Pracownicze Plany Kapitałowe w NGO. Kto i co musi mieć do 27 października 2020 roku
Przepisy wprowadzające Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) dotyczą pracodawców. Dotyczą więc również (podobnie jak wszystkie inne przepisy pracownicze) organizacji pozarządowych. Na dniach zaczną je stosować NGO-sy zatrudniające 20 i więcej osób, a od nowego roku będą dotyczyć wszystkich organizacji-pracodawców.
Tak jak w przypadku innych obowiązków wynikających z zatrudnienia prywatnych osób, organizacje pozarządowe podlegają obowiązkom prowadzenia PKK - tak samo jak inni zatrudniający.
Obecnie (na przełomie października i listopada 2020 r.) obowiązki związane z prowadzeniem PKK (pracowniczych planów kapitałowych) muszą zacząć realizować zatrudniający 20 i więcej osób.
Pracodawcy zatrudniający od 20 do 249 osób. Uwaga na 27 października!
Wcześniej przepisy o PPK musiały wprowadzić podmioty, które zatrudniały 250 i więcej osób. Teraz obowiązki związane z planami kapitałowymi zaczynają dotyczyć grupy, która zatrudnia co najmniej 20 osób (czyli pracodawcy zatrudniający od 20 do 249 osób).
Obowiązek wprowadzenia PPK wiąże się z:
- obowiązkiem podpisania z odpowiednią instytucją umowy o zarządzanie PPK − najpóźniej do 27 października 2020 r. oraz
- umowy o prowadzenie PPK − najpóźniej do 10 listopada 2020 r.
Najpóźniej do 27 października 2020 r. organizacja zatrudniająca 20 i więcej osób ma obowiązek podpisania z odpowiednią instytucją umowy o zarządzanie PPK.
Lista instytucji, z którymi można podpisywać umowy znajdziecie pod adresami:
https://www.knf.gov.pl/podmioty/Podmioty_rynku_emerytalnego/Instytucje_umieszczone_w_Ewidencji_PPK
Jakie osoby są objęte PKK i są wliczane do limitu 20 osób zatrudnionych
Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (w art. 2 ust. 1) definiuje jako osobę zatrudnioną każdą osobę, która z tytułu zawartej umowy zatrudnienia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, płaconym przez zatrudniającego.
Do określenia powyższego limitu liczy się więc każdą osobę, która 31 grudnia 2019 roku była zgłoszona przez organizację, jako objęta obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym (emerytalnym i rentowym). Uwzględnia się tu nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę, ale także osoby, z którymi mamy podpisane inne umowy, powodujące obowiązek rozliczenia składek ubezpieczenia społecznego do ZUS - będą to więc także m.in umowy zlecenia czy zatrudnienia spółdzielczego.
Za osobę zatrudnioną (dla ustalenia obowiązków związanych z PPK) nie są uznawane osoby nieobjęte obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, to jest:
- objęte tylko samym ubezpieczeniem zdrowotnym (np. umowa zlecenie z osobą zatrudnioną u innego pracodawcy w pełnym wymiarze godzin) lub
- nieobjęte żadnym ubezpieczeniem rozliczanym w ZUS (np. umowa zlecenie z osobą uczącą się, umowa o dzieło).
Co nas czeka po 1 stycznia 2021 roku? PPK dla każdego pracodawcy
W kolejnym etapie wprowadzania obowiązków prowadzenia PPK ilość zatrudnionych osób nie będzie miała znaczenia.
Od 1 stycznia 2021 r. zatrudnienie każdej - nawet tylko jednej - osoby, od której organizacja pozarządowa będzie rozliczała składki ubezpieczenia społecznego (emerytalnego i rentowego) w ZUS, będzie powodowało konieczność realizacji przez zatrudniającą organizację obowiązków związanych z PPK.
Jeśli będzie 1 stycznia 2020 r. organizacja pozarządowa będzie miała trwające umowy z osobami zatrudnionymi (umowy z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym), to - jeśli nie zrobiła tego wcześniej - będzie musiała
- podpisać z odpowiednią instytucją umowę o zarządzanie PPK − najpóźniej do 23 kwietnia 2021 r. oraz
- umowę o prowadzenie PPK − najpóźniej do 10 maja 2021 r.
Szczegółowych informacji na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych warto szukać w serwisie mojeppk. Znajdują się tam m.in. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, lista instytucji oraz daty wprowadzenia przepisów dla różnej wielkości podmiotów.
Inny kształt obowiązków związanych z PPK może dotyczyć mikroprzedsiębiorców. Niestety ustawa odnosi się do definicji zawartej w Prawie przedsiębiorców - nie dotyczy ona NGO-sów, które nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej. Tak skonstruowane przepisy są krzywdzące dla najmniejszych organizacji pozarządowych. Próbujemy ustalić czy możliwa jest interpretacja przepisów korzystna dla tej grupy. Więcej szczegółów podamy wkrótce.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23