sów, które zatrudniają pracowników lub współpracowników
- Podjęcie decyzji o rodzaju prowadzonej księgowości
- Uaktualnienie planu kont księgowych
- Rozliczenie i zapłata podatku od nieruchomości
- Przygotowanie się do realizacji zupełnie nowych obowiązków (które zwykle pojawiają się właśnie na początku roku)
Rozlicz zadania publiczne
Styczeń jest miesiącem składania sprawozdań z realizowanych zadań publicznych. Obowiązek dotyczy tych organizacji pozarządowych, które realizowały projekty ze środków publicznych (np. samorządowych) do końca grudnia 2020 r. Ale nie tylko. Sprawdzajcie w umowach (tych z administracją, ale również w innych umowach na realizację zadań/dotacyjnych), kiedy składacie sprawozdania.
Wysyłamy PIT-y pracownicze
Masz pracowników? Współpracowników (np. osoby, z którymi podpisujesz umowy-zlecenia)? Ważnym styczniowym obowiązkiem jest złożenie deklaracji podatkowych – PIT-ów pracowniczych za rok ubiegły. To operacja elektroniczna wymagająca określonych zasobów (płatnych podpisów lub pomocnego biura księgowego).
Chcesz w 2021 r. prowadzić UEPIK?
Jeśli tak, to zostało niewiele czasu na zgłoszenie swojej decyzji do urzędu skarbowego (bez tego nie można prowadzić uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów). Pamiętaj, że decyzja o prowadzeniu uproszczonej ewidencji – ewidencji podatkowej musi być przemyślana. UEPIK może być dobrym wyborem dla małych organizacji, ale może też "blokować" część działań (np. ubieganie się o większe dotacje).
Przeczytaj koniecznie: Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów. Decyzję trzeba zgłosić do końca stycznia.
Uaktualnienie kont księgowych
Ten obowiązek dotyczy niemal każdej organizacji – wyjątek będą stanowiły te, w których dzieje się (zmienia) naprawdę bardzo niewiele. Ale z ostrożności warto, żeby konta sprawdziła każda NGO.
Przeczytaj:
- 4 najważniejsze obowiązki… (akapit: OBOWIĄZEK 4: Uaktualnienie planu kont księgowych)
- Co to jest zakładowy plan kont? Z czego się składa?
Rozliczamy i płacimy podatek od nieruchomości
Co jeszcze
Poza standardowymi styczniowymi obowiązkami, na początku roku pojawiają się też często nowe rzeczy. Warto zwrócić na nie uwagę, nawet jeśli z częścią z nich przyjdzie nam się zmierzyć dopiero za jakiś czas. Przygotujcie się!
Pamiętaj o obowiązku zgłaszania umów o dzieło. Przeczytaj: Obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS.
Pracownicze plany kapitałowe (PPK) – kluczowe terminy wypadają w drugim kwartale 2021 r., ale już dziś warto się zainteresować i dobrze przygotować do realizacji nowych obowiązków. Przeczytaj: Pracownicze plany kapitałowe – już niedługo obowiązki obejmą najmniejsze organizacje.
Zapłać więcej zleceniobiorcom. Przeczytaj: Od 1 stycznia rośnie minimalna stawka godzinowa w umowach-zleceniach.
Sprawozdania finansowe organizacji – to standardowy obowiązek, jednak w 2021 r. znów będziemy go realizować w nieco inny sposób. Przeczytaj: Podpisy pod sprawozdaniem finansowym. Projekt nowelizacji.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23