Pracownicze plany kapitałowe (PPK). Kwiecień to ostatni miesiąc, żeby podjąć ważne decyzje
Pod koniec kwietnia wypada ważny termin związany z realizacją obowiązków dotyczących Pracowniczych Planów Kapitałowych. Obowiązki te dotyczą również NGO-sów. Zbieramy informacje i przypominamy, co trzeba koniecznie zrobić w kwietniu.
W kwietniu i w maju wiele organizacji będzie zmuszonych zacząć stosować przepisy o pracowniczych planach kapitałowych. Dla większości organizacji pozarządowych będą to zupełnie nowe obowiązki. Na początku kluczowego dla PPK miesiąca zbieramy informacje, z którymi powinny zapoznać się nawet najmniejsze NGO-sy, jeśli zatrudniają pracowników lub współpracowników.
Tak jak w przypadku innych obowiązków wynikających z zatrudnienia prywatnych osób, organizacje pozarządowe podlegają obowiązkom prowadzenia PKK – tak samo jak inni zatrudniający.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program długoterminowego oszczędzania środków pochodzących z trzech źródeł – od pracownika, od pracodawcy i z budżetu państwa. Program jest dobrowolny dla pracowników, ale obowiązkowy dla pracodawców.
Szczegółowe informacje o obowiązkach związanych z PPK w NGO
przeczytaj koniecznie: Pracownicze plany kapitałowe – obowiązki organizacji pozarządowych
PPK w 5 krokach
Co trzeba wiedzieć o Pracowniczych Planach Kapitałowych? Jakie obowiązki ma organizacja pozarządowa jako pracodawca i jak je prawidłowo wypełnić?
Działania, które musi przeprowadzić organizacja, można podzielić na 5 kroków.
W pierwszej kolejności trzeba ustalić, czy dotyczą nas przepisy o PPK i czy przypadkiem nie byliśmy zobowiązani do ich wdrożenia już wcześniej. Czyli ustalamy, czy mamy pracowników i ilu, posługując się definicją „osoby zatrudnionej” (która obejmuje nie tylko osoby z umową o pracę, ale także osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, jeśli z tego tytułu podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu).
W kroku drugim ustalamy w organizacji regulamin wpłat (zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą w nim zadeklarować dodatkowe dobrowolne wpłaty na PPK).
W kroku trzecim i czwartym podpisujemy umowy – najpierw z instytucją, która będzie zarządzała PPK naszych pracowników (jej wybór jest bardzo ważny i musi być dokonany w konsultacjach z załogą), a następnie o prowadzenie PPK (po ustaleniu, którzy nasi pracownicy przystępują do programu).
UWAGA NA TERMINY
Te dwa kroki (podpisywanie umów) decydują w praktyce o ostatecznym terminie realizacji obowiązków dla najmniejszych NGO-sów – umowę o zarządzanie będziemy musieli podpisać do 23 kwietnia, a o prowadzenie do 10 maja 2021 r.
Umowy inicjują realizację obowiązków związanych z PPK. Po nich przychodzi krok piąty, czyli bieżące prowadzenie przez NGO programów (np. dołączanie/odłączanie kolejnych pracowników).
Szczegółowe informacje o obowiązkach związanych z PPK w NGO (5 kroków)
przeczytaj koniecznie: Pracownicze plany kapitałowe – obowiązki organizacji pozarządowych
Zobacz nagranie z #ngoplLIVE Jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) w NGO? [film]
PPK – co trzeba wiedzieć? Podstawy na animacji
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23