O przyznaniu małej dotacji decyduje dyrektor biura lub burmistrz dzielnicy, na podstawie rekomendacji Zespołu opiniującego
Oferty na realizację zadań w trybie małych dotacji merytorycznie ocenia Zespół opiniujący, który składa się z urzędników i urzędniczek oraz przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych, wskazanych przez dzielnicowe lub branżowe komisje dialogu społecznego.
Decyzję o tym, czy realizacja zadania zgłoszonego przez organizację w trybę małych dotacji jest celowa – a co za tym idzie, czy zostaną przyznane pieniądze na dany projekt – podejmuje dyrektor biura lub burmistrz dzielnicy Urzędu m.st. Warszawy.
Decyzję tę podejmuje na podstawie rekomendacji Zespołu opiniującego.
Więcej informacji o procedurze przyznawania małych dotacji szukaj w Poradniku warszawa.ngo.pl>
Kto powołuje Zespół opiniujący?
Zespół opiniujący jest powoływany przez dyrektora biura lub burmistrza. Tak jak w przypadku komisji oceniającej oferty w otwartych konkursach ofert, także tu w skład zespołu w tej samej liczbie wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych wskazani przez odpowiednie komisje dialogu społecznego oraz urzędnicy i urzędniczki.
Przedstawicieli organizacji pozarządowych w Zespole wyznacza właściwa Branżowa Komisja Dialogu Społecznego (w przypadku małych dotacji rozpatrywanych w biurze) albo właściwa Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego (w przypadku małych dotacji rozpatrywanych w dzielnicy).
Jeśli przy danej dzielnicy nie działa DKDS, burmistrz zwraca się w tej sprawie do merytorycznej BKDS. W przypadku braku merytorycznej BKDS, Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego wskazuje komisję, która powinna wyznaczyć członków lub członkinie Zespołu.
BKDS i DKDS mają 7 dni kalendarzowych na wskazanie swoich przedstawicieli lub przedstawicielek do komisji.
Jak liczne są Zespoły opiniujące?
Liczbę członków zespołu określa dyrektor biura albo burmistrz. Liczba przedstawicieli organizacji pozarządowych powinna być równa liczbie przedstawicieli biura albo wydziału.
Jeśli komisje dialogu społecznego wskażą swoich przedstawicieli/ przedstawicielki w liczbie mniejszej niż określona przez dyrektora biura albo burmistrza, wówczas organizacje pozarządowe będą reprezentowane w Zespole przez mniejszą liczbę członków i członkiń. Jeśli komisje nie w ogóle wskażą swoich kandydatów i kandydatek, wówczas zespół stanowią tylko urzędnicy i urzędniczki.
Skład zespołu jest publicznie znany (jest udostępniony na stronie internetowej Urzędu m.st. Warszawy).
Więcej informacji o komisjach dialogu społecznego szukaj w Poradniku warszawa.ngo.pl >
Jak pracują Zespoły?
Zespoły powoływane są do opiniowania ofert:
- z danego zakresu w roku kalendarzowym;
- do zaopiniowania konkretnej oferty.
Zazwyczaj Zespół podejmuje decyzje zwykłą większością głosów. Ustalenia Zespołu odnotowane są w części II Karty oferty, także w przypadku braku wspólnego stanowiska Zespołu.
Zespół obraduje na posiedzeniach, które mogą się odbywać online, a decyzje mogą być podejmowane w trybie indywidualnego zbierania głosów za pośrednictwem Generatora lub poczty elektronicznej, w taki sposób, by członkowie Zespołu znali wzajemnie swoje głosy i opinie.
Czym jest dialog społeczny w Warszawie? Kto w nim bierze udział? O czym się w ten sposób rozmawia? Jak włączyć się w ten dialog? I czy warto? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie w najnowszej publikacji Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych: Organizacje pozarządowe w dialogu z Miastem. System dialogu społecznego w Warszawie.
Publikacja dostępna jest w pliku pdf do pobrania tutaj lub w Poradniku warszawa.ngo.pl w zakładce: Ciała dialogu społecznego.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23