Pod lupą ngo.pl: Lekcje z kryzysu. Doświadczenia NGO wspierających uchodźców – podsumowanie
Od czerwca w portalu publikowaliśmy cykl artykułów poświęconych sytuacji organizacji, które ponad dwa lata temu pośpieszyły z pomocą osobom przybywających do Polski z ogarniętej wojną Ukrainy. Pretekstem był raport z badania tych organizacji, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor. Oto, o czym pisaliśmy.
POD LUPĄ to cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych. Zapraszamy na podsumowanie jego dwunastej odsłony: Lekcje z kryzysu. Doświadczenia NGO wspierających uchodźców.
Raport pt. „Kiedy praca w kryzysie staje się codziennością. Lokalne organizacje społeczne wspierające uchodźców w Polsce” obszernie opisuje nie tylko skalę pomocy niesionej w 2022 roku i obecnie, ale także to, jak zmieniał się jej charakter i jak organizacje, które początkowo niosły pomoc humanitarną teraz weszły w fazę pomocy w integrowaniu uchodźców i uchodźczyń w polskim społeczeństwie.
W krótkim materiale filmowym opowiada o tym Julia Bednarek, współautorka raportu:
👉 Pod lupą. Lekcje z kryzysu. W jakim stanie są organizacje wspierające uchodźców w Polsce? [film]
Badaczkom Stowarzyszenia Klon/Jawor udało się zdefiniować najważniejsze wyzwania i sformułować rekomendacje, które na te wyzwania odpowiadają.
👉 Jak się mają NGO wspierające uchodźców w Polsce? Jest nowy raport Badań Klon/Jawor!
Wokół tych wyzwań i rekomendacji krążyły teksty, które ukazały się w przygotowanym przez nas cyklu Pod lupą ngo.pl: Lekcje z kryzysu. Doświadczenia NGO wspierających uchodźców. Chcieliśmy pokazać, jaka nauka dla całego środowiska organizacji pozarządowych płynie z doświadczeń organizacji pracujących z uchodźcami i uchodźczyniami.
Działanie w zmianie
Wspólna odpowiedzialność, dbanie o zespół, współpraca międzynarodowa, umiejętność zarządzania zmianą, konieczność patrzenia w przyszłość – to tematy, które podjęli nasi autorzy i autorki w swoich tekstach.
👉 Pod lupą. 5 ważnych lekcji od NGO wspierających uchodźców
Umiejętność działania w warunkach ciągłej zmiany – to jedno z ważniejszych wyzwań, z którymi mierzą się organizacje. Opisała je Beata Charycka, współautorka raportu, w tekście 👉 Pod lupą. Nawigowanie w niestabilności. Organizacje pozarządowe wspierające uchodźców w Polsce.
Jej zdaniem, początkowy entuzjazm Polaków dla uchodźców zaczął ustępować miejsca zmęczeniu i narastającym napięciom. Organizacje te doświadczają niepewności finansowej i muszą dostosowywać się do zmieniających się potrzeb uchodźców. Mimo tych trudności organizacje są zdeterminowane, aby kontynuować swoją pracę.
Joanna Kucharczyk-Jurgielewicz z Ashoki w artykule 👉 Przedsiębiorczość sektora widzę w relacjach, zauważyła m.in., że NGO wykazały się dużą zdolnością dostosowywania się do zmieniających się potrzeb i tworzenia nowych rozwiązań. Jej zdaniem jest to możliwe m.in. dzięki temu, że do sektora trafiają osoby kreatywne i przedsiębiorcze. Warto docenić tę supermoc.
Troska o dobrostan
Innym ważnym wyzwaniem, z którym zmierzyły się organizacje niosące pomoc w czasie kryzysu wywołanego wojną w Ukrainie – było (i jest nadal) wypalenie osób pracujących i działających w tych organizacjach. O wnioskach z badania dotyczących tego zagadnienia opowiada w materiale filmowym Beata Charycka, a praktycznemu jego wymiarowi sporo miejsca poświęciła Katarzyna Bryczkowska z Humanitarian Leadership Academy Save the Children (HLA SC) w swoim komentarzu opublikowanym z okazji Dnia Uchodźcy.
„Pierwsza zasada pomocy humanitarnej brzmi 'nie krzywdzić' – ona odnosi się do Was tak samo jak do osób, którym pomagacie” – pisze autorka, podkreślając, że dobrostan osób niosących pomoc jest równie ważny jak dobrostan osób, którym ta pomoc jest udzielana.
👉 Pod lupą. Lekcje gorzka i słodka z „przyspieszonego kursu uczestnictwa w odpowiedzi humanitarnej” [komentarz]
Niepewna przyszłość
Dobrostan i stan psychiczny osób świadczących pomoc jest ważny także dlatego, że ich działania nadal są i – wiele wskazuje na to – będą potrzebne. A przyszłość organizacji zajmujących się pomaganiem uchodźcom i uchodźczyniom nie jawi się różowo - zmieniają się warunki finansowe (czytaj: zmniejsza się pula pieniędzy, o które mogą się ubiegać), inne jest także nastawienie społeczne do pomocy osobom z Ukrainy, zmieniają się również przepisy prawa.
Sytuację tę przybliża Julia Bednarek w materiale filmowym:
👉 Pod lupą: Lekcje z kryzysu. Dlaczego NGO wspierające uchodźców martwią się o przyszłość? [film]
O tej niepewnej przyszłości, ale także o tym, jak organizacje łączą siły, by sprostać tym wyzwaniom i podejmują działania rzecznicze opowiedziała w rozmowie z nami Joanna „Aśka” Warchał-Beneschi z koalicji Forum NGO „Razem”.
👉 Pod lupą. O rzecznictwie organizacji działających na rzecz uchodźców [film]
Doświadczenia z linii frontu
W naszym cyklu nie zabrakło także opisów działań konkretnych organizacji. Swoimi doświadczeniami podzieliła się m.in. Fundacja Ocalenie. Anna Chmielewska opisała z perspektywy organizacji, jak zmieniała się ich praca od pierwszych dni eskalacji konfliktu w Ukrainie – z czym się mierzyli, czego się nauczyli.
„Patrząc w przyszłość wiemy, że jesteśmy silniejsze i pewniejsze w swoich działaniach, negocjacjach z donorami i stroną rządową. Wiemy również, gdzie są nasze silne, a gdzie słabe strony, gdy planujemy odpowiedź na kryzys humanitarny. Przede wszystkim jednak wiemy, gdzie jest granica naszej wewnętrznych możliwości organizacyjnych i że ta granica to dobrostan naszych osób pracowniczych” – kończy autorka.
👉 Fundacja Ocalenie. Odpowiedź na kryzys humanitarny jako nauka pokory
Innym, niezwykle ciekawym doświadczeniem, dzieli się krakowska organizacja International Bund Polska. To jedna z tych organizacji, które przed eskalacją wojny w Ukrainie nie zajmowały się pomocą humanitarną, ale w lutym 2022 wkroczyły w te działania z całą mocą. Opowiada o tym Maria Wojtacha z Internationaler Bund Polska w rozmowie z Ritą Ster z NGO Forum „Razem”.
„Po lutym 2022 roku krakowskie organizacje szybko doszły do porozumienia i doszło do utworzenia Koalicji Otwarty Kraków. To pozwoliło także zmapować, która organizacja prowadzi jakie działania pomocnicze. Szybko się poznaliśmy. W pewnym momencie w tej Koalicji były praktycznie wszystkie krakowskie organizacje. To była nasza odpowiedź na wojnę” – mówi w wywiadzie.
👉 Z kryzysu wychodzimy silniejsi: Internationaler Bund Polska o pomocy uchodźcom z Ukrainy
A Małgorzata Łojkowska opisała historie ukraińskich liderek, które – same będąc uchodźczyniami – po przyjeździe do Polski założyły organizacje, zaangażowały się w pomoc humanitarną i społeczną, tworząc projekty artystyczne, edukacyjne i integracyjne dla uchodźców i uchodźczyń.
👉 Pod lupą. Pomoc humanitarna i integracja: historie ukraińskich liderek w Polsce
Jak rozmawiać?
Nasz cykl kończy niezwykły podcast #Todziała. Dorota Setniewska zaprosiła Izabelę Meyzę z Fundacji Nowej Wspólnoty, aby porozmawiać o tym, jak.. rozmawiać. Szczególnie z osobami o odmiennych poglądach. Pretekstem jest coraz sceptyczniejsze podejście Polek i Polaków do kwestii pomagania osobom, które uciekły z Ukrainy, ale praktyczne podpowiedzi przydadzą się w każdej sytuacji, gdy przyjdzie nam rozmawiać z kimś, kto ma zupełnie inne podejście do spraw społecznych. Różni nas przecież wiele, ale to nie znaczy, że mamy ze sobą walczyć…
👉 A co Ty tam wiesz! [podkast]
Zachęcamy do lektury i odsłuchu!
Zestaw artykułów opublikowanych w cyklu Pod lupą ngo.pl: Lekcje z kryzysu. Doświadczenia NGO wspierających uchodźców
- Jak się mają NGO wspierające uchodźców w Polsce? Jest nowy raport Badań Klon/Jawor!
- Pod lupą. 5 ważnych lekcji od NGO wspierających uchodźców
- Pod lupą. Przedsiębiorczość sektora widzę w relacjach
- Pod lupą. Lekcje z kryzysu. Problem wypalenia wśród NGO wspierających uchodźców [film]
- Pod lupą. Nawigowanie w niestabilności. Organizacje pozarządowe wspierające uchodźców w Polsce
- Pod lupą. Lekcje z kryzysu. W jakim stanie są organizacje wspierające uchodźców w Polsce? [film]
- Pod lupą. Lekcje gorzka i słodka z „przyspieszonego kursu uczestnictwa w odpowiedzi humanitarnej” [komentarz]
- Pod lupą. Pomoc humanitarna i integracja: historie ukraińskich liderek w Polsce
- Pod lupą: Lekcje z kryzysu. Dlaczego NGO wspierające uchodźców martwią się o przyszłość? [film]
- Z kryzysu wychodzimy silniejsi: Internationaler Bund Polska o pomocy uchodźcom z Ukrainy
- Fundacja Ocalenie. Odpowiedź na kryzys humanitarny jako nauka pokory
- Pod lupą. O rzecznictwie organizacji działających na rzecz uchodźców [film]
- A co Ty tam wiesz! [podkast]
Pobierz raport:
Pobierz nowy raport Badań Klon/Jawor i Humanitarian Leadership Academy „Kiedy praca w kryzysie staje się codziennością. Lokalne organizacje społeczne wspierające uchodźców w Polsce” 📥
Poznaj wcześniejsze odsłony cyklu „Pod lupą”
- Pod lupą ngo.pl: Lek na całe zło. Wizerunek NGO
- Pod lupą ngo.pl: Jak osiągnąć dziś zmianę? O rzecznictwie NGO
- Pod lupą ngo.pl: Czy tu zaszła zmiana? Sektor społeczny w XXI wieku
- Pod lupą ngo.pl: Jacy jesteśmy? Kondycja III sektora
- Pod lupą ngo.pl: Postfilantropia? Jak pomagamy w XXI wieku
- Pod lupą ngo.pl: Wieś, obywatele, działanie
- Pod lupą ngo.pl: Rok w pandemii
- Pod lupą ngo.pl: Jak Polki i Polacy widzą organizacje społeczne?
- Pod lupą ngo.pl: Praca wzbogaca? O pracy w NGO
- Pod lupą ngo.pl: Organizacje wobec pandemii
- Pod lupą ngo.pl: Style zarządzania
Źródło: informacja własna ngo.pl