Przepisy uchwalone na wiosnę z powodu pandemii miały pozwolić nam lepiej odnaleźć się w sytuacji – być "Tarczą". Jednak w regulacjach covidowych nie wszystko okazało się "Tarczą" – dokonywano też zmian prawa, które z samą pandemią nie miały wiele wspólnego. Przykładem może być nowelizacja wprowadzająca nowy obowiązek względem ZUS. Zobacz, kiedy trzeba się będzie do niego stosować.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych gromadzi ogromną ilość danych. Te dane dostarczane mu są m.in. przez obywateli, podmioty gospodarcze, a także liczne NGO-sy – oczywiście nie dobrowolnie – to po prostu nasze obowiązki, za niedopełnienie których grożą negatywne konsekwencje. Od 1 stycznia 2021 do licznych obowiązków względem ZUS dodany zostanie kolejny. Zostaniemy zmuszeni do zgłaszania do zakładu umów o dzieło.
Obowiązek ten nie ominie oczywiście organizacji pozarządowych, które będą zawierać umowy o dzieło (np. z autorami publikacji).
Teraz zgłaszamy umowy oskładkowane – od 1 stycznia 2021 roku również nieoskładkowane
Umowy o dzieło z osobami, z którymi organizacja nie ma zawartej umowy o pracę, są zwolnione z płatności do ZUS i nie są zgłaszane od ZUS. Takie umowy o dzieło są obciążone jedynie podatkiem dochodowym osób fizycznych płaconym w ciągu roku do Urzędu Skarbowego, a rozliczenie ich sprowadza się do wypełnienia odpowiednich PIT po zakończeniu roku.
Począwszy od 1 stycznia 2021 roku, każda umowa o dzieło, zawarta z osobą, z którą organizacja nie ma umowy o pracę, będzie musiała zostać zgłoszona do ZUS. Zgłoszenie będzie musiało zostać dokonane w terminie 7 dni od dnia zawarcia tej umowy.
ustęp 17 w artykule 36 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (obowiązuje od 1 stycznia 2021 r.):
Płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło informuje Zakład o zawarciu każdej umowy o dzieło, jeżeli umowa taka zawarta zostanie z osobą, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, w terminie 7 dni od dnia zawarcia tej umowy.
Jak będzie wyglądać zgłaszanie umów o dzieło do ZUS?
Nie znamy jeszcze rozporządzeń wykonawczych i procedury, według której będzie odbywało się zgłaszanie umów o dzieło do ZUS. Nie wiemy, czy będzie to oddzielny system tylko do spełnienia tego obowiązku, czy też będzie to dodatkowa funkcjonalność programów ZUS, służących obecnie do zgłoszeń osób, z którymi zawierane są umowy objęte składkami.
Jak przygotować się do nowych obowiązków?
Trzeba liczyć się z tym, że organizacja pozarządowa, która zawiera same umowy o dzieło zwolnione z ZUS będzie musiała, przed rozpoczęciem zgłaszania osób – przed rozpoczęciem "informowania o zawartych umowach" – sama zarejestrować się w ZUS jako podmiot zawierający takie umowy.
Jeśli organizacja będzie chciała powyższy obowiązek realizować elektronicznie, to będzie to związane z odpowiednim upoważnieniem osoby, która będzie to robić w imieniu organizacji.
Kiedy dowiemy się więcej szczegółow?
Jak w szczegółach będzie wyglądała realizacja nowego obowiązku? Jak wynika z tego, co napisano powyżej, tego na razie nie wiemy. Będziemy jednak śledzić rozwój wypadków i informować na łamach portalu o przyjętych rozwiązaniach.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23