Wzmocnienie komisji dialogu społecznego, wypracowanie wytycznych dotyczących podzlecania w realizacji zadań publicznych oraz kontynuowanie i rozwój prowadzonej polityki lokalowej, w tym m.in. edukacja i wymiana dobrych praktyk między dzielnicami – to trzy zadania publiczne wskazane w projekcie rocznego programu współpracy do realizacji w 2025 roku na podstawie PRW. Konsultacje projektu programu współpracy trwają do 31 lipca. Weź udział!
Roczny program współpracy to dokument programowy, określający zasady polityki realizowanej przez organ administracji publicznej wobec sektora pozarządowego. Przyjmowanie rocznych Programów Współpracy z organizacjami pozarządowymi jest, zgodnie z przepisami Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, obowiązkiem każdej jednostki samorządu terytorialnego (art. 5a ust 1).
Program współpracy w samorządach jest uchwałą organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego (np. rady miasta, gminy, powiatu, sejmiku wojewódzkiego) – podstawowym dokumentem, który opisuje zasady współpracy pomiędzy władzami samorządowymi a działającymi na danym terenie organizacjami pozarządowymi.
Przepisy wymagają (art. 5a ust 1), aby przed uchwaleniem Program współpracy był konsultowany z organizacjami pozarządowymi.
Konsultacje projektu warszawskiego Programu współpracy na 2025 rok
Do 31 lipca 2024 roku trwają konsultacje projektu warszawskiego Programu współpracy na 2025 rok.
Od kilku lat Program współpracy Urzędy m.st Warszawy i organizacji pozarządowych ma ustaloną formę i treść. Proponowane zmiany dotyczą terminów ogłaszania konkursów (jest to związane z dostosowaniem do kalendarza rocznego) oraz zadań, które będą realizowane priorytetowo w kolejnym roku. Propozycje te są zazwyczaj zaczerpnięte z zapisów wieloletniego Programu Rozwoju Wspóółpracy. W tym roku te propozycje to:
1) wzmocnienie komisji dialogu społecznego;
2) wypracowanie wytycznych dotyczących podzlecania w realizacji zadań publicznych,
3) kontynuowanie i rozwój prowadzonej polityki lokalowej, w tym m.in. edukacja i wymiana dobrych praktyk między dzielnicami.
Niezależnie od tego, organizacje mogą zgłaszać inne propozycje zmian w projektowanym Programie.
Poznaj program współpracy i skonsultuj go!
W lipcu w serwisie warszawa.ngo.pl będziemy przybliżać zapisy programu współpracy. Może zainspiruje Was to do zaproponowania zmian w tym dokumencie na kolejny rok.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23