Na rzecz dzieci, sportu, wolontariatu, zdrowia, przyrody - organizacje pozarządowe i miejskie instytucje podejmują wiele działań, aby mieszkankom i mieszkańcom stolicy żyło się łatwiej, przyjemniej, wygodniej. Nie zawsze potrzebne są do tego dotacje. W najnowszej elektronicznej publikacji Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO) prezentujemy dobre praktyki współpracy pozafinansowej.
Współpraca Urzędu m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych realizowana jest w dwóch formach: finansowej i pozafinansowej. Obie formy opisane są zarówno w wieloletnim Programie Rozwoju Współpracy (obecnie obowiązujący do 2025 r.), jak i w przyjmowanym co roku Programie współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Współpraca finansowa polega przede wszystkim na zlecaniu (w formie powierzenia lub wsparcia) przez biura lub dzielnice m.st. Warszawy zadań publicznych do realizacji organizacjom pozarządowym, jednak nie tylko. Ta forma współpracy obejmuje także oddawanie organizacjom w najem na preferencyjnych warunkach lokali użytkowych należących do Miasta, dzierżawę na preferencyjnych warunkach nieruchomości należących do Miasta oraz udzielanie poręczeń organizacjom pozarządowym starającym się o przyznanie kredytu lub pożyczki na realizację zadań publicznych skierowanych do mieszkańców.
W publikacji, którą właśnie udostępniamy czytelniczkom i czytelniom skupiamy się na pozafinansowych formach współpracy, czyli na tych wspólnych działaniach przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz Urzędu m.st. Warszawy i miejskich instytucji, w których nie mamy do czynienia z bezpośrednim przepływem pieniędzy.
Na przykładach pokazujemy, w jaki sposób organizacje i Miasto wspierają się nawzajem w realizacji inicjatyw służących dobru mieszkanek i mieszkańców Warszawy oraz rozwojowi naszego miasta.
POBIERZ PLIK: Współpraca pozafinansowa m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych. Dobre praktyki >
Dobre praktyki
W rocznych programach współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych wymieniony jest szereg możliwych formy współpracy pozafinansowej. W przygotowanej przez nas publikacji opisane zostały wybrane z nich: przykłady dobrych praktyk.
Nie jest to kompleksowy obraz współpracy pozafinansowej m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych (ze wszystkimi jej uwarunkowaniami, blaskami i cieniami). Liczymy jednak, że zebrane tutaj przykłady zainspirują zarówno przedstawicieli organizacji pozarządowych, jak i Urzędu m.st Warszawy do korzystania z tych sprawdzonych, jak i mniej popularnych możliwości współpracy.
Formy współpracy pozafinansowej
(na podstawie Programu współpracy m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie):
- zasięganie opinii ciał dialogu,
- współpraca przy tworzeniu dokumentów strategicznych,
- udział w pracach zespołów wspólnych,
- partnerstwa,
- inicjatywa lokalna,
- wsparcie techniczne, szkoleniowe i informacyjne,
- wolontariat,
- nagrody,
- patronaty honorowe,
- kontakty z innymi miastami, instytucjami, organizacjami.
Swoimi doświadczeniami podzielili się z nami
Organizacje pozarządowe
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
- Komisja dialogu społecznego przy Biurze Edukacji Urzędu m.st. Warszawy
- Fundacja Dzieci Rodzice Szkoła
- Stowarzyszenie Mary i Max
- Armia Zbawienia
- Fundacja Sakura
- Fundacja Noga w Łapę
- Akademicki Związek Sportowy
- Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci
- Stowarzyszenie Terapeutów
- Fundacja Bo Warto
- Związek Harcerstwa Polskiego
- Harcerska Grupa Ratownicza "Bemowo"
- Fundacja Kulawa Warszawa
- Stowarzyszenie Amazonek "Żonkil Warszawa"
Instytucje miejskie
- Centrum Komunikacji Społecznej,
- Projekt Ochotnicy warszawscy
- Zarząd Zieleni
- Dzielnicowy Ośrodek Sportu i Rekreacji Praga Północ
- Warszawskie Centrum Sportu Młodzieżowego "Agrykola"
- Dom Kultury Dorożkarnia
- Wolskie Centrum Kultury
- Gabinet Prezydenta m.st. Warszawy
- Biuro Polityki Zdrowotnej
Bardzo dziękujemy! I zapraszamy do lektury!
Współpraca pozafinansowa m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych [PDF]
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23