Poznaj program współpracy. Sposób tworzenia programu, przebieg konsultacji i ocena realizacji
Dwa ostatnie rozdziały rocznego programu współpracy Urzędu m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych poświęcone są sposobowi jego tworzenia oraz ocenie realizacji.
Sposób tworzenia programu oraz przebieg konsultacji
Projekt programu współpracy na 2024 rok powstał na bazie programu współpracy na 2023 rok.
Za przygotowanie projektu programu, o którym mowa w ust. 1, odpowiedzialny był Pełnomocnik.
Projekt programu został skonsultowany z organizacjami pozarządowymi oraz KDS-ami, w sposób określony w uchwale nr L/1440/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 21 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z Warszawską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
Sprawozdanie z przeprowadzonych konsultacji, o których mowa w ust. 3, zamieszczone jest na stronie Miasta.
Ocena realizacji programu
Bieżącym monitoringiem realizacji programu zajmuje się Pełnomocnik we współpracy z WRDPP oraz kierujący właściwymi merytorycznie komórkami organizacyjnymi Urzędu m.st. Warszawy.
Monitoring dotyczy realizacji opisanych celów, zasad i trybów współpracy.
Uzyskiwane w czasie obowiązywania programu informacje, uwagi, wnioski i propozycje dotyczące realizowanych projektów będą wykorzystywane do usprawnienia bieżącej współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi.
Pełnomocnik przedstawia WRDPP projekt sprawozdania z realizacji programu do 30 kwietnia 2025 roku [ta data oraz poniższe dotyczą Programu obowiązującego w 2024 r. - przyp. red. warszawa.ngo.pl].
Pełnomocnik składa Prezydentowi sprawozdanie z realizacji programu do 10 maja 2025 roku.
Prezydent składa Radzie m.st. Warszawy sprawozdanie z realizacji programu w terminie do 31 maja 2025 roku.
Sprawozdanie z realizacji programu umieszczane jest do 31 maja 2025 roku na stronie Miasta oraz w Biuletynie Informacji Publicznej m.st. Warszawy i staje się podstawą do prac nad kolejnym programem współpracy.
Konsultacje projektu warszawskiego Programu współpracy na 2025 rok
Do 31 lipca 2024 roku trwają konsultacje projektu warszawskiego Programu współpracy na 2025 rok.
Od kilku lat Program współpracy Urzędy m.st Warszawy i organizacji pozarządowych ma ustaloną formę i treść. Proponowane zmiany dotyczą terminów ogłaszania konkursów (jest to związane z dostosowaniem do kalendarza rocznego) oraz zadań, które będą realizowane priorytetowo w kolejnym roku. Propozycje te są zazwyczaj zaczerpnięte z zapisów wieloletniego Programu Rozwoju Współpracy. W tym roku te propozycje to:
1) wzmocnienie komisji dialogu społecznego;
2) wypracowanie wytycznych dotyczących podzlecania w realizacji zadań publicznych,
3) kontynuowanie i rozwój prowadzonej polityki lokalowej, w tym m.in. edukacja i wymiana dobrych praktyk między dzielnicami.
Niezależnie od tego, organizacje mogą zgłaszać inne propozycje zmian w projektowanym Programie.
Treść projektu uchwały oraz formularz do zgłaszania uwag znajdują się poniżej oraz na stronie https://um.warszawa.pl/waw/ngo/-/konsultacje-projektu-programu-wspolpracy-na-2025-rok
Więcej informacji: Konsultacje projektu programu współpracy na 2025 rok
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23