Poznaj program współpracy. Formy współpracy pozafinansowej Miasta z organizacjami pozarządowymi
Trzeci rozdział rocznego Programu współpracy dotyczy współpracy pozafinansowej. Można się z niego dowiedzieć, jakie są możliwości współpracy z Miastem poza realizacją zadań publicznych.
Miasto na etapie tworzenia projektów aktów prawa miejscowego dotyczących organizacji pozarządowych oraz innych spraw ważnych dla mieszkańców, zasięga opinii ciał dialogu, w zależności od zasięgu i rangi danego aktu.
Przystępując do tworzenia strategii, programów społecznych, założeń do planów dotyczących zadań konkursowych oraz innych aktów wpływających na współpracę organizacji pozarządowych z Miastem, Miasto zaprasza do współpracy, w zależności od zasięgu i rangi danego dokumentu, przedstawicieli ciał dialogu. W razie potrzeby mogą być tworzone wspólne zespoły.
Organizacje pozarządowe zapraszane są do udziału w pracach wspólnych zespołów, których zadaniem jest tworzenie lub opiniowanie rozwiązań służących zaspokajaniu potrzeb mieszkańców.
Miasto w zakresie realizacji zadań własnych może zawierać porozumienia o pozafinansowej współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Miasto może inicjować, tworzyć i uczestniczyć w partnerstwach, w których biorą udział organizacje pozarządowe w celu wspólnego działania na rzecz społeczności lokalnej.
Miasto może zawierać za pośrednictwem organizacji pozarządowych umowy z mieszkańcami o wykonanie inicjatywy lokalnej.
Miasto może wspomagać technicznie, szkoleniowo i informacyjnie organizacje pozarządowe realizujące na jego terenie swoje zadania statutowe oraz użyczając sale znajdujące się w jego zasobach. Miasto może wspomagać organizacje pozarządowe w wyżej wymieniony sposób samodzielnie lub za pośrednictwem SCWO.
Więcej o Stołecznym Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO) >
Miasto może wspierać rozwój wolontariatu w organizacjach pozarządowych poprzez realizację projektu „Ochotnicy warszawscy”, który ma na celu wprowadzanie systemowych rozwiązań i działań rozwijających wolontariat w Mieście. Miasto zaprasza organizacje pozarządowe do aktywnej współpracy przy realizacji i formułowaniu szczegółowych założeń działań podejmowanych w ramach projektu.
WIĘCEJ o wolontariacie w Warszawie >
CZYTAJ także: Wolontariat daje wiele możliwości pozafinansowej współpracy >
Prezydent może przyznać organizacjom pozarządowym lub ich przedstawicielom wyróżnienia za wybitne osiągnięcia dla Miasta i jego mieszkańców, w szczególności w ramach konkursu na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową S3KTOR.
Wyróżnienia mogą być również przyznane w formie finansowej albo nagrody rzeczowej.
Prezydent lub w przypadku dzielnicowych przedsięwzięć burmistrz może objąć honorowym patronatem działania lub programy prowadzone przez organizacje pozarządowe, pod warunkiem że nie są one zlecane przez Miasto.
Miasto w celu ułatwienia organizacjom pozarządowym nawiązywania kontaktów oraz wzmocnienia współpracy może zapraszać przedstawicieli organizacji pozarządowych do udziału w organizowanych przez siebie spotkaniach, wyjazdach, konferencjach lub seminariach związanych ze współpracą samorządu z organizacjami pozarządowymi.
Organizacje pozarządowe mogą za pośrednictwem właściwego biura lub wydziału dla dzielnicy nawiązywać kontakty z przedstawicielami organizacji pozarządowych i instytucji z miast, z którymi Miasto ma zawarte porozumienia o współpracy.
Miasto w wydawanych przez siebie materiałach informacyjno-promocyjnych, zamieszcza w miarę możliwości informacje o organizacjach pozarządowych.
Miasto może przekazywać organizacjom pozarządowym materiały promocyjne dotyczące regionalnych, krajowych i międzynarodowych konferencji, realizacji projektów poza granicami Miasta i kraju.
Organizacje pozarządowe realizujące zadania publiczne na podstawie zawartych umów zobowiązane są do informowania o fakcie finansowania lub współfinansowania realizacji zadania przez Miasto. Zakres, zasady oraz sposób informowania szczegółowo określają postanowienia umowy między Miastem a organizacją pozarządową.
Miasto prowadzi wyodrębnioną stronę internetową w ramach strony Urzędu m.st. Warszawy, poświęconą tematyce organizacji pozarządowych, na której znajdują się informacje dotyczące współpracy.
Konsultacje projektu warszawskiego Programu współpracy na 2025 rok
Do 31 lipca 2024 roku trwają konsultacje projektu warszawskiego Programu współpracy na 2025 rok.
Od kilku lat Program współpracy Urzędy m.st Warszawy i organizacji pozarządowych ma ustaloną formę i treść. Proponowane zmiany dotyczą terminów ogłaszania konkursów (jest to związane z dostosowaniem do kalendarza rocznego) oraz zadań, które będą realizowane priorytetowo w kolejnym roku. Propozycje te są zazwyczaj zaczerpnięte z zapisów wieloletniego Programu Rozwoju Współpracy. W tym roku te propozycje to:
1) wzmocnienie komisji dialogu społecznego;
2) wypracowanie wytycznych dotyczących podzlecania w realizacji zadań publicznych,
3) kontynuowanie i rozwój prowadzonej polityki lokalowej, w tym m.in. edukacja i wymiana dobrych praktyk między dzielnicami.
Niezależnie od tego, organizacje mogą zgłaszać inne propozycje zmian w projektowanym Programie.
Treść projektu uchwały oraz formularz do zgłaszania uwag znajdują się poniżej oraz na stronie https://um.warszawa.pl/waw/ngo/-/konsultacje-projektu-programu-wspolpracy-na-2025-rok
Więcej informacji: Konsultacje projektu programu współpracy na 2025 rok
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23