Piszę do Ciebie, Organizacjo... o planowaniu, rezultatach, budżecie i sprawozdaniu
Od września w serwisie warszawa.ngo.pl publikujemy cykl artykułów Karoliny Cyran-Juraszek pt. "Piszę do Ciebie, Organizacjo…", poświęconych kolejnym etapom przygotowania oferty na realizację zadania publicznego, a także samej realizacji i sprawozdaniu z przeprowadzonego projektu. To pomocna lektura, szczególnie w gorącym, "konkursowym" okresie.
Warto zapoznać się z artykułami Karoliny Cyran-Juraszek, aby dobrze zrozumieć zmiany, jakie zaszły wraz z wejściem w życie rozporządzenia z 24 października 2018 roku (stało się to 1 marca 2019). Dotyczą one bowiem kluczowej dla organizacji sfery, jaką jest realizacja zadań publicznych zlecanych przez administrację (szczególnie lokalny samorząd).
Podejdź do planowania zadania publicznego kompleksowo!
Zasada 1: Podejdź do planowania zadania publicznego kompleksowo!
- przeczytaj dokładnie ogłoszenie o konkursie
- przeczytaj dokładnie kartę oceny
- zapoznaj się ze wzorem umowy już na tym etapie
- zapoznaj się ze wzorem sprawozdania
Bardzo wiele obowiązków w nowym podejściu do zlecania zadań organizacjom pozarządowym zostało narzuconych samorządom i dlatego bardzo istotne jest dokładne przeczytanie ogłoszenia konkursowego. To z niego powinniście dowiedzieć się, jakie cele i rezultaty stawia przed Tobą zleceniodawca zadania. Wiele informacji niezbędnych do przygotowania oferty/wniosku zawarte jest także w karcie oceny. Zapoznaj się z nią dokładnie. To tam przeczytasz, czy i na ile ważny jest wkład własny.
Zbyt rzadko, Organizacjo, na etapie tworzenia oferty czytasz umowę. Tym razem proszę zwróć uwagę na nią, zwłaszcza w części dotyczącej osiągnięcia rezultatów. To właśnie stanowić będzie podstawę sprawozdania z realizacji zadania publicznego.
Rezultaty
Zasada 1: Zawsze miej pokorę wobec rezultatów. Nie musisz osiągać 100% ich wskaźników oraz nie musisz za każdym razem, przy każdym projekcie „zmieniać świadomości społecznej”.
Zasada 2: Jeśli nie będziesz umiał zmierzyć rezultatu – udowodnić, że został osiągnięty – zrezygnuj z niego. Dodaj jakieś szczegóły do opisu działania, ale nie nadawaj temu rangi rezultatu.
Zasada 3: Zacznij od wypełniania tabeli – punktu 6
Piszę do Ciebie, Organizacjo! Jak zmierzyć się z nowymi wzorami. Cz. 2: Rezultaty >
Budżet projektu
Część finansowa uległa największym zmianom w stosunku do poprzednich wzorów, zarówno na poziomie oferty, jak i sprawozdania. Niestety w tej części widać najwięcej niespójności, niekonsekwencji i braku elementarnej wiedzy finansowej.
Dlatego zanim zaczniesz wypełniać pola w ofercie w części V, powinnaś, Organizacjo, spokojnie podejść do tematu planowania budżetu projektu i jego fundamentalnych zasad.
Piszę do Ciebie, Organizacjo! Jak zmierzyć się z nowymi wzorami. Cz. 3: B udżet projektu >
Sprawozdanie – poznaj jak najwcześniej!
W tej części chciałabym przybliżyć sprawozdanie, szczególnie w części finansowej oraz polecić narzędzie, które pomoże Ci planować budżet projektu, monitorować jego wydatki w trakcie realizacji oraz przygotowywać równolegle sprawozdanie finansowe.
Obowiązek złożenia sprawozdania z zadania publicznego to obowiązek zleceniobiorcy (czyli Twój, Organizacjo). Sprawozdanie składasz w terminie 30 dni od daty zakończenia realizacji zadania. Ale dane do sporządzenia sprawozdania zbierasz podczas realizacji projektu, a nad tym, jak je w przyszłości wypełnisz, warto się zastanowić jeszcze na etapie sporządzania oferty.
Twoja organizacja działa w Warszawie? Masz pytanie na temat prowadzenia fundacji albo stowarzyszenia? Skorzystaj z bezpłatnych porad Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych: warszawa.ngo.pl/scwo/indywidualne-konsultacje-i-porady-dla-ngo.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23