Pieniądze na małe dotacje są dostępne w danym roku aż do wyczerpania
W danym roku kalendarzowym wysokość środków finansowych przyznanych w trybie małych dotacji nie może przekroczyć 20% dotacji planowanych w danym biurze lub dzielnicy na realizację zadań publicznych przez organizacje.
Jeśli biuro lub dzielnica dysponują środkami na zlecanie zadań w trybie małych dotacji, wówczas informacja taka jest upubliczniania. Jeśli środków nie ma, nie ma także informacji o ich dostępności.
Gdzie szukać informacji?
Informacje o środkach dostępnych na dany rok zamieszczane są na stronie https://um.warszawa.pl/waw/ngo/-/dostepnosc-srodkow-finansowych. Informacje te są na bieżąco aktualizowane.
Każde biuro lub dzielnica może przeznaczyć pulę środków na małe dotacje, ale nie musi tego robić.
W przypadku podjęcia decyzji o przeznaczeniu środków finansowych na realizację zadań w trybie małych dotacji, biura oraz dzielnice tworzą i uruchamiają nabór ofert małodotacyjnych w Generatorze wniosków oraz informują o tym Pełnomocnika ds. organizacji pozarządowych.
Więcej informacji o procedurze przyznawania małych dotacji w Poradniku warszawa.ngo.pl >
Kiedy złożyć ofertę?
Organizacja pozarządowa może złożyć ofertę w dowolnym terminie, pod warunkiem dostępności środków.
Jeśli organizacja złożyła ofertę mimo braku naboru w danym biurze albo wydziale dla dzielnicy, urząd w terminie 7 dni roboczych od złożenia oferty informuje organizację za pośrednictwem poczty elektronicznej lub pisemnie o braku środków finansowych i nie przystępuje do rozpatrywania oferty.
W przypadku wyczerpania środków w naborze w trakcie oceny formalnej lub merytorycznej złożonych ofert, biuro lub wydział dla dzielnicy informuje o tym fakcie zarówno organizację pozarządową, która złożyła ofertę, jak i Pełnomocnika oraz członków zespołu do oceny realizacji zadań. W Karcie Oceny umieszcza informację: „brak środków finansowych”.
Rola dla komisji dialogu społecznego
Warto na bieżąco monitorować ogłoszenia o dostępności środków na małe dotacje. Różne biura i dzielnice Urzędu m.st. Warszawy mają różne praktyki jeśli chodzi o dysponowanie tymi pieniędzmi: niektóre "uwalniają" je na początku roku, inne – równomiernie w ciągu roku, a są i takie, które zachowują je na końcówkę roku.
Warto także przyglądać się temu, jak "rozchodzą się" środki w otwartych konkursach ofert na realizację zadań publicznych. Nierzadko bowiem zdarza się, że jeśli organizacje nie złożą ofert w ogłaszanych konkursach lub rezygnują z przyznanych dotacji – wówczas biuro lub dzielnica wnioskują o przekazanie "zaoszczędzonych" w ten sposób pieniędzy na inne cele (nie dotacje dla organizacji). Wnioski takie często trafiają do zaopiniowania przez Warszawską Radę Działalności Pożytku Publicznego.
Tutaj pojawia się rola dla komisji dialogu społecznego: jeśli pozyskają dość wcześnie informację o środkach, które nie zostały rozdysponowane w konkursie, mogą zasugerować Urzędowi przekazanie ich właśnie na małe dotacje.
Sprawdzaj Fundusze w Warszawie!
Każda organizacja ma możliwość zdobycia małej dotacji na lokalne projekty. Ten pierwszy, mały krok może być początkiem drogi do rozwoju działalności.
W znalezieniu dotacji pomoże zestaw konkursów - ofert zarówno ogłaszanych przez poszczególne biura Urzędu m.st. Warszawy, jak i dzielnice. Można je znaleźć na stronie https://warszawa.ngo.pl/ w sekcji „Fundusze w Warszawie”, gdzie wyszukiwarka pomoże w sprawnym znalezieniu odpowiednich funduszy.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23