Jak się mają NGO wspierające uchodźców w Polsce? Jest nowy raport Badań Klon/Jawor!
Jaki jest stan organizacji, które aktualnie, w 2024 roku, wspierają uchodźców w Polsce? Na to pytanie odpowiada raport „Kiedy praca w kryzysie staje się codziennością. Lokalne organizacje społeczne wspierające uchodźców w Polsce”.
Według danych GUS w 2022 r. ok. 17 tysięcy stowarzyszeń i fundacji podjęło działania na rzecz osób potrzebujących pomocy w związku z wojną prowadzoną na terytorium Ukrainy. Oznacza to, że w pierwszym roku od wybuchu pełnoskalowej wojny niemal co czwarta polska organizacja (23%) zaangażowała się w pomoc uchodźcom.
Dwa lata później – na początku 2024 r. – skala i charakter potrzeb zmieniły się, jednak w dalszym ciągu ok. 1 mln uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy przebywa w Polsce (dane UNHCR na 7 maja 2024 r.). Jaka jest sytuacja organizacji, które dziś, w 2024 r., wspierają uchodźców i uchodźczynie w Polsce?
Na to pytanie odpowiada raport „Kiedy praca w kryzysie staje się codziennością. Lokalne organizacje społeczne wspierające uchodźców w Polsce”. Raport przygotował zespół Badań Klon/Jawor na zlecenie i we współpracy z Humanitarian Leadership Academy, podjednostką Save the Children.
Celem badania było zweryfikowanie kondycji organizacji działających na rzecz uchodźców w Polsce oraz zidentyfikowanie kluczowych wyzwań i potrzeb tych podmiotów. W raporcie opisujemy sytuację organizacji wspierających uchodźców na początku 2024 r., dwa lata po eskalacji wojny w Ukrainie. Aby przyjrzeć się zmianom, jakich organizacje doświadczały, porównujemy obecny stan badanych podmiotów z tym sprzed eskalacji wojny, czyli z 2021 r.
W raporcie znajdziesz:
- opis aktualnej sytuacji organizacji wspierających uchodźców i uchodźczynie w Polsce,
- informacje o aktualnych działaniach NGO na rzecz uchodźców i uchodźczyń,
- analizę zasobów, potrzeb, planów i wyzwań tych NGO, szczególnie wyzwań dot. finansowania,
- szczegółowy opis problemu wypalenia w zespołach organizacji,
- porównanie sytuacji NGO sprzed i po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie oraz porównanie do całego sektora NGO.
Raport zawiera także:
- Executive summary – skrót najważniejszych danych i wniosków z badania,
- Rekomendacje ukierunkowane na wsparcie organizacji działających na rzecz uchodźców w Polsce,
- Wykresy, cytaty z wywiadów, podsumowania.
Badanie składało się z części ilościowej (badanie ankietowe 158 organizacji) oraz jakościowej (wywiady grupowe z przedstawicielami i przedstawicielkami 22 organizacji). Dodatkowo przeprowadziłyśmy ekspercki wywiad grupowy z osobami z sześciu inicjatyw branżowych, który koncentrował się wokół wniosków i rekomendacji wynikających z badania. Badanie było realizowane w pierwszym kwartale 2024 r.
Źródło: informacja własna ngo.pl