Petycja OFOP w sprawie zmiany ustawy o PPK. Sejm radzi się Przewodniczącego KPP
Jesienią ubiegłego roku Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych złożyła do Sejmu petycję dotyczącą podjęcia działań na rzecz szybkiej zmiany ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, która zniesie niepotrzebne wymogi formalne dla małych organizacji pozarządowych nieprowadzących działalności gospodarczej i umożliwi im korzystanie z uprawnień jakie przy stosowaniu ustawy mają mikroprzedsiębiorcy. Omawiamy, co dzieję się z petycją.
Petycja OFOP to próba poradzenia sobie z problemem, który sygnalizowany był co najmniej od jesieni 2020 roku, kiedy to stopniowo zaczynały wchodzić w życie przepisy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Jak to już bywało w przypadku podobnych regulacji, nowe przepisy przygotowano z pominięciem specyfiki trzeciego sektora. Organizacje pozarządowe nie uzyskały możliwości ulgowego traktowania, chociaż taką możliwość uzyskali mikroprzedsiębiorcy. Prawdopodobnie nie było to działanie celowe, a zwyczajnie "przeoczenie" takich podmiotów jak organizacje. Niestety przepisy weszły w życie, a ich korekta - jak wskazuje opisana wyżej historia petycji OFOP - wcale nie jest prosta.
Przypomnienie
Pracownicze plany kapitałowe (PPK) to program długoterminowego oszczędzania środków pochodzących z trzech źródeł – od pracownika, od pracodawcy i z budżetu państwa. Program jest dobrowolny dla pracowników, ale obowiązkowy dla pracodawców, w tym także dla organizacji pozarządowych. Przepisy wchodziły w życie etapami, a większość NGO-sów zaczęła je stosować na przełomie kwietnia i maja 2021 r.
Petycja OFOP trafia do Sejmu
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych złożyła do Sejmu petycję w sprawie nowelizacji ustawy o PPK. Pisaliśmy wtedy o petycji i tłumaczyliśmy na czym ma polegać proponowana w niej zmiana - zobacz: Pracownicze plany kapitałowe. Zwolnienie z obowiązków dla małych NGO, jak dla mikroprzedsiębiorców.
Patycja ma na stronach sejmowych przypisaną datę 29 listopada 2021 r. (zobacz treść petycji na stronie sejm.gov.pl >>> ). Kolejna data, która pojawia się przy petycji to 13 stycznia, kiedy to skierowano ją do sejmowej Komisji do Spraw Petycji. Następnie 1 marca 2022 r. odnotowano przedłużenie terminu (standardowy termin na rozpatrzenie petycji to 3 miesiące).
W międzyczasie petycja trafiła do Biura Analiz Sejmowych.
Opinia Biura Analiz Sejmowych
Petycja OFOP została oceniona przez Biuro Analiz Sejmowych. Opinia z 22 lutego 2022 r. podpisana jest przez Krzysztofa Wołowicza, specjalistę ds. finansów publicznych. Opinia nie jest przychylna petycji. Nie odnosi się jednak do wykazywanych w petycji nierówności w traktowaniu organizacji społecznych, które nie są przedsiębiorcami (w zestawieniu z tymi, które działalność gospodarczą prowadzą i w szerszym kontekście również z mikroprzedsiębiorcami). W opinii znalazły się za to dane statystyczne odnoszące się do poziomu zatrudnienia w III sektorze, które mają ilustrować tezę, że postulowane przez OFOP zwolnienie (na wzór tego, które mają mikroprzedsiębiorcy) w przypadku NGO-sów pozbawi zatrudnianych przez nie pracowników należnych im uprawnień.
Zmiana ustawy podważa jednolitość dotychczas obowiązujących przepisów, rozszerza katalog włączeń i w efekcie pozbawia, wcale nie tak małą, część pracowników możliwości przystąpienia do PPK.
(fragment opinii BAS, zobacz całą opinię >>>)
Komisja prosi o opinię Ministra Glińskiego
Po uzyskaniu opinii BAS, Komisja postanowiła poprosić o opinię Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego, Piotra Glińskiego. Pismo zostało wysłane do Przewodniczącego 20 kwietnia 2022 r. Kopię tego pisma otrzymała równie Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (26 kwietnia).
Komisja, po zapoznaniu się z opinią Biura Analiz Sejmowych i po omówieniu petycji, postanowiła wystąpić do Wiceprezesa Rady Ministrów - Przewodniczącego Komitatu do spraw Pożytku Publicznego o przedstawienie stanowiska wobec postulatu podniesionego w petycji.
(fragment pisma z 20 kwietnia 2022)
Petycja OFOP w sprawie PPK na stronach sejmowych
Termin rozpatrzenia petycji
Ostatecznie petycja OFOP powinna zostać rozpatrzona pod koniec maja 2022 r. Wtedy mija drugi termin, który przewidują przepisy ustawy o petycjach.
O obowiązkach organizacji pozarządowych związanych ze stosowaniem ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych pisaliśmy ostatnio w artykule: Pracownicze Plany Kapitałowe. Przypominamy o obowiązkach organizacji pozarządowych.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23